Klauzula wykonalności

Tigra72Tigra72 Użytkownik
Witam. Mam wydaną klauzulę wykonalności na akt notarialny - wydanie lokalu i rygor egzekucji, uprawniający do egzekucji w całości. Pytanie zasadnicze - czy mogę iśc z tą klauzulą od razu do komornika - i na tej podstawie zażądac eksmisji czy tez muszę miec nakaz eksmisji z sądu ?????????? Mam mylne i niespójne informacje. Pytanie też czy muszę zapewnic lokatorom mieszkanie zastępcze - na jakich zasadach ?? /jest tam osoba pozbawiona praw obywatelskich/. Proszę o pilną odpowiedz !! Chodzę od prawnika do prawnika, doją tylko kasę a ja już nie mam sił. Bank wzywa do spłaty kredytu, spółdzielnia ma nakaz zapłaty czynszu /zaległy/ a ja nie wiem co robic. Mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe. Jest na nie założona hipoteka /bank jest wpisany w hipotekę/. Błagam o pomoc !!!

Komentarze

  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Muszę cię niestety zmartwić. Obowiązuje ustawa o ochronie lokatorów. Jeżeli kogoś wpusciłeś do mieszkania to tak szybko już nie wyjdzie. Żeby przeprowadzić eksmisję musi być wskazany lokal zastepczy. Niby powinna to zrobić gmina, ale gminy lokali wolnych nie mają. Żaden wyrok eksmisji Ci nie pomoże. Komornik też nic nie zrobi.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy mogę iśc z tą klauzulą od razu do komornika - i na tej podstawie zażądac eksmisji czy tez muszę miec nakaz eksmisji z sądu ??????????
    Eksmisja polega na przymusowym usunięciu lokatora z zajmowanego mieszkania. Prowadzona jest wyłącznie na podstawie wyroku sądu.

    Eksmisje różnią się w zależności od rodzaju zajmowanych lokali. Czy masz na myśli eksmisję właścicieli mieszkania, czy lokatorów? Jeśli właścicieli, to Ustawa o ochronie lokatorów nie ma zastosowania.
    Ustawa o ochronie lokatorów (Uol) obejmuje lokatorów wszystkich zasobów mieszkaniowych, w tym: spółdzielczych komunalnych, prywatnych. W jej rozumieniu lokatorem jest nie tylko najemca mieszkania, ale każdy, kto zajmuje lokal na podstawie tytułu prawnego innego niż prawo własności. Uol stosuje się wtedy, gdy przepisy dotyczące poszczególnych zasobów mieszkaniowych są mniej korzystne dla lokatorów.

    Na bruk nikogo nie można wyrzucić. Jeśli nie ma prawa do lokalu socjalnego, to usunięcie dawnego właściciela lokalu może nastąpić po wskazaniu komornikowi lokalu zastępczego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]usunięcie dawnego właściciela lokalu
    Tu chodzi o posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu, a nie właściciela. Taki posiadacz to też lokator.
    [cite] EDDIE:[/cite]po wskazaniu komornikowi lokalu zastępczego.
    Nie: "lokalu zastępczego" (chyba "zamiennego"?), lecz "pomieszczenia tymczasowego". Niektórzy komornicy interpretują to tak, że pomieszczeniem tymczasowym może być kotłownia lub miejsce w noclegowni.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]usunięcie dawnego właściciela lokalu
    Tu chodzi o posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu, a nie właściciela. Taki posiadacz to też lokator.

    Nie byłem pewny do końca, czy chodzi o właściciela, czy nie, dlatego spytałem o to wprost: "Czy masz na myśli eksmisję właścicieli mieszkania, czy lokatorów?"
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] IKSI:[/cite]Muszę cię niestety zmartwić. Obowiązuje ustawa o ochronie lokatorów. Jeżeli kogoś wpusciłeś do mieszkania to tak szybko już nie wyjdzie. Żeby przeprowadzić eksmisję musi być wskazany lokal zastepczy. Niby powinna to zrobić gmina, ale gminy lokali wolnych nie mają. Żaden wyrok eksmisji Ci nie pomoże. Komornik też nic nie zrobi.
    Niezupełnie tak jest, nie każdemu lokal zastępczy przysługuje.
    Niekiedy wystarczy wskazać pomieszczenie tymczasowe. Przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia pomieszczenia tymczasowego są na tyle nieprecyzyjne, że zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny, obowiązują do listopada.
    W tej sytuacji niektórzy komornicy wstrzymują się z przeprowadzaniem egzekucji, inni natomiast - wręcz przeciwnie, tak jak napisał Owner przeprowadzają dłużników do kotłowni.
    Proponuję porozmawiać osobiście z komornikami, pokazać dokumenty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O ile mi wiadomo lokal zstepczy nie przysługuje tylko właścicelowi mieszikania, który nie płaci czynszu. Natomiast każdy najemca, który zawarł zwykła umowę najmu ma prawo do lokalu zastepczego.
    Wyjątkiem są tylko ci najemcy z którymi została zawarta tzw umowa najmu okazjonalnego. Dla wyjaśnienia dodam, że taką umowę zawiera się u notariusza a najemca wskazuje lokal do którego można go eksmitować. Może się jednak okazać, że wskazany lokal nie istnieje, wówczas właścicel ma kłopot. Przy zawarciu takiej umowy najemca powinien doręczyć notarialne oświadczenie właściclea wskazanego lokalu. Ale w opisanym przypadku chyba mamy zwykłą umowę. Niemniej jednak zapewne lepiej z kimś porozmawiać niż nie rozmawiać.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]każdy najemca, który zawarł zwykła umowę najmu ma prawo do lokalu zastepczego.
    Nie znam pojęcia "lokal zastępczy", więc nie będę się w tej sprawie wypowiadał.
    Znam natomiast pojęcia:
    - lokal zamienny
    - lokal socjalny
    - pomieszczenie tymczasowe.

