Powierzchnia użytkowa a cena mieszkania

jwardygajwardyga Użytkownik
Witam
Mam pytanie w sprawie błędnych (jak mniemam) informacji w akcie notarialnym. Dla sprzedanych mieszkań akty były przygotowane przez dwóch noatriuszy i przez to różnią się w jednym dość znaczącym punkcie. W 5 pierwszych aktach powierzchnia użytkowa podana jest jako mieszkanie z balkonem a w pozostałych jako tylko powierzchnia mieszkania. W obu przypadkach udział części wspólnej liczony jest z balonem.

Mam pytanie w jaki sposób zmienić/ odzyskać pieniądze za nadpłacone metry balkonu w przypadku tych 5 aktów.
Jest na to jakiś paragraf ustawy etc ?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak we wszystkich mieszkaniach udział liczony jest od powierzchni z balkonem, to w czym problem? Wszyscy płacą na kont wm sprawiedliwie, czyli zgodnie z udziałem i rzeczywistą powierzchnią.
  • Opcje
    jwardygajwardyga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak ale chodzi o cenę mieszkania/ metra.
    Dla jednych liczona była cena za m2 z balkonem a dla pozostałych bez.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aha, chodzi ci o kupno mieszkania, a nie sprawy wspólnoty.
    Ale forum wybrałeś...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2011
    [cite] jwardyga:[/cite]Witam
    Mam pytanie w sprawie błędnych (jak mniemam) informacji w akcie notarialnym. Dla sprzedanych mieszkań akty były przygotowane przez dwóch noatriuszy i przez to różnią się w jednym dość znaczącym punkcie. W 5 pierwszych aktach powierzchnia użytkowa podana jest jako mieszkanie z balkonem a w pozostałych jako tylko powierzchnia mieszkania. W obu przypadkach udział części wspólnej liczony jest z balonem.

    Mam pytanie w jaki sposób zmienić/ odzyskać pieniądze za nadpłacone metry balkonu w przypadku tych 5 aktów.
    Jest na to jakiś paragraf ustawy etc ?


    Wszystko zależy od zapisów umowy, balkon jednak nie może być zaliczony do powierzchni użytkowej, bo nie jest pomieszczeniem przynależnym, podstawę prawną obliczania udziałów stanowi art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali:

    "Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi."
    Należałoby wezwać (może to zrobić wyłącznie nabywca lokalu) dewelopera do aneksowania umowy na jego koszt.
    Odnośnie natomiast zwrotu środków pobranych za balkon, to najistotniejsze jest to w jaki sposób określono cenę sprzedaży i jej przedmiot.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jwardygajwardyga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do ceny i sposobu określenia przedmiotu sprzedaży jest to mniej więcej tak:
    "ustanawiają odbrębną własność lokalu mieszkalnego numer .... o powierzchni użytkowej .... składającego się z (tutaj następuje wyliczanie z czego składa się
    mieszkanie oraz podanie powierzchni poszczególnych pomieszczeń) a nadto balkonu nienakrytego o powierzchni .... usytuowanego na parterze w budynku .... sprzedaje ..... wraz ze związanym z jego własnosnością udziałem wynoszącym xxxx/xxxxx za cenę brutto ......"


    Jako udział w części wspólnej w akcie jest podane z balkonem (i tak mają wszyscy mieszkańcy) natomiast powierzchnię użytkową jedni mają z a drudzy bez balkonu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    natomiast powierzchnię użytkową jedni mają z balkonem a drudzy bez balkonu
    A którą powierzchnię bierze się jako podstawę do naliczania stawek np. za administrację nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jwardyga:[/cite]Co do ceny i sposobu określenia przedmiotu sprzedaży jest to mniej więcej tak:
    "ustanawiają odbrębną własność lokalu mieszkalnego numer .... o powierzchni użytkowej .... składającego się z (tutaj następuje wyliczanie z czego składa się
    mieszkanie oraz podanie powierzchni poszczególnych pomieszczeń) a nadto balkonu nienakrytego o powierzchni .... usytuowanego na parterze w budynku .... sprzedaje ..... wraz ze związanym z jego własnosnością udziałem wynoszącym xxxx/xxxxx za cenę brutto ......"


    Jako udział w części wspólnej w akcie jest podane z balkonem (i tak mają wszyscy mieszkańcy) natomiast powierzchnię użytkową jedni mają z a drudzy bez balkonu.
    A cenę jak określono, czy są zapisy, z których wynika, że do jej obliczenia bierze się pod uwagę powierzchnię użytkową, a w umowie deweloperskiej jakie są zapisy o cenie?

    [cite] jwardyga:[/cite]Mam pytanie w jaki sposób zmienić/ odzyskać pieniądze za nadpłacone metry balkonu w przypadku tych 5 aktów.
    Jest na to jakiś paragraf ustawy etc ?

    Chodzi o odzyskanie pieniędzy od dewelopera?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jwardygajwardyga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Tak chodzi o odzyskanie pieniędzy od developera.

    Co do pytania:
    A cenę jak określono, czy są zapisy, z których wynika, że do jej obliczenia bierze się pod uwagę powierzchnię użytkową, a w umowie deweloperskiej jakie są zapisy o cenie?

    to jest podana tylko powierzchnia użytkowa dla tego lokalu a potem cena lokalu. Wnioskować można że cena całości odnosi się do powierzchni uzytkowej a więc tej z balkonem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] jwardyga:[/cite] Wnioskować można że cena całości odnosi się do powierzchni uzytkowej a więc tej z balkonem.

    Różnie można wnioskować, sprawa nie wydaje się być oczywista.
    Odnośnie roszczeń, to stroną jest wyłącznie właściciel i może je egzekwować w ramach rękojmi za wady.
    Nt. rękojmi w bazie wiki:
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/rekojmia_za_wady
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.