przejscie na samoopalanie

tereskatereska Użytkownik
W mojej miejscowości znajdują się dwie wspólnoty mieszkaniowe nr 10 i nr 11. Mieszkam we wspólnocie nr 11. Jest to blok dwuklatkowy. Na kazdej klatce znajduje się 9 mieszkań. Blok, w którym mieszkam jest blokiem popegeerowskim.Mam wykupione mieszkanie 50m. Jak na wieś bez ciepłej wody w utrzymaniu jest bardzo drogie, ponieważ metr co kosztuje 5,50 zł, a od września br. ma wzrosnąć do 9 zł. W związku z tym mam pytanie: Czy jako właściciel tego mieszkania mogę odciać się od ogrzewania wspólnego i przejść na samoogrzewanie. Nadmieniam,że mieszkania te są przystosowane do opalania, ponieważ znajdują się w nich kuchnie kaflowe, także przewody kominowe są do tego dostosowane. We wspólnocie tego bloku jest nas 9 rodzin reszta mieszkań jest jeszcze agencyjna, zas na odcięcie od ogólnego opalania wyraża zgodę 6 rodzin. Radca prawny twierdzi, że jest to moje mieszkanie i robie w nim co chcę abym tylko nie zakłócała spokoju zarówno w nocy jak i w dzień, ale zarządca lokali twierdzi zupełnie co innego. Jak to w swietle prawa wygląda.Nie stać mnie na płacenie tak kolosalnych sum jak są tylko jedne pobory.

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W odpowiedzi na pani zapytanie :
    Instalacja centralnego ogrzewania jest częścią wspólną nieruchomości i nie można samodzielnie przejść na inny system ogrzewania.

    Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 sierpnia 1997 r. III CZP 36/97
    Glosa krytyczna: Nazar Mirosław OSP 1998/5 str. 226
    Przewodniczący: sędzia SN Z. Strus.
    Sędziowie SN: T. Żyznowski, E. Skowrońska-Bocian (sprawozdawca).

    Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale, stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości, dopóki trwa odrębna własność lokali (art. 3 ust. 2 cyt. ustawy).
    Podstawowe zagadnienie, jakie powstaje w takim stanie prawnym, to określenie, jakie elementy nieruchomości objęte są współwłasnością właścicieli wyodrębnionych lokali, czyli tzw. współwłasnością przymusową. Ustawa o własności lokali w sposób wyraźny reguluje to zagadnienie jedynie w odniesieniu do gruntu. Z art. 3 ust. 1 w zw. z art. 5 cyt. ustawy wynika, że współwłasnością przymusową objęty jest grunt niezbędny do korzystania z budynku. Co do pozostałych elementów art. 3 ust. 1 cyt. ustawy określa je jako „wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale". W budynku wielomieszkaniowym, a o taki chodzi w rozpoznawanej sprawie, tzw. współwłasnością przymusową objęte będą zatem z całą pewnością takie jego części, jak klatki schodowe czy windy. Powszechnie przyjmuje się także, że współwłasnością objęte są ściany zewnętrzne, dachy oraz fundamenty. Nasuwa się natomiast pytanie, czy współwłasnością tą objęte są urządzenia służące do ogrzewania poszczególnych lokali oraz całego budynku, jeżeli budynek wyposażony jest w jednolity system ogrzewania.
    Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco. Instalacja grzewcza (w konkretnym stanie faktycznym instalacja c.o.) jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku. Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach. Ustalenie zatem zakresu uprawnień każdego ze współwłaścicieli musi zostać dokonane z uwzględnieniem przede wszystkim przepisów ustawy o własności lokali, które stanowią lex specialis w stosunku do przepisów kodeksu cywilnego określających sytuację prawną współwłaścicieli.
    POZDRAWIAM.
  • Opcje
    Radzik66Radzik66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taka czynność wymaga zgody większości współwłaścicieli wyrażonej w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej - czynność przekraczająca zarząd zwykły.
  • Opcje
    tereskatereska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
  • Opcje
    piterpiter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najważniejsza jest uchwała ! Zadać pytanie należy kto prowadzi Wspólnotę Czy wy czy Agencja ? Jeśli wy to czemu takie duże koszty? Uważam, że Wspólnota na twój wniosek powinna podać to uchwale. Nie decyzją zarządu tylko uchwałą!. Pytanie, czemu ? Ponieważ w uchwale będzie trzeba dokładnie sprecyzować np. ile będziesz płaciła za ogrzewanie części wspólnej klatki piwnice pralnie itp.. Kto zapłaci za przegląd coroczny kominów. Uważam ze tez warto podpiąć do wniosku o zmianę ogrzewania: decyzje kominiarską ze może być piec, zgodę strażaka (20 zł) ,Oświadczenie ze będzie w lokal ogrzewany i temperatura pokojowa. W taki sposób przygotowane pismo zawierające te doc. Nie powinno być odrzucone. Proponuje zbierzcie się większą grupą będziecie mieli większe poparcie. Ile w bloku Agencja ma udziałów ? Jakie woj.
  • Opcje
    tereskatereska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnotę prowadzi Administrator wybrany przez wspólnotę. Zaś Agencja jest reprezentantem najemców. Mieszkań agencyjnych jest 8 zaś własnościowych jest 10
    za samoopalaniem jest 6 właścicieli i 2 najemców, którzy nie mają prawa głosu. Jest to województwo warmińsko-mazurskie. To było poddane uchwale, która została odesłana przez administratora do Agencji i to Agencja nie wyraziła zgody na samoopalanie ze względu na najemców.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2009
    Z przytoczonej powyżej przez Andrzeja uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 r. (sygn. akt: III CZP 36/97) wynika, że dopuszczalne jest odłączenie od instalacji co,ale wyłącznie po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej i tylko wtedy, gdy nie narusza to interesów pozostałych właścicieli.

