Prywatne kolektory na dachu wspólnoty mieszkaniowej

szymkedzszymkedz Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu się zastanawiam czy jest możliwość wykorzystania dachu WM jest to część wspólna. Mieszkam na ostatnim piętrze nad sobą mam strych i dach. Ustawienie dachu umożliwia założenie kolektorów. Ale nie bardzo wiem jak rozwiązać taką sytuację że dach jest częścią wspólną. M oże jest ktoś kto już zrobił coć takiego. W tym roku chciałbym zmienić ogrzewanie z pieców kaflowych na C.O. gazowe + solary o ile będzie to możliwe. Czy w takim przypadku również mogę ubiegać się o dofinansowanie na solary jeżeli dach nie należy do mnie. Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Komentarze

  • Opcje
    toledastoledas Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W przypadku zajęcia dachu pod solary który jest częścią wspólną musisz mieć zgodę zarządu i umowę dzierżawy jako części wspólnej. Myślę, że nie otrzymasz dofinansowania na solary, aczkolwiek możesz spróbować się dowiedzieć ( nie jesteś wspólnotą tylko jej cząstką ). Powodzenia.
  • Opcje
    Thermal EnergyThermal Energy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Założenie kolektorów słonecznych wiąże się również z montażem zasobnika na CWU min 200l. Nie wiem czy w mieszkaniu znalazłoby się miejsce na taki zbiornik. jeśli chodzi o dotacje to wymogiem jest aby budynek mieszkalny nie był podłączony do sieci miejskiej. W przypadku wspólnot mieszkaniowych również istnieje możliwość instalacji kolektorów słonecznych wraz z obecnie oferowanym dofinansowaniem w wysokości 45%. Lepszym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie takiego rozwiązania dla całej wspólnoty mieszkaniowej. Miesięczna rata kredytu w takim wypadku wynosi naprawdę niewiele(dla wspólnoty której obecnie przeprowadzamy taką instalację rata wynosi 32zł na domostwo).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Thermal Energy, mógłbyś coś bliżej napisać o tych kolektorach i o zyskach wynikających z ich stosowana?


    W przypadku zajęcia dachu pod solary który jest częścią wspólną musisz mieć zgodę zarządu i umowę dzierżawy jako części wspólnej.

    Do korzystania z części wspólnej musisz mieć zgodę współwłaścicieli w formie uchwały, a nie zgodę zarządu. Jest to określone w Art. 22 UWL
    1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.

    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:

