Umowa o zarzadzanie

IKSIIKSI Użytkownik
Został powołany zarzad w trybie art 20. Zarząd powierza zarzadzanie jednemu z członków zarządu. Czy ma ktoś wzór umowy?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]Został powołany zarzad w trybie art 20. Zarząd powierza zarzadzanie jednemu z członków zarządu.
    Rozumiem, że nie chodzi o powierzenie zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy?
    [cite] EDDIE:[/cite]Mówisz i masz
    Umowę o zarządzanie można zawrzeć wyłącznie z osobą, posiadającą licencję zawodową zarządcy nieruchomości.
    Umowa o zarządzanie zawarta z osobą bez licencji jest nieważna.
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17.07.2007, III CZP 69/07
    http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ic/III-CZP-0069_07.pdf
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd powierza zarzadzanie jednemu z członków zarządu
    Zarząd powierza funkcję Administratora jednemu z członków Zarządu, czyż tak ?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124 - nie powierza a zleca, w formie umowy na administrowanie, za określone wynagrodzenie. Jestem tego przykladem. Podpisałem z Zarządem umowę na administrowanie nieruchomością. Nie bylo by w tym nic szczególnego, gdyby Zarząd był wieloosobowy. Ale w moim przypadku jest to "kuriozum". Podpisalem umowę sam ze sobą. I to za poradą US Szczecin. I nikt (poza ownerem) tego nie kwestionuje. Z finansowego punktu widzenia jest to dla mnie korzystne, ponieważ umożliwia mi odpis 20% z tytulu kosztów uzyskania przychodu.czynności zwykłego zarządu wykonuję jako administrator, zgodnie z umową,
    ;umowy z firmami, operacje finansowe - jako Zarząd. Wiem ,że jest to "dziwne" ale przez 5 lat nie udalo mi się nikogo namówić do Zarządu. Takie jest życie.
    Co do wątku. Temat wielokrotnie wałkowany, a mimo to nierozumiany.Na czym polega istota pytania IKSI? Zarząd chce przekazać zarządzanie osobie ze swojego grona, i co "zniknąć"? Zarząd pozostaje Zarządem. Jak pozostali zrezygnują to ten jeden pozostanie jako Zarząd jednoosobowy. Chcą zmienić sposób zarządu? Zapraszają notariusza na zebranie, on będzie wiedział co robić.
    Co do stanowiska ownera. Przyznam ,że brak mi sił i chęci. Nie można przekonać kogoś ,który uważa ,że wie wszystko.

    Umowę o zarządzanie można zawrzeć wyłącznie z osobą, posiadającą licencję zawodową zarządcy nieruchomości.
    Umowa o zarządzanie zawarta z osobą bez licencji jest nieważna.

