naprawa dachu
wspólnota 80
Użytkownik
Od dwóch lat jesteśmy wspólnotą mieszkaniową, nasz budynek to hotel pracowniczy wyremontowany do celów mieszkaniowych, kupując mieszkania deweloper zapewniał nas, że dach ma 8 lat gwarancji, niestety już w pierwszym roku użytkowania dach zaczął przeciwkać, i w tym roku po ulewach są nowe miejsca gdzie przecieka, co mamy robić deweloper nie chce naprawić, a firma która robiła dach twierdzi, że to z winy dewelopera który zaniedbał pewne roboty na dachu(obecnie deweloper pozwał firmę do sądu, ponieważ firma ta nie uznała gwarancji), niestety proces się przeciąg a nam cieknie , co powinniśmy zrobić, pozewać dewelopera do sądu o zaniedbanie? czy powinniśmy naprawić na własny koszt?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości w B. przeciwko "D.-B.", S.A. w W. o zapłatę i nakazanie, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 23 września 2004 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 16 czerwca 2004 r.:
1. "Czy wspólnota mieszkaniowa, utworzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), posiada na podstawie art. 6 tej ustawy legitymację czynną do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne, odnoszące się do nieruchomości wspólnej, oraz roszczeń odszkodowawczych, związanych z tymi wadami, w stosunku do podmiotu, który sprzedał odrębne lokale mieszkalne jej członkom w nowo wybudowanym budynku, a w przypadku pozytywnej odpowiedzi na to pytanie
2. w jaki sposób należy w takim wypadku ustalać początek biegu terminu zawitego, wynikającego z art. 568 § 1 k.c., do dochodzenia przez wspólnotę mieszkaniową roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne nieruchomości wspólnej, a zwłaszcza czy określa go data sprzedaży (ścisłej: wydania) pierwszego czy ostatniego lokalu mieszkalnego?".
podjął uchwałę:
Wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej, w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia.
Odnośnie cytowanego orzeczenia, celem uzupełnienia - należy też przytoczyc art. 209 kodeksu cywilnego, stanowiącego, że:
Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.
Moim zdaniem treśc tego przepisu przemawia bowiem za przyjęciem stanowiska, że do skuteczności przelewu roszczeń, o których mowa w cyt. uchwale Sądu Najwyższego ("Wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej, w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia") nie jest konieczne oświadczenie woli wszystkich właścicieli lokali w danej nieruchomości.
Ponadto, mając na uwadze, że już toczy się proces z powództwa dewelopera p-ko podwykonawcy o usunięcie tych wad - to ich istnienie wydaje się byc okolicznością bezsporną (deweloper nie będzie zaprzeczał, że wady te istnieją, skoro pozwał podwykonawcę).
Proponuję, aby Państwo skonsultowali tę sprawę z adwokatem lub radcą prawnym.