    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
    2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
    6a) nabycie nieruchomości,
    7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
    8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    szymkedzszymkedz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, Wiem że lepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie czegoś takiego dla całej wspólnoty. Ale na to musieliby zgodzić się wszyscy. Wspólnota liczy 13 rodzin w tym dłużnicy. Od kilku lat jest problem z remontem dachu. Druga sprawa zbyt mała powierzchnia dachu skierowana w odpowiednią stronę (stara kamienica i 1/6 dachu jest dobrze usytuowana. Z miejscem na zbiornik nie ma problemu równo z początkiem dachu posiadam osobne pomieszczenie na kotłownie. Jaka powierzchnia kolektorów byłaby ekonomiczna na mieszkanie 70m. wysokość 3,6m. Blok nie ocieplony, okna wymienione na plastikowe. Ściana bloku cegła przerwa i cegła. Od góry strych brak ocieplenia.
  • Opcje
    Thermal EnergyThermal Energy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli mówimy o doborze kolektorów słonecznych to sugerujemy się liczba osób w rodzinie. Średnio jedna osoba zużywa na dobę 50l wody, czyli dla rodziny 4 osobowej zalecany zestaw to 200l-300l zbiornik i dwa lub trzy kolektory. Jest to zestaw służący do podgrzewania CWU. Jeśli myślimy o wspomaganiu C.O. to przede wszystkim trzeba pamiętać o tym że zestaw taki podłączamy pod ogrzewanie podłogowe. Grzejniki do poprawnej pracy wymagają dużo wyższej temperatury której kolektory w okresie zimowym niestety nie zapewnią.
    EDDIE nie wiem czy masz na myśli instalację dla domku jednorodzinnego czy dla wspólnoty? Zarówno w jednym i drugim przypadku można uzyskać dofinansowanie w wysokości 45% wartości całej inwestycji. W przypadku opisywanej wspólnoty mieszkaniowej zwrot inwestycji nastąpi po około 3 latach. Z reguły można przyjąć że w ciągu roku można zaoszczędzić do 60% na podgrzewaniu CWU. Jeśli miałbyś więcej szczegółowych pytań to z chęcią na nie odpowiem.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o instalacje dla budynku wspólnoty (60 mieszkań).
    Jeśli masz jakieś dane od czego zacząć to zapodaj please:tongue:
  • Opcje
    Thermal EnergyThermal Energy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową sprawa wygląda tak że aby ubiegać się o dotację budynek musi posiadać własną kotłownię. Aby sporządzić dokładną ofertę wraz ze schematem instalacji muszę posiadać kilka niezbędnych danych.
    Zużycie ciepłej wody na dobę dla całej wspólnoty, bądź ogółem ciepła i zimna.
    Muszę wiedzieć jak wygląda budynek: wysokość, rodzaj dachu, nachylenie oraz położenie względem stron świata. Montaż w kierunku południowym z możliwym delikatnym odchyleniem wschód, zachód.
    Istniejąca kotłownia (jaki piec oraz istniejące zasobniki na wodę), wymiary samej kotłowni z uwzględnieniem miejsca na wstawienie nowych zasobników.
    Oczywiście jeśli wasza wspólnota byłaby zainteresowana moglibyśmy wybrać się na spotkanie wraz z oględzinami miejsca instalacji.
    Po sporządzeniu oferty i wyceny możemy poprosić bank o sporządzenie symulacji spłaty kredytu z uwzględnieniem dotacji.
    Z obliczeń dla wspólnoty w której będziemy przeprowadzać instalację cała inwestycja zwróci się po około trzech latach. Rata miesięczna na jedno domostwo wynosi około 35zł. Trzeba też pamiętać o tym że automatycznie spadają koszta podgrzewania CWU.
    Sądzę że mógłbyś przedstawić taki temat na spotkaniu wspólnoty. Koszta na jedno mieszkanie naprawdę są niewielkie a tak jak wspomniałem na pewno zmniejszą się rachunki za podgrzewanie wody.
    Jeśli zbierzesz potrzebne mi dane mogę sporządzić ofertę dla waszej wspólnoty.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] toledas:[/cite]W przypadku zajęcia dachu pod solary który jest częścią wspólną musisz mieć zgodę zarządu i umowę dzierżawy jako części wspólnej.

    Moim zdaniem ani zarząd, ani wspólnota mieszkaniowa nie mogą właścicielowi zabronić montażu kolektorów, choć na pewno ze względu na zabezpieczenie dachu i stosunki ogólnoludzkie takie kwestie należy wyjaśniać, nie jest to jednak ani przebudowa nieruchomości wspólnej, ani zmiana jej przeznaczenia.
    Takie kwestie należałoby rozważać wyłącznie na gruncie kodeksu cywilnego w miejscu, w którym reguluje sprawy związane ze współwłasnością, w szczególności pod kątem art. 206 k.c.
    Nie widzę też podstaw do zawierania umowy dzierżawy dachu (a raczej najmu), choć jest to dopuszczalne, nie można jednak współwłaściciela dachu do tego zmusić, o ile jego kolektory nie utrudnią korzystania z lokali (ewentualnie wszyscy będą chcieli takie mieć, ale jest na to za mało miejsca).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową sprawa wygląda tak że aby ubiegać się o dotację budynek musi posiadać własną kotłownię.

