Zarząd powierzony

romek5257romek5257 Użytkownik
Witam!Jest wiele opini na tym i na innych forach internetowych, że powierzenie zarządu osobie fizycznej bądż prawnej na podstawie Ar.18.1uwl. nie jest de facto umową o zarząd w kontekście ustawy o gospodarce nieruchomościami,i w związku z tym nie można do tego stosować tych przepisów.Ja osobiście uważam że jak najbardziej należy,otóż przedstawie swoją argumentację,pozycja zarządcy powierzonego na podstawie Ar.18.uwl. w sposób zdecydowany różni się od tej jaką pełni zarząd wybrany na podstawie Ar.20 tejże ustawy, dlatego też nawet przy zastosowaniu Ar.33 nie możemy określić kompetencji zarządcy w sferze reprezentacji i odpowiedzialności,brakuje wielu istotnych uregulowań.Natomiast w sprawach nie uregulowanych ustawa odsyła nas do kodeksu cywilnego,750kc mówi jeżeli w umowach o świadczenie usług nie ma innych przepisów należy stosować przepisy o zleceniu,a zatem czy należy stosować również te przepisy ugn.do zarządu powierzonego jakie są Wasze opinie?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Umowa powierzenia zarządu w trybie art. 18.1 uwl jest umową między właścicielami lokali, a nie między wspólnotą mieszkaniową a zarządcą. Zarządca nie jest stroną tej umowy, zatem na pewno nie jest to umowa o zarządzanie w rozumieniu ugn (art. 185.2).
    [cite] romek5257:[/cite]Ja osobiście uważam że jak najbardziej należy
    Ale obiecanych argumentów na rzecz tej tezy nie przedstawiłeś.
    [cite] romek5257:[/cite]pozycja zarządcy powierzonego na podstawie Ar.18.uwl. w sposób zdecydowany różni się od tej jaką pełni zarząd wybrany na podstawie Ar.20 tejże ustawy
    To zależy od treści umowy powierzenia zarządu. Każda umowa może być inna, więc nie można uogólniać.
    Jeżeli umowa zawiera jedynie lakoniczny zwrot o powierzeniu zarządu, bez określenia pozycji zarządcy, to jego rola (na podstawie art. 33 uwl) jest bardzo podobna do zarządu wspólnoty z art. 20 ustawy . Zwróć uwagę, że ustawa bardzo często używa zwrotu "zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1" - zarząd i zarządca występują zamiennie.

    Jest też wyraźna różnica - jeżeli w umowie powierzenia zarządu nie ma zawartego pełnomocnictwa, to zarządca notarialny nie może reprezentować wspólnoty. Jeżeli jest takie pełnomocnictwo, to może ją reprezentować tylko w granicach określonych w pełnomocnictwie (a nie jak zarząd w granicach określonych w ustawie o własności lokali). Uważam, że umowa powierzenia zarządu jest rodzajem pełnomocnictwa ogólnego i zarządca może podejmować wyłącznie czynności zwykłego zarządu, zaś w sprawach przekraczających zarząd zwykły jedynie w granicach, określonych w umowie.

    Przy umownym sposobie zarządu (określonym w umowie powierzenia) pierwszeństwo mają postanowienia umowy, w następnej kolejności stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o własności lokali, a dopiero potem przepisy kodeksu cywilnego.
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] owner:[/cite]Umowa powierzenia zarządu w trybie art. 18.1 uwl jest umową między właścicielami lokali, a nie między wspólnotą mieszkaniową a zarządcą. Zarządca nie jest stroną tej umowy, zatem na pewno nie jest to umowa o zarządzanie w rozumieniu ugn (art. 185.2).

    Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i bardzo często umowa między właścicielami jest błędnie utożsamiana z umową o zarządzanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cieszę się że właśnie Ty owner zabrałeś w tej materii swój głos,i nawet mogłoby się wydawać że masz rację,ale tylko pozornie,bo co prawda Ar.18.1uwl. jest umową pomiędzy właścicielami w zakresie sposobu zarządu,jeżeli chodzi o konkretne postanowienia tej umowy inne niż przewiduje to rozdział czwarty tej ustawy,ale trzeba pamiętać że samo powierzenie zarządu konkretnej osobie fizycznej lub prawnej bez określania jej praw i obowiązków jest szczególną formą powierzenia,tutaj jednak pojawia się ten który zarząd ma sprawować,nazwany w dalszych przepisach ustawy zarządcą,o ile jażeli chodzi o zasady o sposób funkcjonowania wspólnoty,to tutaj rzeczywiście stronami są wszyscy współwłaściciele mieszkań,ale w przypadku powierzenia zarzadu konkretnej osobie,no to logicznie rozumójąc mamy z jednej strony umowy zarządcę a z drugiej strony właścicieli.I co Ty na to?
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak widać zarządca i owner zawiązali chyba koalicję,ale w tej materii wydaję mi się można polemizować.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I co Ty na to?
    Nic. Swój pogląd przedstawiłem wcześniej.
    Jak widać zarządca i owner zawiązali chyba koalicję
    Taaak, to taki spisek...
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteś jednak twardy jak orzech,żadne argumenty do Ciebie nie trafiają,ale przypomnij sobie orzecznictwo SN gdzie sąd wyjaśnia co może oznaczać określenie użyte w ustawie,sposób zarządu,otóż sąd ten mówi że właściciele mogą ustanowić swój własny zarząd,wybrany naprzykład z właścicieli,mogą też ustanowić swój zarząd który z kolei obowiązki zarządzania przekaże profesjonalnemu zarządcy,ale też jeśli właściciele postanowili że powierzą zarząd konkretnej osobie fizycznej bądż prawnej,to właśnie tak określili sposób zarządu,w przypadku tej drugiej wersji jakoś mało realne aby była to tylko umowa właścicieli,a nie z właścicielami.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Do określenia sposobu zarządu konieczna jest umowa pomiędzy właścicielami, orzecznictwo to jedynie potwierdza.
    Najczęściej jest to umowa pomiędzy dotychczasowym właścicielem nieruchomości (np. gminą, Skarbem Państwa, deweloperem) a pierwszym nabywcą wyodrębnianego lokalu.
    Powierzenie zarządu konkretnej osobie wymaga natomiast zawarcia z nią umowy, jednak może też do tego dojść w sposób dorozumiany, gdy zarządca wskazany w akcie notarialnym przystępuje do wykonywania czynności, pobiera wynagrodzenie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.