Zmiana sposobu głosowania na zebraniu

jdnjdn Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Prośba o ocenę sytuacji i pomoc.
Głosowanie sprawozdawcze nad 11 uchwałami. Jest 40 osób co stanowi ok 63% udziałów obecnych na zebraniu. Jako mieszkańcy właściciele mamy ~32% + miasto które ma ~31%.
Wstaję i podnoszę wniosek o głosowanie właścicielskie 1 głos jeden właściciel. Miasto mówi nie da się. Przekonuję i miasto ulega że może być. Głosujemy - "dobrych" czyli "za" głosów jest naszych 30,a miasta 31(%udziałów). Wchodzą w trakcie głosowania osoby, głosują i mamy naszych głosów 33%, a miasta 30%. Myślę że wygraliśmy głosowanie. Miasto mówi, że niestety nie bo musi być 51%przewagi.Mówię ale my stanowimy dzisiaj i teraz ogół i stanowimy w całości 100% na obecną chwilę więc mamy jednak przewagę!!! Szukam gorączkowo z prawnikiem wśród wyroków sądowych jakie wziąłem, podobnego przypadku .... nie ma idealnego. Odpuszczamy mówiąc że w zależności od wyniku dalszych głosowań podejmiemy dalsze decyzje.
Kto miał racje?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] jdn:[/cite]Jest 40 osób co stanowi ok 63% udziałów obecnych na zebraniu. Jako mieszkańcy właściciele mamy ~32% + miasto które ma ~31%.
    Wstaję i podnoszę wniosek o głosowanie właścicielskie 1 głos jeden właściciel. Miasto mówi nie da się.
    Da się, jeżeli podjęlibyście większością udziałów uchwałę o metodzie głosowania 1 właściciel = 1 głos: art. 23.2.
    [cite] jdn:[/cite]mamy naszych głosów 33%, a miasta 30%. Myślę że wygraliśmy głosowanie. Miasto mówi, że niestety nie bo musi być 51%przewagi.Mówię ale my stanowimy dzisiaj i teraz ogół i stanowimy w całości 100% na obecną chwilę więc mamy jednak przewagę!!! (...)
    Kto miał racje?
    Miasto. Większość udziałów to ponad 50%. Nie spośród obecnych na zebraniu, lecz wszystkich udziałów.
    Ogół to ogół, 100% udziałów.
    Już nieraz mniejszość nazywała siebie ogółem lub większością, ale na dłuższą metę to nigdy się nie udaje.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przekonuję i miasto u l e g a, że może być
    Czy przegłosowaliście udziałami głosowanie w trybie 1 właściciel = 1 głos ? Z jakim wynikiem ?
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    Niestety nie. Wszystkich nas przecież było 64% z czego miasto miało 31% - więc jak?
    Wszystkie inne uchwały były liczone wg większości głosów czyli obecni stanowili 100% z czego 51% decydowała o przejściu uchwały. Czy to prawidłowe? Zmiana sposobu głosowania - większość bezwzględna, a reszta głosowań większość względna czyli wynik dzielony przez współczynnik obecnych udziałów?
    pozdro
    jd
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwały były liczone wg większości głosów czyli obecni stanowili 100% z czego 51% decydowała o przejściu uchwały. Czy to prawidłowe?
    Nie, we wspólnocie NIGDY nie jest ważna liczba osób/udziałów obecnych na zabraniu. ZAWSZE liczy się % udziału WSZYSTKICH właścicieli.
    Jak gmina ma 31% to w praktyce jej głos o wszystkim decyduje. Pełnomocnik zachował się nieładnie nie podnosząc ręki za projektem 1 właściciel = 1 głos
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaj koziorozka
    Dzięki za odpowiedź. Po głosowaniu reszty uchwał byłem w kom. skrót. i liczyliśmy rozkład głosów i udziały do protokółu. Każda suma udziałów w głosach oddanych na TAK była dzielona przez współczynnik udziałów osób obecnych. Inaczej niż głosowanie nad zmianą sposobu głosowania 1W=1G. Czy tak to powinno wyglądać?
    Pozdro
    jd
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak interpretować wynik głosowania jeżeli ZA jest 0,5069 ?
    Czy taka uchwała przechodzi bo jest ponad 50% czy NIE bo powinno być ponad 51% (pełne bez zaokrągleń?)
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów. Wszystko większe niż 50% jest większością.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każda suma udziałów w głosach oddanych na TAK była dzielona przez współczynnik udziałów osób obecnych. Inaczej niż głosowanie nad zmianą sposobu głosowania 1W=1G. Czy tak to powinno wyglądać?
    Nie zrozumiałam.
    Człowiek ma na liście do głosowania przy nazwisku wielkość swojego udziału. Sumujesz udziały ZA i masz gotowy wynik.
    Kolejny raz powtarzam, że nie interesuje cię udział obecnych osób, tylko udział WSZYSTKICH właścicieli. Wyniki liczone tylko od "obecnych" są nieważne = uchwała nie przeszła
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    jdn pisze: "...Wszystkie inne uchwały były liczone wg większości głosów czyli obecni stanowili 100% z czego 51% decydowała o przejściu uchwały. Czy to prawidłowe? ..." NIE to jest niezgodne z prawem i te niby uchwały nadają się do wyrzucenia do kosza, to nie są uchwały bo nie posiadają wymaganej prawem większości.
    dalej:
    "...Każda suma udziałów w głosach oddanych na TAK była dzielona przez współczynnik udziałów osób obecnych..." - to kompletna bzdura - kto wymyślił takie liczenie???

