"Strefa Ruchu" - już obowiązuje - od 14 maja 2011
KubaP
Użytkownik
Już obowiązuje nowe przepisy ruchu na terenach prywatnych - Strefa ruchu.
""Od 14 maja 2011 na osiedlowych i prywatnych drogach wewnętrznych mogą pojawić się znaki „Strefa ruchu”.
Będą na nich obowiązywać przepisy ruchu drogowego – a to oznacza, że za przewinienia policja może użytkowników tych dróg karać mandatami. ""
Źródło : http://www.lubin.pl/aktualnosci,14063,sa_znaki_moga_byc_mandaty.html
Źródło: http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=125:nowe-znaki-strefa-ruchu&catid=1:nowosci&Itemid=50
Kochani, więc do dzieła, czas robić porządki....
""Od 14 maja 2011 na osiedlowych i prywatnych drogach wewnętrznych mogą pojawić się znaki „Strefa ruchu”.
Będą na nich obowiązywać przepisy ruchu drogowego – a to oznacza, że za przewinienia policja może użytkowników tych dróg karać mandatami. ""
Źródło : http://www.lubin.pl/aktualnosci,14063,sa_znaki_moga_byc_mandaty.html
Źródło: http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=125:nowe-znaki-strefa-ruchu&catid=1:nowosci&Itemid=50
Kochani, więc do dzieła, czas robić porządki....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
- rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych;
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Jak komentuje “Gazeta Prawna” właściciele dróg wewnętrznych będą mogli ustawiać na nich znaki z napisem “Strefa ruchu”. Wskutek tego poruszający się po nich kierowcy będą mogli dostać mandaty za popełniane wykroczenia.
- Kierowcy, którzy będą poruszali się po oznakowanych strefach ruchu, będą odpowiadali za łamanie zasad wynikających z ich oznakowania i za łamanie przepisów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podkreśla Wojciech Pasieczny. Wjazd do strefy ruchu zostanie oznaczony znakiem D-52, wyjazd - znakiem D-53.
Decyzję o ustanowieniu strefy ruchu będzie podejmował każdorazowo właściciel lub zarządca terenu. On także będzie odpowiadał za dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wymagań wynikających z obowiązujących przepisów i pokryje koszty zakupu nowych tablic. Redakcja podkreśla, iż właściciele terenów, którzy źle oznakują strefy ruchu, będą mogli zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł
Akty zaczynają obowiązywać od 14 maja br.
źródło : http://www.droginaszostke.pl/aktualnosci/jest-znak-strefa-ruchu,art-752.html
Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;
* prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
* możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
* prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
* zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
W mojej wspólnocie zamierzamy ustawić taki znak w połączeniu ze znakiem "zakaz ruchu" z tabliczką "nie dotyczy mieszkańców".
EDDIE a będzie lista tych mieszkańców uprawnionych na znaku drogowym? :)
Teściowej przyjeżdżającej w odwiedziny nie będzie wolno wjechać? :)
Firmie usługowej do usunięcia usterek w budynku nie będzie wolno wjechać? :)
Znajomego mieszkającego w waszej wspólnocie też nie odwiedze podjeżdżając samochodem (chodzić daleko nie mogę bo jestem inwalidom)?:)
Policja będzie sprawdzać adres zameldowania , czy zamieszkania kierowcy pojazdu , czy właściciela pojazdu? :)
Wytłumacz jak to będzie w Waszej wspólnocie z tym poruszaniem się i parkowaniem.
Służę pomocą.
Otóż znak zakazu ruchu ma uniemożliwić wjazd samochodów osób obcych i niepożądanych, których wspólnota nie ma zamiaru wpuścić i nie życzy sobie ich obecności na własnym terenie. Znajomi, teściowie, kuzyni, serwisanci, inne służby, itp. należą do tej pożądanej kategorii jak się pewnie domyślasz.
Nie chcemy dopuścić do sytuacji, by na naszym (zbyt małym) terenie zajmowały miejsce samochody "obce".
Już widzę jak EDDIE zrywa się z łoża i biegnie o 3 w nocy, bo na parking zajechał Obcy.
Może zatrudnicie ciecia.....? Zamienił stryjek siekierkę na kijek...:bigsmile:
Czy rozumiesz EDDIE jaka jest różnica między: "strefą zamieszkania" a "strefą ruchu":bigsmile:
[align=right](...) Admin[/align]
bo obowiązują takie same przepisy jak na drodze publicznej...:bigsmile:
- krajowych - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad,
- wojewódzkich - marszałek województwa,
- powiatowych i gminnych - starosta,
- publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych - prezydent miasta,
- w strefie zamieszkania, z wyjątkiem dróg publicznych - podmioty zarządzające tymi drogami.
Oznakowanie wyznaczające strefę zamieszkania musi być zawarte w projekcie organizacji ruchu. Projekt organizacji ruchu powinien spełniać wymagania rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz. 1729). Przedmiotowe oznakowanie musi odpowiadać wymogom określonym w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zm.). Zgodnie z wymogami rozporządzenia z dnia 23 września 2003 r. organizację ruchu zatwierdza - na podstawie projektu organizacji ruchu - właściwy organ zarządzający ruchem na drogach (§ 4 ust. 1).