    To jest prawda w sytuacji jaką rozpatrywal SN - jest to nieprawda w tej sytuacji zgłoszonej przez IKSI
    Uogn dotyczy pewnych zasobów mieszkalnych. Trzeba ją przeczytać ze zrozumieniem, i wszystkie jej paragrafy. Jak się jeden ominie , to następuje swoboda interpretacji. A propos , nie rozumiem jaki był sens posta ownera na pytanie IKSI? Pragnienie błyśnięcia wiedzą o orzeczeniach SN? Chyba jednak chęć dogonienia EDDIEGO w rankingu. POWODZENIA.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] MirekL:[/cite] Podpisałem z Zarządem umowę na administrowanie nieruchomością.
    Nie bylo by w tym nic szczególnego, gdyby Zarząd był wieloosobowy.
    Ale w moim przypadku jest to "kuriozum". Podpisałem umowę sam ze sobą.
    Uważam, że jest coś w tym nie tak.
    Moim zdaniem przy Zarządzie jednoosobowym , do podpisania umowy o administrowanie nieruchomością wspólną , powinni zostać, uchwałą właścicieli lokali , wybrani pełnomocnicy do reprezentowania wspólnoty jako podmiotu (dwóch - trzech właścicieli lokali) , którzy zostaną umocowani w uchwale właścicieli lokali do podpisania umowy o administrowanie w imieniu wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: powinni zostać, uchwałą właścicieli lokali , wybrani pełnomocnicy do reprezentowania wspólnoty jako podmiotu (dwóch - trzech właścicieli lokali), którzy zostaną umocowani w uchwale właścicieli lokali do podpisania umowy o administrowanie w imieniu wszystkich współwłaścicieli nieruchomości
    To jest najbezpieczniejsze.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Najbezpieczniejsze to by było, gdyby jeszcze dwóch właścicieli "wstąpiło" do Zarządu, podpisalo ze mną umowę i zrezygnowało z tej zaszczytnej funkcji. Ale po co ta maskarada.To juz funkcjonuje 5-ty rok.I to nie był mój pomysł, tak doradzono mi w US. Ja nie podpisałem umowy ze sobą, ja podpisałem umowę ze WM reprezentowaną przez ustawowego reprezentanta Zarząd. Wiem,że to dziwne ale to jest real.Na podstawie tej umowy moge sobie "kształtować" wynagrodzenie, mogę "zażyczyć" sobie 12-miesięczny okres wypowiedzenia i odszkodowanie za zakaz pracy "u konkurencji". Dlatego uważam, że Zarząd jednoosobowy to jednak zagrożenie dla WM, ulatwia pracę ale rodzi pokusy. Jeżeli już jest musi być szczególnie kontrolowany przez właścicieli. Ale to chyba "mission impossible".:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] MirekL:[/cite]Najbezpieczniejsze to by było, gdyby jeszcze dwóch właścicieli "wstąpiło" do Zarządu,
    Dla ciebie może by było ....? ale czy dla wspólnoty?
    Twój "interes" nie musi być zgodny z interesem wspólnoty i na odwrót.
    MirekL - Dla sprawy "lojalnościowej" dalszy ciąg zostawię dla siebie...:wink:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie rozumiem jaki był sens posta ownera na pytanie IKSI?
    Jakoś się temu nie dziwię. :smile:
    A wystarczyło przeczytać posta EDDIE-go - podał on linki do umów o zarządzanie.
    Jeżeli członek zarządu, o którym pisze IKSI, ma licencję, to taką umowę można zawrzeć.
    Jeżeli licencji nie ma, to umowa będzie nieważna.
    Nie trzeba łamać prawa jak MirekL, który dokonuje czynności prawnych sam ze sobą w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, nie mając do tego umocowania (art. 108 kc). Wystarczy uchwałą wybrać zarząd jednoosobowy i przyznać mu wynagrodzenie.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [align=right](...) Admin[/align]
    Został powołany zarzad w trybie art 20
    Tak twierdzi IKSI. To oznacza ,że mamy tzw. zarząd właścicielski. Co zamierzają zrobić? Zlecić zarządzanie jednemu z nich. Po co? Nie chcą pełnić dalej tej zaszczytnej funkcji, więc niech złożą na ręce tego "chętnego" swoją rezygnację. Zostanie zarząd jednoosobowy. Nie trzeba do tego żadnej umowy. Zarząd dziala zgodnie z uowl. I nie musi ta osoba mieć ani licencji zarządcy ani nawet karty pływackiej czy wędkarskiej. Ale może chodzi o umowę o administrowanie. Tu nie ma żadnych ograniczeń. A może właściciele, nie chcą wogóle zajmować się swoją własnością. Mają do tego prawo, mogą przekazać zarządzanie "gościowi spod budki z piwem". Jeden warunek zrobią to w obecności notariusza. A jakie wymyślą warunki sprawowania zarządu, ich wola.
    (...) przeczytaj sobie dokładnie przepisy, wszystkie również te na końcu ustaw.Jak dojdziesz do art. 190 uogn.
    Art. 190. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do gospodarowania nieruchomościami bezpośrednio przez właściwe organy, Agencję Nieruchomości Rolnych, Wojskową Agencję Mieszkaniową, Agencję Mienia Wojskowego oraz do zarządzania nieruchomościami bezpośrednio przez ich właścicieli lub użytkowników wieczystych, a także przez jednostki organizacyjne w stosunku do nieruchomości oddanych tym jednostkom w trwały zarząd.

