Parametry wody ciepłej i wody w sieci CO
EDDIE
Użytkownik
Czy ktoś wie, jakie parametry powinna mieć ciepła woda oraz woda w sieci CO? Chodzi konkretnie o temperaturę i ciśnienie?
PS Budynek nowo wybudowany, 8 kondygnacji, 3 klatki schodowe.
PS Budynek nowo wybudowany, 8 kondygnacji, 3 klatki schodowe.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
"...§ 114
1. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).
2. Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku.
§ 120
1. W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych.
2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C2a. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C4. Instalacja ciepłej wody powinna mieć zabezpieczenie przed przekroczeniem, dopuszczalnych dla danych instalacji, ciśnienia i temperatury, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej zabezpieczeń instalacji ciepłej wody..."
Natomiast w kwestii sieci grzewczej powyższe rozporzadzenie podaje tylko że:
"...§ 133
3. Instalacja ogrzewcza wodna powinna być zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury, zgodnie z wymaganiami Polskich Norm dotyczących zabezpieczeń instalacji ogrzewań wodnych..."
Parametry czynnika grzewczego w instalacjach są określane w projekcie instalacji i w zasadzie nie ma sztywnych przepisów , są tylko zalecenia następujące:
"...Powszechnie kiedyś stosowane parametry wody w instalacji, czyli 90/70°C, należą obecnie do rzadkości. Coraz częściej stosuje się parametry 70/55°C, jako kompromis pomiędzy powierzchnią grzejników i komfortem cieplnym.
Na Zachodzie lansuje się parametry 55/45°C, ale w naszych warunkach stosuje się je tylko przy instalacjach zasilanych kotłami kondensacyjnymi lub pompą ciepła..."
Pierwsza liczba (przed kreską) to temperatura wody na zasilaniu (na wejściu do grzejnika) a druga to temperatura wody na powrocie (przy wyjściu z grzejnika).
"...Jakie znaczenie mają parametry wody w instalacji?
Zapotrzebowanie na ciepło to niejedyny parametr, do którego trzeba dopasować wielkość grzejnika. Należy także uwzględnić parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, czyli maksymalną temperaturę wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich.
Im będzie wyższa, tym mniejsze, a więc i tańsze, będą grzejniki mniejsze będą także straty przy transporcie ciepła i straty kotłowe. Im niższa temperatura, tym bardziej komfortowe warunki będą panowały w domu (na grzejnikach nie będzie przypiekał się kurz, a powietrze nie będzie nadmiernie wysuszone).
W instalacjach ogrzewanych kotłem gazowym parametry pracy nie mogą być wyższe niż 80/60°C, w zasilanych pompami ciepła czy energią słoneczną – 55/45°C lub 50/40°C.
Grzejniki dobiera się z katalogów producentów. Szuka się takich, których moc jest najbardziej zbliżona do podanej w projekcie lub (gdy nie ma projektu) wyznaczonej w sposób przybliżony. Trzeba jednak mieć świadomość, że producenci podają w swoich tabelach tak zwaną moc katalogową, wyznaczoną przeważnie dla parametrów 70/55/20°C (według normy EN 442 dla takich parametrów bada się ich moc) i 55/45/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeśli parametry instalacji, w której grzejnik będzie pracował, są inne, nie można dobrać wielkości grzejników wprost z tabeli, lecz dopiero po pomnożeniu zapotrzebowania na moc przez współczynnik korekcyjny. Tabeli współczynników korekcyjnych szukaj w teczkach producentów..." - http://tuznajdziesz.pl/produkty/artykuly/dobor-grzejnikow-108/
Muszę sprawdzić w węźle CO jakie jest ciśnienie na wyjściu, bo dość często występuje u mnie w grzejnikach znaczny szum przepływającej wody. Jest to denerwujące, tym bardziej, że jest to prawie zawsze wieczorem. Podejrzewam, że może to być związane z dużym ciśnieniem w sieci CO... Dodatkowo ten szum występuje gdy zawór ustawiony jest między 3-5, czyli zakres najczęstszej pracy.
Drugie pytanie, czy RADPEC zrobi to w ramach obsługi węzła CO, czy trzeba płacić za taki zabieg?
Odpowiedź na pytanie pierwsze: regulowana prędkość obrotowa będzie zależeć od różnicy ciśnień przed i za pompą. Urządzenie ma wbudowany w korpus przetwornik różnicy ciśnień. Nastawiasz żądaną wartość i nie martwisz się o nic więcej.
Odpowiedź na pytanie drugie: najlepiej zapytaj RADPEC (radomskie PEC?). Najpierw jednak sprawdź, czy przypadkiem nie masz takiej pompy, a konieczne jest jedynie drobne przeregulowanie. Jeśli masz pompę bez regulacji obrotów, to należy wymienić ją na elektroniczną i niestety, koszty zazwyczaj ponosi inwestor. Ale trzeba się dogadać z dostawcą. Pozdrawiam.