    Nie - to tak nie powinno wyglądać.[/b]
    Zastanawia mnie jedna rzecz - podejmowanie uchwał we wspólnocie jest jedną z najprostszych czynności i to opisanej bardzo dokladnie w UoWL tak pod względem prawnym jak i formalnym. Dlaczego wymyślacie jakies dziwolągi i kto ma takie pomysły aby tak prostą sprawę komplikować?
    Nie ma ani jednej gramotnej osoby potrafiącej przeczytać ze zrozumieniem po polsku kilka zdań ustawy?
    Wierzyć się nie chce.
    Reasumując:
    Wszystkie "podjęte" uchwały nie są uchwałami bo nie uzyskały wymaganej większości głosów. Pozostaje wątpliwość uchwały (1=1) ze względu na brak kompletu danych.

    - to jest moja opinia, starałem się niczego nie pominąć.

    p.s. ten prawnik na zebraniu to społecznie był, zaproszony został, czy może jest właścicielem? Specjalizuje się w rozwodach?
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze powtarzam, że osoby trzecie na zebraniu wspólnoty to porcja dziegciu w beczce miodu.
    Mieszają , mieszają , motają, bo nie ponoszą konsekwencji .... dotyczy to też pełnomocników. Lepiej uczestniczyć osobiście niż przez pełnomocnika.
    W SM takie głosowanie jest prawidłowe (większość z obecnych na zebraniu), ale we wspólnocie nie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jdn:[/cite]
    Jest 40 osób co stanowi ok 63% udziałów obecnych na zebraniu. Jako mieszkańcy właściciele mamy ~32% + miasto które ma ~31%.
    Wstaję i podnoszę wniosek o głosowanie właścicielskie 1 głos jeden właściciel. Miasto mówi nie da się. Przekonuję i miasto ulega że może być.
    Czy przegłosowaliście Państwo tę uchwałę większością głosów liczoną wg. wielkości udziałów, innymi słowy czy miasto "było za"?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124 pytała się:
    "...Czy przegłosowaliście udziałami głosowanie w trybie 1 właściciel = 1 głos ?..."

    jdn:
    "...Niestety nie..."

    po co za chwilę to pytanie?:
    "...Czy przegłosowaliście Państwo tę uchwałę większością głosów liczoną wg. wielkości udziałów.."

    Proszę czytać uważnie zanim się udzieli odpowiedzi bo inaczej zamulamy forum.
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Reasumując:
    Wszystkie "podjęte" uchwały nie są uchwałami bo nie uzyskały wymaganej większości głosów. Pozostaje wątpliwość uchwały (1=1) ze względu na brak kompletu danych.
    zebrane udziały z głosowania 1=1 wyglądały tak:
    0,3311% ZA
    0,3101% PRZECIW
    jeden nasz mieszkaniec przez pomyłkę "ściągając" od "miasta" był również przeciw nam :shamed::cry:
    Zapytałem godzinkę temu, osobę liczącą i wykonującą działania no i powiedziała, że nie jest pewna ale sumowała i "porównywała" do ilości obecnych które adm jej pokazywała i zapadała decyzja, że uchwała przeszła lub nie. Ja natomiast pamiętam, że miała pokazywany ten współczynnik przez przewodniczącego komisji(nasza administratorka) i wklepywała go kalkulatora(dwukrotnie pomyliła się i wklepywała od nowa doklepując właśnie współczynnik-stąd pamiętam). Powiedziała, że rzeczywiście porównanie pierwszego głosowania było do 100%, a kolejne do PROCENTA osób obecnych.

    Jak widać Język Polski jest bardzo trudny i skomplikowany, a nasza pamięć .......... no cóż.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "...zapadała decyzja, że uchwała przeszła lub nie..."

    Przypomina mi to kawał: baco, jaka bedzie pogoda? - albo bedzie dyszcz albo bedzie słońce.

    To tak jest jak się używa wymyślonych, kretyńskich, do niczego niepotrzebnych współczynników.
    - co administratorka robiła na zebraniu właścicieli - była zaproszona, miała pełnomocnictwo?

    Prawdę powiedziawszy dalej nie wiem na 100% czy ta uchwała jest (1=1)? - "język polski trudna język".