Wprowadzenie strefy zamieszkania na niepublicznej drodze wewnętrznej (np. na terenie osiedla mieszkaniowego) powoduje, że organy powołane do kontroli ruchu drogowego (m.in. policja, straż miejska lub gminna) są uprawnione do egzekwowania przepisów porządkowych na zasadach ogólnych, określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz w aktach wykonawczych. W związku z powyższym organy te mogą podejmować czynności kontrolne na wszystkich drogach znajdujących się w strefach zamieszkania, zgodnie z kompetencjami określonymi w art. 129 i 129b przywołanej ustawy.
źródło: sejm.gov.pl
Ja nie mówię o " strefie ruchu" ale o "strefie zamieszkania", bo taki znak mam przed osiedlem. Ja nie wymyśliłem tego znaku, zrobili to mądrzejsi ode mnie.
Swoją drogą, czy dziecko powyżej 7 lat musi być pod opieką osoby starszej?
reston - dzięki ,że wykonaleś kawał dobrej, rzetelnej i nikomu nie potrzebnej roboty. Ale skoro jesteś specem od ruchu pytanie z prośbą o wyjaśnienie kwestii Czyli kto, w przypadku dróg wewnętrznych,osiedlowych?:bigsmile:
Np. w strefie zamieszkania - samochód jest "intruzem", w strefie ruchu jest równoprawnych uczestnikiem ruchu.
Kto jest podmiotem zarządzającym drogami w strefie zamieszkania.Włączyłeś się do dyskusji z pięknym cytatem, tzn. dałeś nam znak ,że masz coś do powiedzenia w tym temacie. I co dalej?:bigsmile:
Podstawa prawna: art. 8.2 ustawy o drogach publicznych:
Oczekuję wyjaśnień, co to jest "teren wspólnoty"?
Z jakich środków finansowych będzie to realizowane? Z funduszu specjalnego? Czy z kosztów zaliczek?
To nie jest sztuka epatować nas umiejętnościa wyszukiwania w wikipedii informacji, sztuką jest ją własciwie zastosować.
Ja znam ten problem, ale mogę podyskutować z kimś kto ma o tym jakieś pojęcie, albo z kimś ,który nie wie, ale ma ochotę się dowiedzieć.:bigsmile:
Wskaż mi w którym miejscu wciskam tutaj komukolwiek, że wyrażam jakiś jedynie słuszny pogląd, albo naucz się czytać, albo przyjmij, że nie masz racji.
Nie wiem, co nazywasz "rozwiązaniem sprawy interwencji policji" ale jeśli chodzi o ustawienie znaków "strefa zamieszkania" i "zakaz ruchu", to uważamy, że przede wszystkim pomoże to rozwiązać problem parkowania w miejscach niewyznaczonych i wjazdu nieproszonych gości na nasz prywatny teren. Tylko tyle i aż tyle.
Tak, rozumiem.
To teren, którego właścicielem jest wspólnota, inaczej mówiąc wszyscy współwłaściciele członkowie wspólnoty.
[/quote]
W naszym przypadku sfinansowaliśmy to z funduszu eksploatacyjnego.
Zadałeś pytanie i uzyskałeś odpowiedź.
[align=right](...) Admin[/align]
Mam również podobną sytuację, wraz z kupnem mieszkania "zmuszono" mnie do kupna kawałka ulicy. Powstaly 4 WM i "wspólna" ulica. Właściciele tej ulicy (118) nie tworzą "wspólnoty ulicznej". W tej "wspólwłasności" obowiązują zasady kc, a nie uowl. Moglibyśmy teoretycznie wyznaczyć zarządcę tej ulicy, ale w praktyce jest to niemożliwe, wymagaloby jednomyślności. Poszliśmy trochę po bandzie, na granicy prawa, i podpisaliśmy umowę na wspólfinansowanie kosztów. W rozliczeniu jest to pod pozycją " Utrzymanie infrastruktury terenowej". De facto , jest to tak samo rozwiązane jak u EDDIEGO. Ale ja nie wciskam ludziom kitu o "nieruchomości wspólnej" i nieobawiam się ,że kiedyś jakiś "niezadowolony pieniacz" odmówi płacenia, i udowodni to w sądzie. Odrzuciłem propozycję bycia "zarządcą ulicy", bo wiem ,że pojawią się wkrótce problemy, a to z remontem (po 10 latach powoli się wszystko sypie, kostka się zapada), a to z kierowcami, w zimie jest ślisko, są stłuczki wszyscy szukają winnego. Ja wiem ,że nie ma w tej sytuacji idealnego rozwiązania. Jak są małe koszty, nikomu nawet nie "wypada" protestować, ale jak będą duże, znajdzie się wielu (niekierowców) którzy powiedzą : A co nas obchodzą dziury w jezdni!
Wątek założył KubaP pewną informacja, chwala mu za to. EDDIE wsadził kij w mrowisko. Mają zamiar postawić taki znak, niech próbują, to może zrozumieją,że decyzje podejmie ZDiTM a nie właściciele. [align=right](...) admin[/align]
Jeśli jest nim informacja, że To samo dotyczy terenu oznakowanego znakiem "strefa zamieszkania", a chodziło o obowiązywanie przepisów ruchu drogowego i o karanie za przewinienia przez Policję, to nie mam pytań.
Ale jak piszesz "Niech to ocenią inni forumowicze"