    I w tym miejscu temat się kończy dla mojej WM :(
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak by tak każdy z właścicieli chciał sobie bez czyjejkolwiek zgody instalować co popadnie na dachu to dach by wyglądał nie ciekawie o częstych remontach nie wspomnę.( Anteny: zwykłe TV, SAT, CB, Wi-Fi, kolektory słoneczne, karmniki dla ptaszków, gołębniki,teleskopy astronomiczne itd. itp.) Może jeszcze ktoś ma ciekawe pomysły dla właścicieli na wykorzystanie bezpłatne i bez jakiegokolwiek pozwolenia dachu jako część nieruchomości wspólnej?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poldek, skąd wziąłeś teorię o instalowaniu co popadnie na dachu bez czyjejkolwiek zgody albo o wykorzystaniu bezpłatnym bez jakiegokolwiek pozwolenia dachu jako części NW ??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową sprawa wygląda tak że aby ubiegać się o dotację budynek musi posiadać własną kotłownię.
    I w tym miejscu temat się kończy dla mojej WM :(

    Zmienią się zasady udzielania dopłat, będą dostępne również dla właścicieli obiektów zasilanych z miejskiej sieci grzewczej.

    http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1133-zmienia-sie-zasady-udzielania-doplat-do-solarow
    Komentarz edytowany admin
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Polityka wspierania przedsięwzięć proekologicznych przez państwo jest nieprzewidywalna. Z jednej strony brakuje pieniędzy na termomodernizację, która daje szybkie i duże oszczędności energii (że o poprawie stanu technicznego budynków i komfortu mieszkańców nie wspomnę), a z drugiej strony rozszerza się zakres podmiotowy i przedmiotowy dopłat do kolektorów słonecznych, nawet na... podgrzanie wody w basenie...
  • Opcje
    sambaacentsambaacent Użytkownik
    edytowano maja 2012
    W mojej wspólnocie jeden z właścicieli bez jakiekolwiek zgody współwłaścicieli ani zarządcy (nikogo się nie spytał nawet) tylko założył dwa duże solary na dachu która jest częścią wspólną i tylko on z nich korzysta(posiada tyko 6% udziałów w spólnocie)! Co można z takim właścicielem zrobić? Może podjąć uchwałę by ponosił koszty za zajmowaną powierzchnię dachu i obciązanie więźby dachowej w starej kamienicy? Co możecie powiedzieć z doświadczenia?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może podjąć uchwałę by ponosił koszty za zajmowaną powierzchnię dachu i obciązanie więźby dachowej w starej kamienicy?
    Uchwałą obciążyć za najem? Nie da się.
    Poza tym sąsiad jest współwłaścicielem tego dachu, ma prawo z niego korzystać.
  • Opcje
    sambaacentsambaacent Użytkownik
    edytowano listopada -1
    niby ma prawo ale nie ma zgody innych właścicieli. Może uchwałą za powierzchnię solarów by ponosił koszty które przekaże bezpośrednio na rachunek funduszu remontowego czyli dla dobra całej wspólnoty. może tędy droga?
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwałą obciążyć za najem? Nie da się.
    Poza tym sąsiad jest współwłaścicielem tego dachu, ma prawo z niego korzystać
    Naprawdę nie da się zmusić takiego właściciela aby wpłacał kasę na FR wspólnoty? Równie dobrze, mógłby przecież wywalić reklamę wielkoformatową swojej firmy na ścianie szczytowej i zbywać sąsiadów twierdzeniem, że nic nikomu nie utrudnia, bo nikt z niej nie korzysta... no może oprócz pająków :))
  • Opcje
    sambaacentsambaacent Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na prawdę nie ma żadnego sposobu by go legalnie trochę obciążyć?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że nie ma
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sambaacent, mam pewien pomysł (choć będzie wymagał pewnych niewielkich nakładów :))
    Zamów baner, w jakieść firmie obsługującej agencje reklamowe, o treści:

    "Allah Jest Wielki"
    albo jeszcze lepiej: "O Panie! błogosław Ojcu Dyrektorowi Radia Maryja i naszej wspólnocie!" po czym wraz z sądiadem przeciągnijcie go ponad tymi solarami...

    koziorozka, co Ty na to? ...przecież błogosławieństwo leży także w interesie właściciela baterii :))
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kodeks cywilny:
    Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli sambaacent z sąsiadem Ignacym Maliną umieszczają baner, po czym zapraszają do stołu właściciela solarów w celu "pgodzenia" współkorzystania z dachu?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] sambaacent:[/cite]W mojej wspólnocie jeden z właścicieli bez jakiekolwiek zgody współwłaścicieli ani zarządcy (nikogo się nie spytał nawet) tylko założył dwa duże solary na dachu która jest częścią wspólną i tylko on z nich korzysta(posiada tyko 6% udziałów w spólnocie)! Co można z takim właścicielem zrobić? Może podjąć uchwałę by ponosił koszty za zajmowaną powierzchnię dachu i obciązanie więźby dachowej w starej kamienicy? Co możecie powiedzieć z doświadczenia?

