Dziwny Zarzadca, duzy rachunek za wodomierz główny

zgapazgapa Użytkownik
Witam Wszystkich!
Przedstawię sytuację:
Jestem jednym z członków wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota jak również zarządca nieruchomości nie wprowadził żadnych przepisów odnośnie rozliczania niedoborów za wodę ani ich wcześniej nie było.
Niektóre lokale posiadają wodomierze, niektóre nie posiadają
Dostęp do wodomierza głównego ma każdy z lokatorów jak również lokatorzy mogą myć auta itp podłączając się do wody nie z lokalu

2 dni temu otrzymałem rachunek do dopłaty za wodę zimną(ponieważ jest to kamienica i każdy sam podgrzewa sobie wodę) opiewająca na dopłatę za pół roku (lipiec - grudzień 2010) na kwotę ok.530 zł (W sumie zużycie wody opiewało na kwotę 800zł za 2 osoby).

Dopłata która została przedstawiona dotyczy dwóch lokatorów mieszkania i jest olbrzymia!

Podejrzewam(spotkanie z Zarządcą mam mieć w poniedziałek) iż zostało to policzone następująco:

"licznik główny wody" - "liczniki lokatów" = LICZBA POZOSTAŁA WODY

LICZBA POZOSTAŁA WODY / LICZBA MIESZKAŃ BEZ LICZNIKÓW = XXXXXX

Czy ten system rozliczenia jest zgodny z ustawami i przepisami?
Znalazłem przepis który mówi iż zużycie wody to 3 m3 na 1 mieszkańca w ciągu m-c.

Czy rozliczenie Zarządcy jest zgodne z prawem?
Jeśli Zarządca ani wspólnota nie ma żadnych uchwał odnośnie rozliczenia wody itp to w jaki sposób należy rozliczać różnicę powstała z wodą i kto ma ją płacić?
Jakie Uchwały i ustawy są obowiązujące w przepis odnośnie mojej sytuacji i mogłyby mi pomóc w rozwiązaniu problemu?
Czy wodomierze które zainstalowali sobie indywidualnie właściciele mieszkań (przed powstaniem wspólnoty) mogą spisywać wartości wodomierzy i je podawać jako zgodne z prawem?:cry:

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Różnica między wskazaniem licznika głównego a licznikami indywidualnymi to tzw. uchyb
    Sposób jego rozliczania zależy tylko od was, czyli członków wspólnoty, bo zapłacić za tę zużytą wodę wm jakoś musi.
    Sąsiednia wm uchyb rozlicza tylko na lokale nieopomiarowane (bez wodomierzy)
    Znam też wspólnotę, która przyjęła, że za 20% uchybu płacą wszyscy (podlewanie trawników, awarie, mycie klatek schodowych) a za pozostałe 80% tylko nieopomiarowani
    Pogadaj z sąsiadami jak wy chcecie to u siebie na przyszłość rozwiązać i uchwalcie jakśs regulamin rozliczania uchybu, żeby w przyszłości takich niemiłych zaskoczeń wysokością rachunku uniknąć
  • Opcje
    magelanmagelan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miałem taki problem.Trzy mieszkania posiadały wodomierz a ja nie.I trzeba było zapłacić.Następnego dnia założyłem wodomierz.Ale i tak kradli wodę.Ale uchyb już był liczony na osoby.Najlepszy sposób to założyć wodomierze mokrobieżno-hybrydowe.Ich nie da się oszukać.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepszy sposób to założyć wodomierze mokrobieżne-hybrydowe. Ich nie da się oszukać
    Od pomysłu do... realizacji !
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.