    Cyt. :" Po wejściu w życie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 1994 r. Nr 85 poz. 388 ze zm.) właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania".

    Ponadto, Sąd Najwyższy przedstawił pogląd, iż:
    "ocena sposobu korzystania i jego skutków dla pozostałych współwłaścicieli musi zostać dokonana z uwzględnieniem konkretnych okoliczności. W stanie faktycznym, który legł u podstaw powstania rozpatrywanego zagadnienie prawnego, odłączenie lokalu od wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i zainstalowanie innego systemu ogrzewania utrudniło innym współwłaścicielom korzystanie z nieruchomości wspólnej, przejawiające się koniecznością ponoszenia zwiększonych opłat za dostarczane ciepło lub też - ewentualnie - koniecznością poniesienia kosztów zainstalowania liczników pobieranej energii cieplnej".

    Zatem w niektórych sytuacjach odłączenie od wspólnej instalacji, mimo istnienia współwłasności przymusowej jest w zasadzie dopuszczalne, sądzę, że właśnie w przypadku Tereski, ponieważ:
    1) nie będzie miało miejsca zainstalowanie nowego systemu ogrzewania, tylko wykorzystanie alternatywnego (piece),
    2) lokal będzie ogrzewany, odłączenie nie doprowadzi zatem do wychłodzenia sąsiednich lokali.

    Wspólnota mieszkaniowa może więc podjąc uchwałę wyrażającą zgodę na odłączenie,ale należałoby w niej sprecyzowac sprawy, które podniósł Piter, w szczególności kwestie związane z płatnością za ogrzewanie części wspólnych, czy czyszczenie komina. Prawdopodobnie wspólnota będzie musiała zmienic też regulamin rozliczeń (uzupełnic o postanowienia o opłatach za co wspólne).
    Oczywiście w razie zaskarżenia uchwały wspólnota będzie musiała przekonac sąd do jej zasadności, Tereska może włączyc się do procesu w charakterze interwenienta.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piterpiter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaj

    Ile płacom ludzie z Agencji w sezonie grzewczym czy mają zadłużenia?
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podstawowy problem to za wysoka stawka z m2. Musicie przeanalizować koszty. Ile kosztuje c.o. administrator, śmieci, energia elektryczna, f.remontowy itp. Cena jest z księżyca. Podaj kalkulację roczną planu gospodarczego w nieruchomości - stawki w rozbiciu na poszc zególne koszty. Wtedy będzie jaśniej.
  • Opcje
    tereskatereska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najemcy płacą jeszcze więcej niż ja, ponieważ im dochodzi czynsz w granicach stu złotych w zależności od metrażu, zaś ja płacę fundusz remontowy, który jest bardzo niski, a mianowicie wynosi 10,06zł. My płacimy przez cały rok, a zadłużenie wynosi 50 tys.Od 01.08. otrzymałam informację dzisiaj za metr ogrzewania będziemy płacić 6zł,a uchwała w sprawie zezwoleń na odłączenie lokali od instalacji c.o. została odrzucona,ponieważ przeciwko uchale było54,77%.Będziemy płacić i płakać, zwłaszcza że od września znów pójdzie w górę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Trudno znaleźc wyjście z tej sytuacji. Sąd nie może nakazac wspólnocie podjęcia uchwały o określonej treści, natomiast art. 24 uwl dopuszcza możliwośc wystąpienia do sądu o rozstrzygnięcie w razie braku zgody wymaganej większości, jednak może to uczynic wyłącznie zarząd lub zarządca działający w oparciu o art. 18 uwl.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2009
    W uzupełnieniu:
    w piśmiennictwie można spotkac się z tezą, że odmowa zgody na dokonanie czynności to tzw. uchwała negatywna, którą właściciel może również zaskarżyc do sądu na podstawie art. 25t uwl (więcej na ten temat: Własnośc lokali. Komentarz. R. Strzelczyk, A. Turlej, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007,s. 450). Autor jednak uważa, że uchylenie takiej uchwały nie skutkuje wyrażeniem zgody (z czym w pełni się zgadzam).
    W uzasadnieniu wyroku z dnia 07 lutego 2002 r. (sygn. akt: I CKN 489/00) Sąd Nawyższy przedstawił pogląd, iż:

    Uzasadniona jest zatem teza, że przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali regulujące zarząd nieruchomością wspólną nie przewidują możliwości zobowiązania przez sąd wspólnoty mieszkaniowej do podjęcia uchwały o określonej treści na żądanie właściciela lokalu. Jeśli zatem w konkretnej sprawie wymagana była zgoda właścicieli na odłączenie lokalu powodów od zainstalowanej na budynku sieci centralnego ogrzewania i wykorzystania jej do innego rodzaju ogrzewania, to brak tej zgody przez wspólnotę powodowie mogli zaskarżyć do sądu na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. Gdyby wspólnota celowo nie podejmowała uchwały, to można rozważyć wystąpienie do sądu o upoważnienie do dokonania takiej czynności, jeśli wspólnota w określonym przez sąd terminie nie podejmie stosownej uchwały o wyrażeniu lub odmowie wyrażenia zgody.

    Treśc orzeczenia:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/135/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.