    Na logikę - skoro 33% tylko ZA tzn. że nie ma uchwały - ale sam już nie wiem.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma większościowego właściciela, więc żeby głosować metodą 1 właściciel = 1 głos, musieliby przyjąć w tej sprawie uchwałę większością udziałów, a jak wiemy, nie podjęto takiej uchwały. Dlatego należy obliczyć ilość udziałów "za" by stwierdzić, czy uchwała uzyskała wymaganą większość udziałów.

    Do jdn: większość udziałów to co najmniej 50,1% udziałów, liczonych ze wszystkich udziałów wszystkich właścicieli - tylko taka większość powinna Was interesować, bo tylko taka jest stosowana w głosowaniach właścicieli. Zapomnij o mnożeniu ułamków, to dobre dla odświeżenia miłych wspomnień z podstawówki, ale we wspólnocie to tylko dziwaczna zabawa.
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co administratorka robiła na zebraniu właścicieli - była zaproszona, miała pełnomocnictwo?
    Zebranie organizowała osoba będąca kierownikiem naszej administracji. Posiadał jak powiedział upoważnienie do reprezentowania Zarządu i Zarządcy. Zapytałem specjalnie ponieważ chciałem żeby ludzie to usłyszeli i na dowód złożyłem wniosek adresowany do Zarządu o jakąś sprawę( mam podpis przyjęcia wniosku przez tą osobę).
    Administratorka pełniła tam funkcję protokolantki i przewodniczącej komisji skrutacyjnej. Włączyłem się jako trzeci bo osoba mająca wykonać tą funkcję, po 4 godzinach spotkania - niestety zapomniała.

    Zarząd kontroluje i steruje Zarządcą, który do wykonania prac zatrudnia administratora aby fachowo wykonał te prace. Następnie Zarząd kontroluje te "jednostki" z wykonanych czynności i rozlicza się z właścicielami.
    Czy tak to powinno wyglądać?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] jdn:[/cite]Zarząd kontroluje i steruje Zarządcą, który do wykonania prac zatrudnia administratora aby fachowo wykonał te prace.
    "wnuczek za bacie , babcia za dziadka, dziadek za ... oj przydałby się ktoś na przyczepkę ... można i tak rozumieć działanie wspólnoty

    choć zapominałeś na początku dodać o podstawowej zależności : Właściciel lokalu kontroluje działalność Zarządu; "Zarząd kontroluje i steruje Zarządcą, który do wykonania prac zatrudnia administratora"
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki powinien zatrudnić pomocnika, sterowć nim i oczywiście kontrolować.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Zarząd kontroluje i steruje Zarządcą, który do wykonania prac zatrudnia administratora aby fachowo wykonał te prace. Następnie Zarząd kontroluje te "jednostki" z wykonanych czynności i rozlicza się z właścicielami.
    Czy tak to powinno wyglądać?
    Zamiast "Zarządca" wstaw słowo administrator (czy ma licencję i kogo on zatrudnia tu nie ma znaczenia) i będzie klarowniej. Czyli powinno być: zarząd wm zatrudnia administratora do pomocy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i zapadała decyzja
    To je dobre... :wink:
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Czyli powinno być: zarząd wm zatrudnia administratora do pomocy
    Jaka decyzja ?, czyja decyzja? To se ne wrati....:wink:
    Zarząd WM nikogo nie zatrudnia...
    jak już to Tylko wspólnota, bo ona za usługę płaci.:bigsmile:
    Co najmniej dwóch członków Zarządu reprezentuje WM? (dot zarządu kilkuosobowego).
    W przypadku Zarządu jednoosobowego , to zarząd reprezentuje WM.
    Komentarz edytowany wilkowyje40
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Członek Zarządu reprezentuje WM.
    Nie, wspólnotę reprezentuje zarząd, czyli w przypadku zarządu kilkuosobowego - co najmniej 2 członków zarządu.
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowny elan124
    Najuprzejmiej proszę o wybaczenie jeżeli spowodowałem u ciebie niezrozumienie sformułowania które wyszydzasz. Z całym przekonaniem napisałem, że ZAPADŁA DECYZJA ponieważ podsumowano głosy i określono: Uchwała PRZESZŁA lub NIE PRZESZŁA. Słowo DECYZJA użyte zostało jako podsumowanie przeliczenia i określenie wyniku.
    Jeżeli istnieją powody dla których drażni cię słowo DECYZJA zaproponuj odpowiednie, i spróbuję się dostosować do twoich wymagań jeżeli będą uzasadnione.
    Jeszcze raz przepraszam za niedogodności w czytaniu i narażenie na konieczność komentowania w szyderczy sposób.
    http://www.hoshuha.com/blog/japanese-bowing-etiquette.html
    http://www.fotosearch.com/bigcomp.asp?path=IMG/IMG016/42-16415074.jpg
  • Opcje
    jdnjdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uprzejmie wszystkim dziękuję za pomoc i opinie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.