Rozliczanie centralnego ogrzewania

elzbietaelzbieta Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zarządca za centralne ogrzewanie rozliczył nas według ciepłomierzy. Nie przedstawił nam żadnego regulaminu rozliczania co. Nie wiem na jakich zasadach naliczył wielkość kosztów stałych i kosztów wspólnych rozliczanych według powierzchni grzewczej. Ponadto wprowadził współczynnik położenia lokalu. Te współczynniki w moim budynku są od 0,7 do 1,3. Nigdzie się nie spotkałam ze współczynnikiem większym niż 1. Mam osobiście współczynnik powyżej 1, mieszkam na ostatniej kondygnacji pod nieocieplonym stropodachem. Jak mogę sprawdzić poprawność mojego współczynnika ? Kto jest uprawniony do obliczenia takich współczynników i jak się je nalicza?:wink:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] elzbieta:[/cite]Zarządca za centralne ogrzewanie rozliczył nas według ciepłomierzy.
    Nie przedstawił nam żadnego regulaminu rozliczania co.

    A wspólnota wogóle ma ten regulamin . moze ma że tak rozlicza a ty o tym nie wiesz.
    [cite] elzbieta:[/cite] Ponadto wprowadził współczynnik położenia lokalu.
    Te współczynniki w moim budynku są od 0,7 do 1,3.
    Nigdzie się nie spotkałam ze współczynnikiem większym niż 1.
    Mam osobiście współczynnik powyżej 1, mieszkam na ostatniej kondygnacji pod nieocieplonym stropodachem.
    Jak mogę sprawdzić poprawność mojego współczynnika ? Kto jest uprawniony do obliczenia takich współczynników i jak się je nalicza?:wink:
    to powinnaś mieć współczynnik mniejszy niż 1 . Współczynniki równe 1 winny mieć lokale w środku budynku.

    Takie współczynniki wyrównawcze ustalone są zgodnie z tabelą Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Techniki Instalacyjnej "INSTAL" z listopada 2001 (zalecane współczynniki redukcyjne dla mieszkania ze względu na jego położenie w budynku)

    - dla budynków budowanych po 01.01.1983 r.

    Położenie lokalu w budynku
    0,8 - 0,9 - 0,9 - 0,8
    0,9 - 1,0 - 1,0 - 0,9
    0,9 - 1,0 - 1,0 - 0,9
    0,8 - 0,9 - 0,9 - 0,8

    - dla budynków wybudowanych przed 01.01.1983 r.

    Położenie lokalu w budynku
    0,7 - 0,8 - 0,8 - 0,7
    0,8 - 1,0- 1,0- 0,8
    0,8 - 1,0- 1,0- 0,8
    0,7 - 0,9 - 0,9 - 0,7

    gdzie "dolny" wiersz to parter, górny "pod dachem"
  • Opcje
    elzbietaelzbieta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na pewno nie mamy regulaminu rozliczania co. Nie opuściłam żadnego zebrania. Dobrze mi się wydawało, że współczynnik położenia lokalu nie może być większy niż 1.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elzbieta:[/cite]Na pewno nie mamy regulaminu rozliczania co. Nie opuściłam żadnego zebrania. Dobrze mi się wydawało, że współczynnik położenia lokalu nie może być większy niż 1.
    uważam że problem ze współczynnikiem miał rozliczający jak "komuś" darował 0,3 to "komuś" dodał te 0,3 , Tak się tego nie robi . Ciekaw jestem czy po równo jest lokali z mniejszym i większym współczynnikiem
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Mam pytanie uściślające - czy napewno według ciepłomierzy? Może to chodzi o tzw. podzielniki?

