ugoda sądowa

andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę nie odnosić się do kpc. Znam te artykuły i paragrafy. Chodzi mi o odpowiedź osoby która to już przerabiała - kto ją pisze,w jakiej formie otrzymuje ją wspólnota (zarząd). Co powinno się znaleźć w takiej ugodzie.:neutral:

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2011
    Treść ugody wpisuje sąd do protokołu, jednak to strony decydują, co będzie zawierać (sąd naprowadza), trzeba jednak być bardzo precyzyjnym, ponieważ w razie jej niedotrzymania, trudno potem wyegzekwować od drugiej strony jej wykonanie.
    To, że sąd czuwa na tym, aby treść ugody była zgodna z prawem nie oznacza, że to będzie dobra ugoda.
    Trudno będzie odpowiedzieć co powinno się w niej znaleźć, ponieważ nie wiem czego dotyczy, potrzebuję więcej danych.
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzej 55:[/cite]Chodzi mi o odpowiedź osoby która to już przerabiała - kto ją pisze,w jakiej formie otrzymuje ją wspólnota (zarząd). Co powinno się znaleźć w takiej ugodzie.:neutral:
    Ja przerabiałem. Treść ugody była wcześniej uzgodniona z drugą stroną i zaakceptowana uchwałą właścicieli (sprawa dotyczyła rozłożenia spłaty zaległości właścicieli na raty). Wydruk z tekstem ugody przekazałem sędzi, która zapytała strony o akceptację i podyktowała protokolantce do protokołu. Strony otrzymały wyciąg z protokołu po złożeniu wniosku.

    Nawiasem mówiąc, nic to nie dało. Ani jedna rata długu nie została zapłacona, wspólnota była zmuszona wystąpić o ustanowienie hipoteki przymusowej. Korzyść wspólnoty z ugody polegała na tym, że chodziło o należność w większości przedawnioną. :smile:
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi o rozłożenie zadłużenia właściciela na raty. Próbowaliśmy sprawę zadłużenia załatwić bez sądu (ugoda pozasądowa). Nic to nie dało. Skierowaliśmy sprawę do sądu w trybie upominawczym. Odwołano się od nakazu zapłaty. Znając "wigor" naszych komorników zastanawiamy się czy nie zgodzić się na ugodę sądową i rozłożenia spłaty tego zadłużenia na 6 rat.:surprised:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znając "wigor" naszych komorników zastanawiamy się czy nie zgodzić się na ugodę sądową i rozłożenia spłaty tego zadłużenia na 6 rat.

    W większości wypadków raty będą lepsze od komornika. W wielu przypadkach nawet energiczny komornik niewiele zrobi w krótkim czasie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Przecież sam piszesz, że ugoda pozasądowa nic nie dała. Dlaczego uważasz, że teraz będzie inaczej?
    Dłużnik ugnie się przed autorytetem sądu?
    Szczerze odradzam. Jeżeli dłużnik przejawiałby dobrą wolę, wywiązałby się z ugody. Kolejna ugoda to kpina w żywe oczy wobec tych właścicieli, którzy płacą na bieżąco.

    "Wigor" komornika nie ma tu nic do rzeczy. Komornik to urzędnik, działa jak maszyna - trzeba tylko puścić ją w ruch. Jeżeli złożyliście pozew o nakaz zapłaty, to wystarczy go obronić.

    Ty nie zastanawiaj się, co jeszcze możesz zaoferować dłużnikowi.
    Ty lepiej pomyśl, co on może zaoferować wspólnocie?
    To Wy jesteście "na prawie", a dłużnik jest "ten zły". Po co Wam ugoda?

    Co wspólnota (czyli rzetelna większość właścicieli) może na tym zyskać?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Przecież sam piszesz, że ugoda pozasądowa nic nie dała. Dlaczego uważasz, że teraz będzie inaczej?
    Dłużnik ugnie się przed autorytetem sądu? Szczerze odradzam.

    Zgadzam się z tym, taka ugoda nie ma większego sensu, no chyba że dłużnik ma jakieś argumenty, które przemawiałby ewentualnie na jego korzyść (przedawnienie roszczenia w całości lub części, brak podstaw do naliczenia zaliczki, itd.).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za dobre rady.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.