Klauzula wykonalności
Tigra72
Użytkownik
Witam. Mam wydaną klauzulę wykonalności na akt notarialny - wydanie lokalu i rygor egzekucji, uprawniający do egzekucji w całości. Pytanie zasadnicze - czy mogę iśc z tą klauzulą od razu do komornika - i na tej podstawie zażądac eksmisji czy tez muszę miec nakaz eksmisji z sądu ?????????? Mam mylne i niespójne informacje. Pytanie też czy muszę zapewnic lokatorom mieszkanie zastępcze - na jakich zasadach ?? /jest tam osoba pozbawiona praw obywatelskich/. Proszę o pilną odpowiedz !! Chodzę od prawnika do prawnika, doją tylko kasę a ja już nie mam sił. Bank wzywa do spłaty kredytu, spółdzielnia ma nakaz zapłaty czynszu /zaległy/ a ja nie wiem co robic. Mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe. Jest na nie założona hipoteka /bank jest wpisany w hipotekę/. Błagam o pomoc !!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Eksmisje różnią się w zależności od rodzaju zajmowanych lokali. Czy masz na myśli eksmisję właścicieli mieszkania, czy lokatorów? Jeśli właścicieli, to Ustawa o ochronie lokatorów nie ma zastosowania.
Na bruk nikogo nie można wyrzucić. Jeśli nie ma prawa do lokalu socjalnego, to usunięcie dawnego właściciela lokalu może nastąpić po wskazaniu komornikowi lokalu zastępczego.
Nie byłem pewny do końca, czy chodzi o właściciela, czy nie, dlatego spytałem o to wprost: "Czy masz na myśli eksmisję właścicieli mieszkania, czy lokatorów?"
Niekiedy wystarczy wskazać pomieszczenie tymczasowe. Przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia pomieszczenia tymczasowego są na tyle nieprecyzyjne, że zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny, obowiązują do listopada.
W tej sytuacji niektórzy komornicy wstrzymują się z przeprowadzaniem egzekucji, inni natomiast - wręcz przeciwnie, tak jak napisał Owner przeprowadzają dłużników do kotłowni.
Proponuję porozmawiać osobiście z komornikami, pokazać dokumenty.
Wyjątkiem są tylko ci najemcy z którymi została zawarta tzw umowa najmu okazjonalnego. Dla wyjaśnienia dodam, że taką umowę zawiera się u notariusza a najemca wskazuje lokal do którego można go eksmitować. Może się jednak okazać, że wskazany lokal nie istnieje, wówczas właścicel ma kłopot. Przy zawarciu takiej umowy najemca powinien doręczyć notarialne oświadczenie właściclea wskazanego lokalu. Ale w opisanym przypadku chyba mamy zwykłą umowę. Niemniej jednak zapewne lepiej z kimś porozmawiać niż nie rozmawiać.
Znam natomiast pojęcia:
- lokal zamienny
- lokal socjalny
- pomieszczenie tymczasowe.
Nie znam przepisu, który byłby podstawą twierdzenia, że zawsze należy się najemcy albo lokal zamienny, albo socjalny.
- Prawo do lokalu zamiennego reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów (ściśle określone sytuacje).
- O prawie do lokalu socjalnego decyduje sąd (ustawa o ochronie wymienia przypadki, w których sąd nie może odmówić przyznania tego prawa).
- Jeżeli sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego, to eksmitowanemu przysługuje pomieszczenie tymczasowe (ma to uniemożliwić eksmisję "na bruk").
Polecam lekturę:
Kwestie definicyjne:
https://forum.zarzadca.pl/discussion/1018/eksmisja-z-lokalu-zapewnienie-pomieszczenia-tymczasowego-to-obowiazek-gminy/#Item_15
Artykuł:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/708-eksmisja-z-lokalu-zapewnienie-pomieszczenia-tymczasowego-to-obowiazek-gminy
Nie zawsze jest tak, że przepisy "da się wykorzystać w swojej sprawie".
Czasami sprawa jest beznadziejna, czasami nie mamy racji albo prawo jest kulawe. Różnie bywa.
………, dnia ...............
Do Sądu Rejonowego w …………
Wydział Cywilny
Powód : .......................................
zam. .......................................
Pozwany: ............................................
zam. .......................................
POZEW O EKSMISJĘ Z LOKALU MIESZKALNEGO
Wnoszę o nakazanie pozwanemu, opuszczenia i opróżnienia lokal mieszkalnego nr ….. położonego w budynku nr …. przy ul. ………, zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych, wydania wyroku zaocznego w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa pozwanego oraz przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Powód jest właścicielem nieruchomości, w której znajduje się wskazany lokal. (dowód: odpis z księgi wieczystej) Pozwany zajmuje objęty pozwem lokal bez tytułu prawnego ponieważ Powód pisemnie, w dniu ………. wypowiedział Pozwanemu umowę najmu na skutek nie płacenia przez niego czynszu - ze skutkiem wypowiedzenia na dzień ......Żądanie pozwu jest tym bardziej uzasadnione, że Powód już wcześniej udzielił Pozwanemu jednomiesięcznego terminu do uregulowania zaległości czynszowych, (dowody: wezwanie do uregulowania czynszu wypowiedzenie umowy najmu dowody nadania przesyłek poleconych)
Załączniki:
1. Odpisy pozwu i załączników.
2. Wezwanie do zapłaty czynszu.
3. Pismo wypowiadające umowę najmu.
4. Dowody nadania pism.
5. Odpis z księgi wieczystej nr ....