    W zasadzie od kilku już lat Cobri-Instal nie zaleca stosować swoich tabelarycznych współczynników ale obliczać je nowocześniejsza metodą - artykuł w tej sprawie: "Nowe spojrzenie na sposób wyznaczania współczynników redukcyjnych w systemie podziału kosztów ogrzewania" - http://www.cieplo-corp.pl/images/wspolczynniki.pdf
    Komentarz edytowany timber
  • Opcje
    elzbietaelzbieta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytałam proponowany artykuł i wszystkie przedstawione współczynniki niezależnie od metody ich obliczania są niższe lub równe 1. Na pewno mamy zamontowane ciepłomierze. Ciekawi mnie kto może powyliczać współczynniki. W moim przypadku zrobił to prezes spółki zarządzającej.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest sprawa oczywista - ja też nie spotkalem się z tym, aby na ostatnim piętrze współczynnik był większy niż "1" - to jest niemożliwe.

    Natomiast to, że Ty jako właścicielka lokalu nic nie wiesz o sposobie rozliczania i o regulaminie rozliczeń ciepła, oznacza, że coś jest nie tak, skoro piszesz że bierzesz udział w zebraniach.

    Sposób rozliczeń oraz procedurę wprowadzania regulaminu rozliczeń ciepła określa bardzo dokładnie art. 45a ust. 1-12 ustawy-prawo energetyczne. Od razu proponuję zwrocić uwagę na fakt kto ma taki regulamin opracować (właściciel budynku czyli wspólnota czyli ogół właścicieli; lub zarządca budynku czyli np.zarząd spółdzielni). Jest też to odpowiedź na pytanie kto ma współczynniki obliczać - właściciele, oni najlepiej wiedzą które mieszkanie w budynku jest 'zimne" a które "ciepłe" podpierając się oczywiście fachowymi metodami obliczeń.
    Jeżeli rozliczanie jest niezgodne z art. 45a (a z tego co piszesz widać że nie jest) masz prawo żądać wyjaśnień, złożyć reklamację itd... w skrajnym wypadku przed sądem udowodnić że jesteś oszukiwana.
    Macie tylko zarzadcę powierzonego? - nie ma zarządu?
  • Opcje
    elzbietaelzbieta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy zarząd. Zastanawiam się czy regulamin mógł zatwierdzić zarząd. Na pewno nie podano go do wiadomości lokatorów. Nie zostawię tej sprawy bez wyjaśnienia. Jestem osobą dociekliwą i muszę wiedzieć jak to wszystko w mojej wspólnocie funkcjonuje. Prezes mnie już poznał i wie doskonale, że orientuję się w temacie. Na forum chciałam sprawdzić swoje przypuszczenia odnośnie niezgodności z przypisanym mi i sąsiadom współczynnikami.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Nie bez kozery chciałem tych wyjaśnień bo jak podejrzewałem Wasz administrator (nawet jak jest zarządcą licencjonowanym) przy zarządzie właścicielskim pełni tylko funkcję pomocniczą, administracyjną a szarogęsi się jakby był superzarządem.
    Jak doczytałaś, regulamin uchwalają właściciele odpowiednią uchwałą i w odpowiednim czasie wszyscy muszą być powiadomieni. Ten prezes nawet jakby tytułował się prezydentem to jest tylko i wyłącznie administratorem, nie ma żadnych uprawnień decyzyjnych - on jest tylko wykonawcą poleceń zarządu wspólnoty - tak jak każdy (no prawie) zatrudniony pracownik. Zarząd natomiast ma wykonywać wolę właścicieli.
    Dla Ciebie jako właścicielki lokalu partnerem do wszelkich dyskusji, wyjaśnień, reklamacji itp jest tylko i wyłącznie zarząd wspólnoty (art. 21 UoWL) a pan prezes nawet jakby nie wiadomo co miał w umowie to jest tylko tym kim napisałem wyżej.

