Opłata za energię elektryczną

marco-999marco-999 Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szanowni Państwo.
Otrzymałem rachunek za energię elektryczną na sporą kwotę (1200 pln), a licznik wskazuje zużycie 200 KW od chwili podpisania umowy na jego zainstalowanie w połowie lipca 2010r. do chwili obecnej. Byłem w RWE gdzie powiedziano mi, że kwota do zapłaty jest za energię zużytą do momentu odbioru budowlanego budynku w/g. taryfy budowlanej zgodnie ze wskazaniem licznika budowlanego (odbiór budowlany nastąpił w połowie listopada 2010r.), a nie za energię dostarczoną do lokalu (za którą dostanę rachunek w maju). RWE twierdzi, że wykonawca zużył ową energię podczas budowy, ale często stosuje takie praktyki i obciąża zużyciem lokatorów, natomiast developer twierdzi, że to nie prawda i że on nie wnioskował do RWE z obciążeniem lokatorów za zużytą energię, że to sztuczki monopolisty.
Lokal (klucze do niego również) odebrałem 10.10.2010 roku protokołem odbiorczym a akt notarialny podpisałem 01.12.2010r, tego dnia zostały spisane wszystkie liczniki (ciepła i zimna woda, co i energia elek.) Do dnia dzisiejszego w lokalu nikt nie mieszka a owe 200 KW zostało zużyte podczas prac remontowych w lutym 2011r.
Proszę o pomoc, jak wybrnąć z tego obronną ręką.
Pozdrawiam.
Marek Szczerba

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W którym momencie i z jakim stanem przepisałeś licznik energii na siebie??

    Z drugiej strony, skoro piszesz:
    Byłem w RWE gdzie powiedziano mi, że kwota do zapłaty jest za energię zużytą do momentu odbioru budowlanego budynku w/g. taryfy budowlanej zgodnie ze wskazaniem licznika budowlanego (odbiór budowlany nastąpił w połowie listopada 2010r.), a nie za energię dostarczoną do lokalu (za którą dostanę rachunek w maju)

    To znaczy, że nie tylko jesteś płatnikiem za zużytą energię. Płacisz tylko za energię dostarczoną do twojego mieszkania oraz za energię z części wspólnej zgodnie ze swoimi udziałami. Może o tą część wspólną chodzi?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] marco-999:[/cite]owe 200 KW zostało zużyte podczas prac remontowych w lutym 2011r.
    Proszę o pomoc, jak wybrnąć z tego obronną ręką.
    Sam piszesz, że zużyłeś te kilowaty energii w czasie prac remontowych (żeby doprowadzić mieszkanie ze stanu deweloperskiego do stanu używalności, jak rozumiem). Dlaczego więc nie chcesz za nie zapłacić?

    Czy innym właścicielom lokali udało się "wybrnąć z tego obronną ręką", czy problem dotyczy tylko Ciebie?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sam piszesz, że zużyłeś te kilowaty energii w czasie prac remontowych (żeby doprowadzić mieszkanie ze stanu deweloperskiego do stanu używalności, jak rozumiem). Dlaczego więc nie chcesz za nie zapłacić?

