Zarzadca Przymusowy -dłużnicy WM
nike51
Użytkownik
Czy Zarządca Przymusowy /SM/ który nie założył dla Wspólnoty Mieszkaniowej konta bankowego miał prawo w pozwach do sądu o zapłatę zadłużenia właścicieli podawać nr swojego konta bankowego , na które to właściciele mieli dokonywać wpłaty. Czy Zarządca Przymusowy złamał w tym wypadku prawo i czy ktoś podpowiedziałby jakie przepisy regulują tą kwestię?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Co oznacza skrót SM?
Postaram się przygotować materiały na ten temat.
Sclerosis multiplex to stwardnienie rozsiane, czyli "przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba centralnego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej." http://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane
Czy Wasza wspólnota nie posiada swojego konta? Dlaczego trudno?
Zadłużeni wobec wspólnoty właściciele mają wpłacać swój dług na konto wspólnoty, a nie zarządcy.
Owi właściciele nie są zadłużeni wobec zarządcy, chyba, że on wcześniej zapłacił za nich wspólnocie...
No widzisz, jak się ubawiłeś...
Nie było tym razem podtekstów seksualnych, a takie niezwykłe zauroczenie Cię ogarnęło.
Bywasz też wesołkowaty, to daje się zauważyć.
Tylko, po co to memento mori w dalszej części...?
Ani sclerosis multiplex, ani memento mori nie najlepiej pasują, ale to nie powód bym nie wiedział o co kaman
Skojarzenia i przenośnie to kwestia wyobraźni, także najlepiej by było, abyś konsekwentnie napisał:
nie najlepiej mi pasują
A poza tym, zdradzasz się bardzo czytelnie...
Czy ktoś Ci obiecywał, że będzie łatwo?
Dlaczego czytając tekst skupiasz się nie na tym, co należy i dotyczy Twojej sprawy?
Poza tym, zwróć uwagę, że to forum (zresztą jak każde inne) nie jest i nigdy nie powinno być martwe, a przez to nudne i skostniałe.
Tu piszą ludzie, a oni mają swoje uczucia, emocje, sprawy i sprawki...
"Status zarządcy sądowego nie został jednoznacznie uregulowany, co rodzi problemy w zakresie stosowania prawa. Zarządca nie zawiera umów w imieniu współwłaścicieli, nie jest również ich reprezentantem w sądzie...
Ustanowienie zarządcy przymusowego ma miejsce w postępowaniu nieprocesowym, z zastosowaniem przepisów 606-608 kpc („Sprawy z zakresu prawa rzeczowego) oraz 611-616 kpc ("Zarząd związany ze współwłasnością i użytkowaniem"). Biorą w nim udział wszyscy współwłaściciele a sąd wydaje w tej sprawie postanowienie...
W doktrynie i orzecznictwie jednolity jest pogląd, iż zarządca nie jest pełnomocnikiem współwłaścicieli, działa we własnym imieniu, ale na ich rzecz (por. orz. SN z 13.04 1966 r., sygn. II CR 24/99 oraz post. SN z 29.01.1987 r., II CZ 3/87). Stroną zawieranych przez niego umów nie będą zatem współwłaściciele. Zarządca pozywa i jest pozywany, w procesie również nie występuje jako pełnomocnik ani jako przedstawiciel współwłaścicieli, lecz działa we własnym imieniu."
Artykuł dostępny na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
http://www.zarzadca.pl/komentarze/539-zarzad-sadowy-nieruchomosci-wielolokalowej
Odnośnie nazewnictwa, to choć rzeczywiście istnieją różnice, to często potocznie używa się pojęcia zarząd sądowy, również w odniesieniu do przymusowego ze względu na ingerencję sądu.
Zarządca sądowy często ustanawiany jest na wniosek właściciela/li, ma to miejsce w małych wspólnotach. Jago obowiązki jak i sposób działania są całkiem inne niż zarządcy przymusowego, którego podstawowym obowiązkiem jest usuniecie przyczyn ustanowienia zarządcy przymusowego w danej wspólnocie . Odpowiada On tylko przed sądem, a nie przed właścicielami lokali, jak to ma miejsce w przypadku zarządcy sądowego.
Zarządca sądowy, można by rzec, jest zastąpieniem zarządu powierzonego w małych wspólnotach (do tej pory z takimi przypadkami się spotkałem). Zazwyczaj jest ustanawiany tam, gdzie właściciele nie mogą się dogadać albo są mocno skłóceni co utrudnia zlecenie zarządu nieruchomością osobie trzeciej.
W wspólnotach mieszkaniowych lub szerzej rzecz biorąc w sprawach mających za przedmiot rzecz stanowiącą przedmiot współwłasności i dotyczących jej utrzymania w należytym stanie, dokonywania ulepszeń, pobierania z niej pożytków i korzyści, a także rozporządzania nią, istnieją 3 rodzaje zarządu:
ZARZĄD USTAWOWY
Przepisy kodeksu cywilnego o zarządzie ustawowym znajdują zastosowanie w braku umowy o zarząd rzeczą wspólną pomiędzy współwłaścicielami z wyjątkiem współwłasności nieruchomości w ramach tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej. Podstawowym wyróżnikiem tej postaci zarządu jest podział czynności na dokonywane w ramach zwykłego zarządu, przekraczające zwykły zarząd oraz zachowawcze.