    p.s. sorry że się czepiam - ale napewno macie ciepłomierze? - ile masz ciepłomierzy? - na każdym grzejniku?
  • Opcje
    elzbietaelzbieta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota działa dwa lata i nikt nie wie jakie ma prawa i obowiązki. Ja w tym roku dokonałam dokładnej analizy planu budżetowego, zażądałam na zebraniu przedstawienia dokładnych wydatków, nie omieszkałam zwrócić sąsiadom uwagę na kilka absurdów. Jestem właścicielką garażu i z racji tego opłacam np. kominiarza, windę, której nie ma w moim budynku. Zaproponowałam kilka zmian w rozliczeniach indywidualnych i czekam na efekty. Widząc, że obecny zarząd wspólnoty jest niekompetentny i nie działa w interesie lokatorów pomimo braku czasu weszłam do zarządu i mam zamiar wiele kwestii wyprostować
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No ładnie, w budynku wspólnoty nie ma windy a właściciele płacą za windę?! Może za konserwcję Kolumny Zygmunta też coś płacicie - sprawdź.
    Mimo wszystko gratuluję odwagi i zapału. Walcz!
    To forum i jego bywalcy napewno będą Ci pomagać.
    Pytaj o wszystko czego nie wiesz albo masz wątpliwości.
    Tutaj zapaleńców, społeczników i ekspertów a także "ekspertów" nie brakuje.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opłacam np. kominiarza, windę, której nie ma w moim budynku.
    Ale może jest w innym budynku / budynkach Twojej wspólnoty?
    Dlaczego uważasz, że nie powinnaś płacić za usługi kominiarza?
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te współczynniki w moim budynku są od 0,7 do 1,3. Nigdzie się nie spotkałam ze współczynnikiem większym niż 1.
    Wszystko zależy od metody obliczeniowej wyznaczenia współczynników. Błąd tej metody polega na daleko idącym uproszczeniu, podobnie jak współczynniki Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Techniki Instalacyjnej "INSTAL" z listopada 2001. Takie przypadki są mi znane i nie jest to nasza wspólnota.
    uważam że problem ze współczynnikiem miał rozliczający jak "komuś" darował 0,3 to "komuś" dodał te 0,3 , Tak się tego nie robi . Ciekaw jestem czy po równo jest lokali z mniejszym i większym współczynnikiem
    Ta wypowiedź świadczy o kompletnym braku wiedzy o zasadach wyznaczania współczynników.
    Metoda obliczeniowa nie polega na uznaniowości wyników końcowych, a o przyjęciu podstaw przyjętych do algorytmu. Podstawy te zawarte są w projekcie instalacji cieplnej, tj. w zbiorczym zestawieniu mocy zainstalowanych grzejników. Ich stosunek do powierzchni zbiorczej stanowi podstawę do dalszych obliczeń dla indywidualnych lokali.
    Nie wiem na jakich zasadach naliczył wielkość kosztów stałych i kosztów wspólnych rozliczanych według powierzchni grzewczej.
    a dlaczego nie zapytałaś? :sad:
    Koszy stałe to zazwyczaj te, które zgodnie z umową o dostawę ciepła są ponoszone bez względu na to czy ciepło jest pobierane czy nie. To koszty za tzw. zamówioną moc oraz jej przesył. Ponieważ jest to stała opłata za gotowość do podania ciepła, przynajmniej ja uważam, że powinna być ponoszona przez wszystkich właścicieli wg. udziałów. Koszty zmienne to te za faktycznie pobrane ciepło wg. wskazań licznika ciepła na wejściu do budynku (w GJ). To czy i ile ciepła zużyją faktycznie właściciele poszczególnych lokali , zależy od indywidualnych upodobań, dlatego tylko ta część kosztów zmiennych powinna być rozliczana wg zużycia.
    Koszty stałe dla budynku to również ta część kosztów stałych i zmiennych energii cieplnej zużytej na potrzeby ogrzania części wspólnych (klatki schodowe, pralnie, suszarnie itp.) - te również powinno rozliczać sie wg. udziałów.
    Jedno jest pewne, że podstawą rozliczeń jest uchwalony regulamin rozliczania kosztów ciepła. Jeśli go nie ma, to nie ma również znaczenia jaką metodą wyznaczono współczynniki.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ulka napisała:
    "...Jedno jest pewne, że podstawą rozliczeń jest uchwalony regulamin rozliczania kosztów ciepła. Jeśli go nie ma, to nie ma również znaczenia jaką metodą wyznaczono współczynniki..."

