Finansowanie zarządu i zarządcy osobno

darkfaustdarkfaust Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Jestem pierwszy raz na forum i mam nadzieję, że pytanie, które tu zadam nie padło wcześniej.

Zakupiłem mieszkanie w kamienicy, która ma około 23-24 lokale, 8 właścicieli. Większość, jako, że jest rodziną, ustanowiła opłatę za funkcjonowanie zarządu (1 osoba) w wysokości 2 tys zł miesięcznie, osobno funkcjonuje opłacany zarządca. Zastanawiam się czy wolą większosci mogą podnosić sobie opłatę za funkcjonowanie zarządu jak tylko im się podoba czy też istnieje jakaś granica. Dodam, że nie chodzi o udział ze wskazaniem, a własność.

Wiem, że część decyzji musi podlegać całkowitej zgodzi wszystkich, np budowa kotłowi w piwnicy. Serdecznie proszę o pomoc.

pozdrawiam

M

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Wynagrodzenie dla członka zarządu i administratora ustalają właściciele w zwykłej uchwale, czyli niekonieczna jest jednomyślność, wystarczy ponad 50% udziałów.
  • Opcje
    darkfaustdarkfaust Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki serdeczne,

    rozumiem, że jeżeli 50% stwierdzi, że zarząd będzie pobierał 5 tys to nic nie stoi na przeszkodzie?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobrze rozumiesz.
    Tych 8 właścicieli ma wszystkie mieszkania czy każdy po jednym a reszta należy do gminy?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] darkfaust:[/cite]rozumiem, że jeżeli 50% stwierdzi, że zarząd będzie pobierał 5 tys to nic nie stoi na przeszkodzie?
    Co najmniej 50,01%.
  • Opcje
    darkfaustdarkfaust Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkania są podzielone pomiędzy osiem osób,
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] darkfaust:[/cite]Mieszkania są podzielone pomiędzy osiem osób,
    A ile jest tych samodzielnych lokali /mieszkań/?
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tym wynagrodzeniem to chyba nie do końca tak jest. Wynagodzenie ustalane jest w drodze uchwały. Jeżeli wynagrodzenie oderwane jest od rzeczywistości uchwałę można, a w takiej sytuacji nawet należy zaskarżyć. Jeżeli zarządca bierze kasę a dodatkowo jeszcze zarząd - to za co ten zarząd dokładnie tą kase bierze. Wynagrodzenie ma być za pracę a nie za to, że jest sie właścicelem. Tyle tylko, że zapewne minął termin ustawy zaskarżenia uchwały sześć tygodni od powiadomienia. W takiej sutuacji może pokusić się o złożenie wniosku o zarządcę przymusowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]Z tym wynagrodzeniem to chyba nie do końca tak jest.
    Wynagodzenie ustalane jest w drodze uchwały.
    Jeżeli wynagrodzenie oderwane jest od rzeczywistości uchwałę można,
    a w takiej sytuacji nawet należy zaskarżyć.
    To jest suwerenna decyzja ogółu właścicieli lokali wyrażona w uchwale ... jak chcą płacić i Zarządcy im członkom Zarządu to jest ich decyzja .
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] darkfaust:[/cite]rozumiem, że jeżeli 50% stwierdzi, że zarząd będzie pobierał 5 tys to nic nie stoi na przeszkodzie?
    Co najmniej 50,01%.

    Owner, a 50,0001% to już nie?? :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Darkfaust, jeśli ta "rodzina" posiada ponad 50% udziałów, to nic nie zrobisz (chyba).

    Zastanawia mnie tylko jedno, jeśli termin zaskarżenia uchwały minął, to czy nie można zaskarżyć do sądu niegospodarności, bo to można zrobić w każdej chwili. Oczywiście to wynagrodzenie dla zarządcy musi być bezpodstawne i niezgodne z wykonywanym nakładem pracy, a raczej jej brakiem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.