SZYLD REKLAMOWY SKLEPU W BUDYNKU WSPÓLNOTY

adam782adam782 Użytkownik
Witam!
Mam następujący problem. Jestem właścicielem lokalu/sklepu na osiedlu które składa się z 4 bloków i małego budynku wolnostojącego w którym jest mój sklep. Całe osiedle stoi na wspólnej działce więc wszystkie bloki i mały budynek użytkowy wolnostojący tworzą jedną wspólnotę. Sklep jest ogólnospożywczy z alkoholem i powiesiłem na elewacji budynku reklame\szyld sklepu. Nie mogę dogadać się z zarządem ile się należy do wspólnoty za reklamę ponieważ zarząd neguje wogóle istnienie tego sklepu. Podobno większości mieszkańców nie podoba się sprzedaż alkoholu. Nadmienie iż z racji tego że budynek jest wolnostojący nie musiałem uzyskiwać zgody na prowadzenie takiej działalności od wspólnoty. Dostałem też koncesje na alkohol, tzn. wszystkie warunki zostały spełnione. Problem polega na tym że elewacja budynku użytkowego jest częścią wspólną całego osiedla więc powinienem uzyskać zgodę zarządu wspólnoty na powieszenie szyldu reklamowego. Z drugiej strony jak prowadzić działalnośc bez szyldu czy jakiejś informacji? W planie osiedla, które sprzedawał deweloper ten budynek był oznaczony jako sklepik osiedlowy i w takim celu go nabyłem! Wszyscy mieszkańcy kupując swoje mieszkania też doskonale wiedzieli, że w tym budynku będzie sklep. W końcu powiesiłem szyld samowolnie. Co zarząd wspólnoty może mi teraz zrobić? Czy zarząd wspólnoty może nakazać zdjęcie szyldu bez uchwały? Czy zarząd wspólnoty może zakazać powieszenia szyldu sklepu na elewacji budynku, który był przeznaczony na sklep? Podobno można wystąpić do sądu o powołanie biegłego, który określi ile należy się do wspólnoty za powieszenie szyldu na elewacji wspólnej. Chciałbym jakoś zalegalizować calą tą sytuacje ponieważ konflikty nie leżą w mojej naturze a zarząd (wściekły że dostałem koncesje) będzie się czepiał wszystkiego. Co robić?? Bardzo proszę jakiegoś biegłego w tych sprawach o podpowiedz.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Problem polega na tym że elewacja budynku użytkowego jest częścią wspólną całego osiedla więc powinienem uzyskać zgodę zarządu wspólnoty na powieszenie szyldu reklamowego.

    Według mnie jesteś w błędzie. Elewacja i cały budynek służy tylko i wyłącznie tobie i nie jest częścią wspólną. Nie musisz się martwić o szyldy i reklamy.
    UWL Art. 3.
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE ma rację - cały Twój budynek, łącznie z elewacją, jest Twoją odrębną własnością pomimo, że stoi na gruncie wspólnym. Twój budynek jest odrębnym lokalem, którego nie dzielisz z właścicielami innych lokali.
    Co zarząd wspólnoty może mi teraz zrobić?
    Nic.
    Czy zarząd wspólnoty może nakazać zdjęcie szyldu bez uchwały?
    Nie. Nawet z uchwałą nie może.
    Gdybyś miał lokal w budynku wielolokalowym, również miałbyś prawo wywiesić swój szyld, a wspólnota nie mogłaby Ci tego zakazać. Ty też jesteś współwłaścicielem nieruchomości wspólnej i masz prawo z niej korzystać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] adam782:[/cite]. Jestem właścicielem lokalu/sklepu na osiedlu które składa się z 4 bloków i małego budynku wolnostojącego w którym jest mój sklep.
    Całe osiedle stoi na wspólnej działce więc wszystkie bloki i mały budynek użytkowy wolnostojący tworzą jedną wspólnotę. Sklep jest ogólnospożywczy z alkoholem i powiesiłem na elewacji budynku reklame\szyld sklepu.
    Nie mogę dogadać się z zarządem ile się należy do wspólnoty za reklamę ponieważ zarząd neguje w ogóle istnienie tego sklepu.
    Jak się nie możesz dogadać to powiedz Zarządowi, że oddasz sprawę do sądu, że ograniczają Ci dysponowaniem twoją własnością. Przecież jak kupowali swoje lokale, to wiedzieli, że na osiedlu będzie lokal użytkowy ... myśleli że będzie to drogeria :tongue: i tak mają szczęście, że nie otworzyłeś tam agencji towarzyskiej.:bigsmile:
    Nie chcą czerpać pożytków z twojej reklamy to ich sprawa , możesz to podciągnąć pod niegospodarność Zarządu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 marca 2009 r., sygn. akt: I ACa 149/09:


    "... konieczność wyrażenia zgody, o jakiej stanowi art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali, w przypadku umieszczenia reklamy istniałby, gdyby reklama uniemożliwiała korzystanie z okien znajdujących się w budynku lub też naruszała konstrukcję nośną ściany, czego jednak pozwana w żaden sposób nie dowiodła w toku niniejszego postępowania. Nie uczyniła tego również w odniesieniu do pozostałych urządzeń. Nadto uszło uwadze skarżącej, iż w skład nieruchomości wchodzą zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe służące do prowadzenia działalności usługowej, a zatem umieszczenie szyldu nie narusza w żaden sposób „charakteru" budynku. W świetle powyższego zarzuty skarżącej okazały się nietrafne.

    Odnosząc się do kwestii pożytków należy wskazać, iż w myśl art. 53 §1 i 2 k.c. pożytkami rzeczy są jej płody, np. zboże (pożytki naturalne) oraz dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, np. czynsz najmu (pożytki cywilne). W okolicznościach niniejszej sprawy nie ma podstaw do uznania, iż umieszczenie własnej reklamy - szyldu przynosi powodom jakiekolwiek przychody czy też pożytki, co zdaje się dostrzegać sama skarżąca odwołują się do hipotetycznej możliwości samowolnego wynajęcia powierzchni reklamowych przez poszczególnych członków i osiągania przez nich z tego tytułu korzyści finansowych. Ostatnia możliwość nie zachodzi jednak w okolicznościach niniejszej sprawy, przy czym ustawa o własności lokali wyraźnie reguluje kto i na jakich zasadach jest uprawniony do wynajmowania osobom trzecim części wspólnej nieruchomości...

    Niezasadne są twierdzenia skarżącej, iż część wspólna nieruchomości stanowi jej majątek i może ona nim swobodnie dysponować, m.in. zawierać umowy ze współwłaścicielami. Prawo współwłasności części wspólnej przysługuje bowiem jedynie właścicielom poszczególnych lokali nie zaś wspólnocie mieszkaniowej (szerzej uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07, OSNC 2008/7-8/66) i w ramach tego prawa maja oni prawo do współkorzystania i współposiadania części wspólnej nieruchomości."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/736-i-aca-14909-umieszczanie-reklam-w-czesci-wspolnej

    Artykuł na ten temat na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/94-reklama/711-montaz-reklam-i-urzadzen-to-ustawowe-prawo-wspolwlasciciela
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W okolicznościach niniejszej sprawy nie ma podstaw do uznania, iż umieszczenie własnej reklamy - szyldu przynosi powodom jakiekolwiek przychody czy też pożytki
    Bardzo oryginalny wniosek wysokiego sądu.
    W takim razie ja się zapytowywuję, dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie szyldy umieszczają? Co ich do tego skłania, skoro nie mają takiego obowiązku?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.