    Nie znam przepisu, który byłby podstawą twierdzenia, że zawsze należy się najemcy albo lokal zamienny, albo socjalny.

    - Prawo do lokalu zamiennego reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów (ściśle określone sytuacje).
    - O prawie do lokalu socjalnego decyduje sąd (ustawa o ochronie wymienia przypadki, w których sąd nie może odmówić przyznania tego prawa).
    - Jeżeli sąd nie przyzna prawa do lokalu socjalnego, to eksmitowanemu przysługuje pomieszczenie tymczasowe (ma to uniemożliwić eksmisję "na bruk").

    Polecam lekturę:

    Kwestie definicyjne:
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/1018/eksmisja-z-lokalu-zapewnienie-pomieszczenia-tymczasowego-to-obowiazek-gminy/#Item_15

    Artykuł:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/708-eksmisja-z-lokalu-zapewnienie-pomieszczenia-tymczasowego-to-obowiazek-gminy
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo do pomieszczenia tymczasowego wynika z kodeksu postępowania cywilnego (!):
    Art. 1046. § 1. Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.

    § 2. Prowadząc egzekucję na podstawie tytułu nakazującego dłużnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usunie z niego także osoby zajmujące lokal wraz z dłużnikiem, chyba że osoby te wykażą dokumentem, iż zajmowanie wynika z tytułu prawnego niepochodzącego od dłużnika.

    § 3. Przepisów § 2 oraz art. 791 § 1 nie stosuje się do opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.

    § 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

    § 5. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie, o którym mowa w § 4.

    § 6. Tymczasowe pomieszczenie powinno:
    1) nadawać się do zamieszkania;
    2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
    3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

    § 7. Od wymagań, o których mowa w § 6 pkt 2 i pkt 3, można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.
    Art. 1046 § 4 kpc wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego został uznany za niezgodny z Konstytucją (pisał o tym Zarządca).
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobrze owner , że starasz się być precyzyjny. Odpowiedz jednak na pytanie "Tigra72" co ma zrobić z lokatorem którego ma w mieszkaniu. Przepisy i właściwe nazewnictwo jest zapewne wazne, alo co z nazewnictwa i przepisów, których nie da się wykorzystać w swojej sprawie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest kwestia nazewnictwa - lokal zamienny to dużo więcej niż lokal socjalny, nie mówiąc o pomieszczeniu tymczasowym. Wskazałem źródła, możesz sprawdzić.
    co z nazewnictwa i przepisów, których nie da się wykorzystać w swojej sprawie.
    Nie ma potrzeby się powtarzać - EDDIE już o tym napisał. Trzeba wnieść pozew o eksmisję.
    Nie zawsze jest tak, że przepisy "da się wykorzystać w swojej sprawie".
    Czasami sprawa jest beznadziejna, czasami nie mamy racji albo prawo jest kulawe. Różnie bywa.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żeby zaoszczędzić pytań o pozew o eksmisję, podaję wzór pozwu o eksmisję z lokalu mieszkalnego:


    ………, dnia ...............


    Do Sądu Rejonowego w …………

    Wydział Cywilny


    Powód : .......................................

    zam. .......................................


    Pozwany: ............................................

    zam. .......................................




    POZEW O EKSMISJĘ Z LOKALU MIESZKALNEGO


    Wnoszę o nakazanie pozwanemu, opuszczenia i opróżnienia lokal mieszkalnego nr ….. położonego w budynku nr …. przy ul. ………, zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych, wydania wyroku zaocznego w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa pozwanego oraz przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu.


    Uzasadnienie

    Powód jest właścicielem nieruchomości, w której znajduje się wskazany lokal. (dowód: odpis z księgi wieczystej) Pozwany zajmuje objęty pozwem lokal bez tytułu prawnego ponieważ Powód pisemnie, w dniu ………. wypowiedział Pozwanemu umowę najmu na skutek nie płacenia przez niego czynszu - ze skutkiem wypowiedzenia na dzień ......Żądanie pozwu jest tym bardziej uzasadnione, że Powód już wcześniej udzielił Pozwanemu jednomiesięcznego terminu do uregulowania zaległości czynszowych, (dowody: wezwanie do uregulowania czynszu wypowiedzenie umowy najmu dowody nadania przesyłek poleconych)



    Załączniki:
    1. Odpisy pozwu i załączników.
    2. Wezwanie do zapłaty czynszu.
    3. Pismo wypowiadające umowę najmu.
    4. Dowody nadania pism.
    5. Odpis z księgi wieczystej nr ....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.