ZARZĄD UMOWNY
(w ramach zarządu umownego mieści się także zarząd powierzony, szczególny przypadek zarządu umownego)
W ramach umowy współwłaściciele mogą swobodnie ustalić zasady zarządu rzeczą wspólną, powierzyć zarząd jednemu z nich, osobie trzeciej lub wykonywać go kolektywnie. Sposób zarządu określony w umowie wiąże każdego kolejnego nabywcę udziału we współwłasności jeżeli umowa została ujawniona w księdze wieczystej, albo gdy nabywca o tej umowie wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
ZARZĄD SĄDOWY
(potocznie zwany przymusowym chyba z racji narzucenia go "siłą" przez sąd, każdy zarząd przymusowy jest zarządem sądowym)
Zarząd sądowy jest ustanawiany na wniosek każdego ze współwłaścicieli, gdy większość współwłaścicieli nie może dojść do porozumienia w istotnych sprawach z zakresu zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu rzeczą lub krzywdzi mniejszość. Zarząd sprawuje wyznaczony przez sąd zarządca rzeczy, który obowiązany jest dokonywać wszelkich czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki, pobierać i spieniężać pożytki z rzeczy na potrzeby jej zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu zarządu okażą się potrzebne. Zarządca może dokonać czynności przekraczającej zwykły zarząd tylko za zgodą wszystkich współwłaścicieli albo za zezwoleniem sądu.
Zarządca obowiązany jest do składania sądowi sprawozdań z wykonywanego zarządu. Może równocześnie żądać zapłaty wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków, jakie osobiście poniósł w związku ze sprawowanym zarządem.
Definicja zarządu przymusowego odnosi się do osoby powoływanej w postępowaniu sądowym zabezpieczającym lub egzekucyjnym z przedsiębiorstw lub gospodarstw rolnych. Zarządca przymusowy to osoba posiadająca funkcję pomiędzy komornikiem, a syndykiem.
Tak jak pisałem, w sprawach dotyczących wspólnot mieszkaniowych często potocznie używamy nazwy zarząd przymusowy, a powinniśmy mówić sądowy, ponieważ w przypadku współwłasności mającej miejsce w przypadku wspólnot, poprawniejszą nazwą jest zarząd sądowy.
PS Chciałem uporządkować sprawy nazewnictwa zarządów i poszperałem trochę w wikipedii jak widzicie
Można i raczej trzeba traktować słowo "przymusowy" w art. 26.1 dosłownie. Jest to zarząd narzucony przez sąd, niejako pod przymusem sądu. Nazewnictwo "zbliżone do prawniczego" pojmuje słowo "przymusowy" w sposób przeze mnie zacytowany.
Chyba z powodu obecności słowa "przymusowy" w art. 26.1 UWL przywykliśmy do tej nazwy "szczególnego" zarządu sądowego. Nie zamierzam nikogo upominać, gdy tylko zobaczę "zarząd przymusowy" na forum, ale nie zapomnę, że ten przymusowy jest ustanowiony przez sąd i przede wszystkim jest zarządem sądowym.
PS Na temat zarządu sądowego w WM sporo można znaleźć w artykule Zarząd sądowy nieruchomości wielolokalowej
Stare myślenie ma się u ciebie dobrze, co nie znaczy, że masz mandat do otumaniania innych, mniej kumatych w zakresie interpretacyjnym.
Jak nie rozróżniasz różnicy w prawach i obowiązkach Zarządcy Przymusowego od Zarządcy Sądowego , to szkoda czasu tracić na dalsza dyskusje.
W obiegu prawnym istnieją i Zarządca Przymusowy i Zarządca Sądowy.
Tak jak pisałem, w obiegu wspólnotowym stwierdzenie "zarząd przymusowy" jest całkowicie akceptowalne.
Nie tylko akceptowalne, to pojęcie wynikające wprost z ustawy, tak jak już zacytował Owner, a z treści art. 26 uwl - w odniesieniu do dużych wspólnot mieszkaniowych.
Taki przymusowy zarząd jest rodzajem zarządu sądowego.
Zawężając dyskusję jedynie do zarządu nieruchomością wspólną, odróżnić należy zarząd powołany na podstawie art. 203 kodeksu cywilnego od zarządu ustanawianego na podstawie art. 26 ustawy o własności lokali.
W przypadku tzw. małej wspólnoty nie można ustanowić zarządu przymusowego - w takim przypadku nie stosujemy art. 26 uwl tylko kodeks cywilny ( oczywiście o ile nie doszło do zmiany sposobu zarządu). Mam na myśli art. 203 kodeksu cywilnego:
Art. 203 Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.
W przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej ustanawia się natomiast zarząd przymusowy:
art. 26 uwl:
1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
Proszę zauważyć, że w przypadku małej wspólnoty ustawodawca nie posługuje się pojęciem "zarządca sądowy" , lecz "zarządca".
Dlaczego natomiast w uwl użyto sformułowania "przymusowy"?
To są dwie różne instytucje, przymusowy ma większy zakres uprawnień niż "zarządca" ustanowiony na podstawie art. 203 k.c.
Obie jednak oznaczają zarząd sądowy, czyli taki zarząd, który ustanowił sąd.
[align=right]EDIT (Admin): ten wątek nie zawiera żadnych cięć[/align]
Zapewne nie w wyroku, lecz w postanowieniu.
Skoro zarządca działa w taki sposób, proszę złożyć skargę do sądu podając sygnaturę sprawy o ustanowienie zarządcy.
Sąd będzie musiał ją rozpoznać i przesłucha zarządcę z udziałem właścicieli.
W art. 203 - Zarządca sądowy wykonuje obowiązki, jakie wynikają z k.c. zastępując zarząd właścicieli lokali,
natomiast zarządca przymusowy: art. 26 uwl: to "prawa" właścicieli są "zwieszone" pozostają tylko "obowiązki"
do czasu usunięcia przyczyn, które ustanowiły Zarządcę Przymusowego. "Prawa właścicieli" przejmuje Sąd, który ustanowił ZP.