    W zupełności się zgadzam - dodam tylko, że regulamin opracowany i uchwalony przez właścicieli a nie wciśnięty przez firmę rozliczającą (przy podzielnikach np.) za społeczną aprobatą administratora (zarządcy). Gdy właściciele są (dają się) oszukiwani to i tak współczynniki czy podziały 40/60% kosztów są tylko zamulaniem sprawy.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] timber:[/cite]Nie bez kozery chciałem tych wyjaśnień bo jak podejrzewałem Wasz administrator (nawet jak jest zarządcą licencjonowanym) przy zarządzie właścicielskim pełni tylko funkcję pomocniczą, administracyjną a szarogęsi się jakby był superzarządem.
    Dość tego biadolenia
    co zrobić, jak rozliczyć energie cieplną, jak wspólnota nie ma regulaminu rozliczania ?
    Bo nie zdążyła go uchwalić, bo nie chciała go posiadać dając wolna rękę Zarządowi?
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co zrobić, jak rozliczyć energie cieplną, jak wspólnota nie ma regulaminu rozliczania ?

    Tak jak inne części wspólne - czyli udziałami. Wszak instalacja c.o. taką jest.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ulka:[/cite]
    co zrobić, jak rozliczyć energie cieplną, jak wspólnota nie ma regulaminu rozliczania ?
    Tak jak inne części wspólne - czyli udziałami. Wszak instalacja c.o. taką jest.
    Wszak jest ?...ale nie wszędzie . To dotyczy starych rozwiązań tzw. rozprowadzenia energii cieplnej "pionowego" gdzie przez lokal przebiega kilka pionów zasilających /cyrkulacyjnych.
    Inaczej się sprawy mają przy rozprowadzeniu poziomym energii cieplej dla celów grzewczych.
    Po co te ciepłomierze? po 500 zł? jako dekoracja?
    i co z energią zużytą do podgrzania wody, że nie wspomnę dl ogrzewania NW, też wg ciebie, według udziału:smile:
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszak jest ?...ale nie wszędzie . To dotyczy starych rozwiązań tzw. rozprowadzenia energii cieplnej "pionowego" gdzie przez lokal przebiega kilka pionów zasilających /cyrkulacyjnych.
    Inaczej się sprawy mają przy rozprowadzeniu poziomym energii cieplej dla celów grzewczych.
    Po co te ciepłomierze? po 500 zł? jako dekoracja?
    i co z energią zużytą do podgrzania wody, że nie wspomnę dl ogrzewania NW, też wg ciebie, według udziału:smile:

    Czy pionowo, czy poziomo instalacja c.o. jeśli źródło podgrzania nie należy wyłącznie do właściciela danego lokalu jest instalacją wspólna i tak jest, czy Tobie się to podoba, czy nie.
    Ja jestem zwolenniczka myślenia przed, a nie po fakcie. Jeśli zakupiliście ciepłomierze, to dlaczego nie opracowaliście regulaminu?
    Zadane było konkretne pytanie, co zrobić, jak rozliczyć energie cieplną, jak wspólnota nie ma regulaminu rozliczania ? , to Ci odpowiedziałam, a teraz masz tyle szczegółowych pytań.
    Dla ułatwienia w sprawie wody dodam, że w umowie o dostawę ciepła powinny być wielkości mocy zamówionej na te dwa pobory, no chyba, ze macie na dodatek własna kotłownie, to należy zajrzeć do projektu jak zestawiono zapotrzebowanie mocy przy doborze kotła.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ulka:[/cite]
    Czy pionowo, czy poziomo instalacja c.o. jeśli źródło podgrzania nie należy wyłącznie do właściciela danego lokalu jest instalacją wspólna
    i tak jest, czy Tobie się to podoba, czy nie.
    Ja jestem zwolenniczka myślenia ...
    Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale trwanie w niewiedzy to już ...
    tak myślenie to przyszłość każdego właściciela lokalu , ....
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy pionowo, czy poziomo instalacja c.o. jeśli źródło podgrzania nie należy wyłącznie do właściciela danego lokalu jest instalacją wspólna i tak jest, czy Tobie się to podoba, czy nie.
    Podaj dowód. Przepis, orzeczenie - cokolwiek.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.