    Czy to właściciel lokalu użytkowego?
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. akt: I AC 33/10:

    "Ich właściciele umieszczają na elewacji budynku tablice informacyjne i reklamowe swoich lokali, powodowie posiadają 3 takie tablice. Tablice te wiszą bezpłatnie , ich umieszczanie nie było uzgadniane z zarządem wspólnoty. Sąd stwierdził, że na budynku wiszą jeszcze tablice po poprzednich właścicielach i najemcach, zdarzają się wypadki, że w elewacji po usunięciu tablicy pozostają otwory montażowe, przez co elewacja niszczeje....
    Uchwałami podniesiono od właścicieli lokali użytkowych wysokość zaliczek na zarząd nieruchomością wspólną i ograniczono ich prawa w zakresie współposiadania takiej rzeczy przez wprowadzenie odpłatności za umieszczenie tablic informacyjnych na elewacji budynku. ..

    Wbrew zarzutom apelacji, nie można uznać, że powodowie jako właściciel lokalu mogą korzystać w sposób dowolny z części wspólnych budynku, gdyż są właścicielami lokalu, podobnie wielkość udziału w nieruchomości nie przekłada się na prawo do korzystania w takiej proporcji z części wspólnych nieruchomości. Własność lokalu nie może bowiem prowadzić do wniosku, że właściciel nie jest ograniczony w korzystaniu z części wspólnej budynku. Elewacja jest taką częścią wspólną, i koszty jej remontu czy naprawy po demontażu tablic ponoszą wszyscy członkowie wspólnoty. Jest zaś rzeczą oczywistą, że montaże czy potem demontaż takich tablic narusza strukturę budynku powodując na przykład dziury w elewacji. Przedmiotowa więc uchwała różnicująca właścicieli w zakresie kosztów utrzymania elewacji poprzez wprowadzenie obowiązku zawierania umowy na montaż tablic informacyjnych, jest zgodna z prawem .Przy okazji uwaga generalna- prawo własności na które powołują się powodowie nie oznacza, że każdy właściciel może z tego prawa korzystać w sposób nieograniczony. Zgodnie bowiem z art.140 k.c. prawo własności może być wykonywane w granicach określonych przez ustawy i zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem."

    Orzeczenie na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1231-i-aca-3310-oplaty-za-reklamy
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwała różnicująca właścicieli w zakresie kosztów utrzymania elewacji poprzez wprowadzenie obowiązku zawierania umowy na montaż tablic informacyjnych, jest zgodna z prawem
    Ciekawa teza - wspólnota może zmusić uchwałą właścicieli lokali - współwłaścicieli nieruchomości - do zawarcia umowy na korzystanie z części wspólnych nieruchomości?
    Szkoda, że sąd nie podał podstawy prawnej do podjęcia takiej uchwały, zmuszającej do zawarcia umowy, a przez to ograniczającej prawa współwłaścicieli.
    uważam, że to są tylko luźne wywody sądu apelacyjnego, które nie ostałyby się przed Sądem Najwyższym.

    Wspólnota może zawrzeć taką umowę, ale nie może nikogo zmusić do jej zawarcia.
    Koszty usunięcia uszkodzeń elewacji ponosi sprawca, to oczywiste, ale do tego nie jest potrzebna ani uchwała, ani wymuszona umowa, to wynika bezpośrednio z kodeksu cywilnego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka, co Ty na to?
    Dobre :bigsmile:
    Ciekawi mnie dlaczego samba te solary chce "opodatkować". Tak z czystej złośliwości czy w czymś przeszkadzają?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.