rozliczanie CO

malgicmalgic Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszej wspólnocie ciepło rozliczane jest wg powierzchni. Jeden z właścicieli w ciągu okresu rozliczeniowego sprzedał swoje dwa mieszkania w związku z czym zmieniła się jego powierzchnia. Dla obliczenia nalezności za co uśredniłam jego metraż. tj. przyporządkowałam każdemu miesiącu metraż a następnie podzieliłam go przez 12 (bo tyle miesięcy miał rozliczany okres) i ten uśredniony metraż pomnożyłam przez stawkę za m2. Teraz właściciel mi pisze że uśrednienie metrażu jest sprzeczne z przepisami prawa energetycznego (art. 45a) bo tam pisze że rozliczamy wg powierzchni użytkowej a nie wg średniej powierzchni. Mnie wydaje się że nie popełniłam błędu. Ale na wszelki wypadek pytam bardziej doświadczonych. Co Wy na to?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym każde mieszkanie rozliczyła oddzielnie, bo jak jedno sprzedane np. w lutym a drugie w październiku, to wyliczenia będą inne.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]W naszej wspólnocie ciepło rozliczane jest wg powierzchni.
    Jeden z właścicieli w ciągu okresu rozliczeniowego sprzedał swoje dwa mieszkania w związku z czym zmieniła się jego powierzchnia.
    Dla obliczenia nalezności za CO uśredniłam jego metraż. tj. przyporządkowałam każdemu miesiącu metraż a następnie podzieliłam go przez 12 (bo tyle miesięcy miał rozliczany okres) i ten uśredniony metraż pomnożyłam przez stawkę za m2. Teraz właściciel mi pisze że uśrednienie metrażu jest sprzeczne z przepisami prawa energetycznego (art. 45a) bo tam pisze że rozliczamy wg powierzchni użytkowej a nie wg średniej powierzchni. Mnie wydaje się że nie popełniłam błędu. Ale na wszelki wypadek pytam bardziej doświadczonych. Co Wy na to?
    Nie wolno tego robić . Należy rozliczyć każdy lokal odrębnie. A jak ustaliłaś stawkę rozliczeniowa za CO (m2), też srednia?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrobiłam sobie tabelkę i dal każdego mieszkania wpisałam metraż w danym miesiącu. na końcu mam nazwany przeze mnie metraz średni. TJ suma metrażu /12 m-cy. Tam gdzie metraż się nie zmieniał wychodzi mi taki sam. Jednak w związku ze sprzedażą 2-ch mieszkań przez jednego z właścicieli w m-cu październiku (a ma ich 6) to mam w tabeli metraż za 10 a nie 12 miesięcy, więc jest on inny od metrażu mieszkania. Stawkę rozliczeniową ustaliłam dzieląc sumę kosztów przez średni metraż wszystkich mieszkań. Czyżbym przekombinowała?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdecydowanie.
    Metraż się nie zmienia, zmieniać się mogą właściciele lokalu.
    Pisząc "średni metraż" masz chyba na myśli "metraż właściciela" (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało), a nie lokalu? ;)
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to jak ja mam rozliczyć to centralne ogrzewanie.
    Całkowity koszt ogrzewania w okresie 01.04.10-31.03.11 - 41172,79
    M 1 - 53,8 m2
    M2 - 54,55
    M3 - 54,68
    M4 - 54,65
    M5 - 53,63 (nowy właściciel od 01.01.11)
    M7 - 40,38 (nowy właściciel od 01.01. przy czym w styczniu zobowiązany był do opłat za co wraz z ogrzewaną piwnicą czyli 49,93 m2 a od lutego tylko za mieszkanie 40,38)
    M6, 8-12 - 423,62 w okresie 1.04.10-31.12.10 i 312,41 w okresie 01.01.11-31.03.11. Przy czym w styczniu powierzchnia 320,06 wraz z ogrzewaną piwnicą)
    Cały budynek (mieszkania) 624,10 przy czym w 2010 i styczniu 2011 641,30 bo wraz z tymi feralnymi piwnicami. No jak ja mam nieuśredniać!!!
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A i jeszcze wartość wpłaconych zaliczek: 38.382,50 zł Czyli różnica 2.790,29 zł
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cały budynek (mieszkania) 624,10 przy czym w 2010 i styczniu 2011 641,30 bo wraz z tymi feralnymi piwnicami.
    Za 41 172,79 zł ogrzewałaś powierzchnię:
    641,30 m kw x 10 miesięcy
    624,10 m kw x 2 miesiące
    Tak?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak. Wczoraj tak sobie właśnie pomyślałam żeby rozbić to na poszczególne miesiące i ustalić 2 stawki rozliczeniowe.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustaliłam 2 stawki i wyliczyłam dopłaty. Jednak ze względu na zaokrąglenia wyszło mi coś ponad 2 zł z tych dopłat więcej niż wartość różnicy między kosztami a wpłaconymi zaliczkami. Co z tym?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    M5 - 53,63 (nowy właściciel od 01.01.11)
    M7 - 40,38 (nowy właściciel od 01.01.
    A czyją wcześniej własnością były te mieszkania?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tego co ma M6, 8-12
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co z tym?
    Pomiń. A przy okazji powiadom właścicieli, że doliczyłaś tę kosmiczną kwotę 2 zł do f.remontowego jako pożytek, i że grzywna ci grozi, jak podatku od tego nie zapłacisz :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.