indywidualne zbieranie głosów

AprilApril Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zgodnie z art.23 do indywidualnego zbierania głosów upoważniony jest zarząd wspólnoty. Czy większość w zarządzie może zdecydować, że głosy będzie zbierał tylko wynajęty administrator, pozbawiając tym samym pozostałych członków tego prawa?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    głosy będzie zbierał tylko wynajęty administrator
    No i dobrze, bo członkowie Zarządu nie będą mogli agitować właścicieli lokali.
  • Opcje
    AprilApril Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moje pytanie ma na celu stwierdzenie, czy jedni członkowie zarządu mogą pozbawić innych ich ustawowych praw.
    głosy będzie zbierał tylko wynajęty administrator
    No i dobrze, bo członkowie Zarządu nie będą mogli agitować właścicieli lokali.
    Nie wiem, czy to dobrze, jeśli jedna z uchwał ma dotyczyć zmiany tego administratora.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa jest ważniejsza od uchwały, więc uchwałą jej zmienić nie można.
    A szkoda... Sama bym podpisała uchwałę wspólnoty mieszkaniowej o zmianie ustawy ordynacja podatkowa :wink:
  • Opcje
    AprilApril Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jeśli na zebraniu wspólnoty było obecnych ponad 50% udziałów, a uchwała nie uzyskała większości, można dozbierać brakujące udziały w trybie indywidualnym?
    Czy podpis przewodniczącego pod oświadczeniem: "Na tym uchwałę zakończono i podpisano" oznacza koniec zbierania głosów pod uchwałą?
    Nie wiem, czy są jakieś przepisy regulujące te sprawy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    można dozbierać brakujące udziały w trybie indywidualnym ?
    Trzeba.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Należy zbierać co najmniej do rozstrzygnięcia, czyli uzyskania ponad 50% głosów za lub przeciw.
    Czasem mam wrażenie, że właściciele zapominają, że to pod czym się podpisują to jest dopiero PROJEKT uchwały...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    było obecnych ponad 50% udziałów
    50% udziałów to ile właścicieli ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] elan124:[/cite]
    było obecnych ponad 50% udziałów
    50% udziałów to ile właścicieli ?

    Dowolna ilość, której suma udziałów wynosi ponad 50%.
  • Opcje
    AprilApril Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszym przypadku 50% udziałów to około 100 właścicieli, ale nie wszyscy byli obecni osobiście, część reprezentowali sąsiedzi z pełnomocnictwami.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dowolna ilość
    Mnie chodziło o ten konkretny przypadek
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] April:[/cite]Czy jeśli na zebraniu wspólnoty było obecnych ponad 50% udziałów, a uchwała nie uzyskała większości, można dozbierać brakujące udziały w trybie indywidualnym?
    Czy podpis przewodniczącego pod oświadczeniem: "Na tym uchwałę zakończono i podpisano" oznacza koniec zbierania głosów pod uchwałą?
    Nie wiem, czy są jakieś przepisy regulujące te sprawy.
    Oczywiście, że możecie ...daje wam to zapis ustawowy. Dodam ci że praktycznie jest przy głosowaniu korzystać tylko z dwóch opcji albo się głosuje ZA albo PRZECIW uchwale.
    Decyzje we wspólnocie muszą zapadać albo tak albo siak.


    Art. 23. UoWL
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego
    zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu,
    częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości
    udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono,
    że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość
    udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione
    są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden
    głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie
    co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie,
    każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.