    Coś mi się wydaje, że chodzi nie o remont, tylko prace wykończeniowe prowadzone przez dewelopera...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Chyba jednak nie, ponieważ lokal już został wydany, własność przeniesiona:
    [cite] marco-999:[/cite]Lokal (klucze do niego również) odebrałem 10.10.2010 roku protokołem odbiorczym a akt notarialny podpisałem 01.12.2010r, (...) owe 200 KW zostało zużyte podczas prac remontowych w lutym 2011r.
    Po podpisaniu aktu notarialnego deweloper nie miał już nic do roboty w lokalu.
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kwota do zapłaty jest za energię zużytą do momentu odbioru budowlanego budynku w/g. taryfy budowlanej zgodnie ze wskazaniem licznika budowlanego
    Prawdopodobnie nie było możliwe podpisanie umowy z RWE wg faktycznego zużycia do czasu odbioru budowlanego.
    Wskazuje to na opóźnienie dewelopera, z jednej strony oddawał mieszkania, bo goniły go terminy, z drugiej nie był gotowy z odbiorem budowlanym budynku.
    Adresatem roszczeń będzie deweloper.
  • Opcje
    marco-999marco-999 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedzi,
    Dodam jeszcze kilka być może istotnych faktów, danych : w dniu zawarcia umowy z RWE 28.07.2010r. stan licznika wynosił 14,36kWh, na koniec roku tj. 31.12.2010r stan licznika 19,59kWh, na dzień 31.03.2011r wynosił 22,59kWh(trochę to dziwne, ponieważ w lutym 2011 trwały prace wykończeniowe w moim lokalu prowadzone przez prywatną firmę a nie dewelopera a zużycie ok. 200kWh zostało przez RWE przeniesione na kwiecień 2011) na dzień dzisiejszy stan licznika wynosi 239,42kWh - przedstawione dane są z załącznika do faktury za okres 28.07.2010r. do 31.03.2011r. Więc reasumując okres 28.07.10r. do 31.03.11r zużycie wyniosło 8,23kWh (stawka taryf. C11 = 0,31 x 8,23 = 2,55 pln).????
    Po mojej wizycie w RWE otrzymałem fakturę korygującą na kwotę o połowę niższą ale moim zdaniem i tak za dużą i jeszcze zostały zmienione stany spisowe licznika pomiarowego w stosunku do odczytów jakie otrzymałem z RWE poprzednim razem, i które nie zgadzają się z stanem faktycznym w poprzednim okresie, a mianowicie w/g RWE w załączniku do faktury korygującej stan licznika za okres; od 28.07.10r. do 31.07.2010r (14,36-17,32), a od dnia 01.08.10r do 31.10.10r (17,32 - 85,44). Może teraz wniosę trochę jasności w sprawę lub ja całkiem pogmatwam.
    Dziękuje za pomoc.
    Życzę spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
    Pozdrawiam.
    Marco
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No tak, ale teraz musiałbyś udowodnić, że ktoś ingerował w licznik i zmienił jego stan.
    W końcu pokazuje teraz 239,42kWh i na tyle RWE wystawia rachunek.
    Może wcześniejsze stany licznika to prognozy a nie rzeczywiste stany.

    Gdyby RWE zastosował stawki budowlane w naliczeniu to wówczas sprawa byłaby jasna.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dodam jeszcze kilka być może istotnych faktów, danych : w dniu zawarcia umowy z RWE 28.07.2010r. stan licznika wynosił 14,36kWh, na koniec roku tj. 31.12.2010r stan licznika 19,59kWh, na dzień 31.03.2011r wynosił 22,59kWh(trochę to dziwne, ponieważ w lutym 2011 trwały prace wykończeniowe w moim lokalu prowadzone przez prywatną firmę a nie dewelopera a zużycie ok. 200kWh zostało przez RWE przeniesione na kwiecień 2011) na dzień dzisiejszy stan licznika wynosi 239,42kWh

    Czy stany te podajesz z tego co widnieje na fakturach z RE, czy osobiście je spisywałeś?

    Na jakiej podstawie RWE wystawiło fakturę korygującą??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] marco-999:[/cite]Do dnia dzisiejszego w lokalu nikt nie mieszka a owe 200 KW zostało zużyte podczas prac remontowych w lutym 2011r.
    Proszę o pomoc, jak wybrnąć z tego obronną ręką.

    Skoro zużycie nastąpiło po zawarciu umowy przez nabywcę lokalu umowy o dostawę energii elektrycznej, to nabywca ponosi koszty. Zakład energetyczny ma roszczenie w stosunku do strony umowy.
    Odnośnie rozliczeń z deweloperem, o ile umowa nie stanowi inaczej - lokal został wydany, zatem koszty jego utrzymania ponosi nabywca. Oczywiście, jeżeli koszty są wyższe z tej przyczyny, że deweloper nie dotrzymał umowy - nabywca może od niego (nie od zakładu energetycznego) dochodzić odszkodowania.
    Mielibyśmy z taką sytuacją do czynienia, gdyby np. okazało się, że nabywca zapłacił więcej za energię elektryczną, ponieważ deweloper nie dokonał odbioru - wtedy powinien pokryć różnicę, która wraz z odsetkami wyznacza wartość roszczenia odszkodowawczego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    marco-999marco-999 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuje za pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.