    Mój przypadek podalem jako ciekawostkę. Wspólnota "zatrudniając" zarząd staje się pracodawcą. I tu zaczynają się problemy, Jak ktoś nie wierzy niech się przejdzie do ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH. Prawde powiedziawszy wymusza to zatrudnienie księgową/ego, bardzo często jedynie do podpisania dokumentu.Jeżeli złamałem prawo, to tak jakby ktoś przeszedl na czerwonym świetle na skrzyżowaniu . Ale wstyd!:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [align=right](...) Admin[/align]
    Nie chcą pełnić dalej tej zaszczytnej funkcji
    Skąd to wiesz? Bo nie z postów IKSI:
    [cite] IKSI:[/cite]Został powołany zarzad w trybie art 20. Zarząd powierza zarzadzanie jednemu z członków zarządu. Czy ma ktoś wzór umowy?
    IKSI pytał o wzór umowy. EDDIE podał linki do umów o zarządzanie. Taka umowa wymaga, żeby osoba przyjmująca zlecenie zarządzania miała licencję. Umowa o zarządzanie jest umową nazwaną, której podstawowe cechy określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Wspólnota może wybrać inne rozwiązanie (o zarządzie 1-osobowym już pisałem), albo inny rodzaj umowy. Jeśli jednak zależy jej na umowie o zarządzanie, powinna ją zawrzeć z licencjonowanym zarządcą. Tyle.
    [align=right](...) Admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedno uścislenie. Jest dwóch członków zarządu wybranych w trybie art 20. Aktualnie jest również zarządca zewnętrzny z licencja. Chodzi o to, by zwolnić zarzadce zewnętrznego i to co robił do tej pory zarządca zewnetrzy robił jeden z członków zarzadu.
    O ile mi wiadomo, właścicel nie musi posiadać licenji, by zarządzać swoją nieruchomościa.
    Wzór umowy który podałm Edi jest o zarządzanie z zarządcą zewnętrznym , który posiada licencję.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O ile mi wiadomo, właścicel nie musi posiadać licenji, by zarządzać swoją nieruchomościa.
    ...ani żadnej umowy.
    Jeżeli jednak strony decydują się na określony rodzaj umowy, to muszą przestrzegać zasad, rządzących taką kategorią umów. Gdyby wspólnota zdecydowała się zatrudnić któregoś z właścicieli na umowę o pracę, to podlegałaby wszystkim przepisom prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podobnie jest z każdym innym rodzajem umów nazwanych. Każdy z nich pociąga za sobą określone konsekwencje prawne, podatkowe itp. Wolny wybór.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]
    Wzór umowy który podałm Edi jest o zarządzanie z zarządcą zewnętrznym , który posiada licencję.

    Pierwszy wzór umowy ze strony zarzadca.pl tak, a drugi wzór jest dowolny, może być również z osobą fizyczną bez licencji.
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Ownera
    Rozumiem, że jeden z członków zarządu wybranego poprzez art 20 może sprawować zarządzanie - rozumiem , że może to robic bez umowy. Ale jeżeli jeden członek zarządu przejmuje na siebie pewne obowiązki, to powinno to być przelane na papier, by pozostali członkowie zrządu nie ponosili odpowiedzialności za nieswoje decyzje???
    jak to powinno bć rozwiązane?

    Propozycja - trzymajmy się Szanowni Państwo meritum spraw. Dziwne spory niczemu nie służą.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    IKSI, jest dokładnie tak jak myślisz. Umowa nie jest potrzebna do tego, by ktokolwiek jako osoba fizyczna sprawowała zarządzanie.
    Niestety w przypadku braku umowy w formie pisemnej trudno będzie egzekwować ustalenia, zakres obowiązków, itp., a przede wszystkim odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości w zarządzaniu.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    IKSI -
    Propozycja - trzymajmy się Szanowni Państwo meritum spraw. Dziwne spory niczemu nie służą.
    Zgadzam się.
    Przeczytałeś mój post z przed 21 godzin? Masz jakieś pytania? Chyba nie. Odnoszę wrażenie ,że nie wiesz o co chodzi?
    Ale jeżeli jeden członek zarządu przejmuje na siebie pewne obowiązki, to powinno to być przelane na papier, by pozostali członkowie zrządu nie ponosili odpowiedzialności za nieswoje decyzje???
    Teraz rozumiem Twoją intencję, jeden z zarządu chce pracować więcej od pozostalych. Ale Zarząd pozostaje. Chwala mu za to. Uchwalcie więc "Regulamin wewnętrzny pracy zarządu", w którym wyszczególnicie zadania i obowiązki członków. Ale zapamiętajcie raz na zawsze, on nie ma prawa podejmować samodzielnych decyzji. W zarządzie wieloosobowym potrzeba co najmniej dwóch podpisów.
    Szkoda ,że nie czytasz moich postów. Mój przykład to wręcz wzorcowe rozwiazanie Twojego problemu.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] MirekL:[/cite]
    Teraz rozumiem Twoją intencję, jeden z zarządu chce pracować więcej od pozostalych. Ale Zarząd pozostaje. Chwala mu za to. Uchwalcie więc "Regulamin wewnętrzny pracy zarządu", w którym wyszczególnicie zadania i obowiązki członków. Ale zapamiętajcie raz na zawsze, on nie ma prawa podejmować samodzielnych decyzji. W zarządzie wieloosobowym potrzeba co najmniej dwóch podpisów.

    Tylko, że to nadal będzie uchwała właścicieli a nie umowa pomiędzy wspólnotą a członkiem zarządu, z drugiej jednak strony skoro przystępuje do działania, tzn. że się zgodził na takie warunki.

    Moim zdaniem zarząd może zawrzeć umowę o administrowanie (zlecenie) z członkiem zarządu będącym właścicielem lokalu, jego status podatkowy nie ulegnie zmianie (będzie rozliczał swoje wynagrodzenie na takich samych zasadach jak pozostali członkowie zarządu będący właścicielami lokali).

    Wspólnoty nie może przy zawieraniu umowy reprezentować członek zarządu, z którym zawierana jest umowa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.