zgoda na sprzedaż alkoholu
endriu-52
Użytkownik
jestem właścicielem sklepu spożywczego, sklep mieści się w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Wsólnota nie posiada prawnego zarządcy,dwóch lokatorów zgadza się na sprzedaż alkoholu jeden nie,czy w tej sytuacji istnieje prawo większosci,czy wszyscy muszą się zgodzić ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Aby odpowiedziec na postawione pytanie należy ustalic stan prawny nieruchomości.
Jeżeli w nieruchomości położonych jest więcej niż siedem lokali - do spraw zarządu zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali, a zgodnie z brzmieniem art. 22 tego aktu czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie, a do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. W takiej sytuacji wystarczy zgoda większości.
Natomiast, gdy w lokali jest siedem i mniej - kodeks cywilny. Art. 199 kc. stanowi natomiast, że:
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaściciel. W tym stanie pranym winien Pan uzyskac zgodę wszystkich właścicieli.
Proszę miec na uwadze, że w przepisach mowa o zgodzie właścicieli a nie lokatorów.
""""""Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. """""""
Wydaje mi się, że w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej to również czynnośc przekraczająca zarząd zwykły, dlatego na zasadzie art. 199 k.c.:
"Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli".
A możesz tak bardziej jaśniej.
Obok we wspólnocie (lokal gminny) splajtował zieleniak, gdzie sprzedawano wino marki wino.
Nowym najemcą stała się sieć ZABKA. Wystąpiła do wspólnoty o zgodę na sprzedaż alkoholów wszelkiego rodzaju.
Wspólnota odmówiła - stosowna uchwała. Gmina złożyła sprzeciw do sądu.
Sąd przychylił się do argumentów Gminy, która w pozwie twierdziła, że jest to ograniczenie działalności w lokalu i nakazał zmianę stanowiska wspólnocie.
Jak gmina sformułowała to powództwo?
Wspólnota nie wydała zgody na sprzedaż alkoholu. Gmina wniosła pozew.
Znane są mi orzeczenia dotyczące właśnie braku zgody wspólnoty - jednak nie na sprzedaż alkoholu lecz podziału lokalu.
Jedna z takich spraw rozpoznawał Sąd Apelacyjny w Katowicach, w dniu 8 grudnia 2009 roku, sygn. akt: I ACa 691/09 zapadł wyrok.
Strona powodowa wnosiła o uchylenie uchwały (negatywnej), którą nie wyraziła zgody na sprzedaż alkoholu oraz o wydanie orzeczenia zezwalającego na jego sprzedaż.
Sąd rozpoznał jedynie sprawę o uchylenie uchwały a sprawę wydania orzeczenia zezwalającego na sprzedaż przekazał do rozpoznania w trybie nieprocesowym.
Sąd Apelacyjny w Katowicach, w dniu 8 grudnia 2009 roku, sygn. akt: I ACa 691/09 wyrokował w sprawie podziału lokalu a nie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Strona powodowa wnosiła o uchylenie uchwały (negatywnej), którą nie wyraziła zgody na podział oraz o wydanie orzeczenia zezwalającego na podział lokalu.
Sąd rozpoznał jedynie sprawę o uchylenie uchwały a sprawę wydania orzeczenia zezwalającego na podział przekazał do rozpoznania w trybie nieprocesowym.
O co konkretnie wnosiła gmina w pozwie? To była mała wspólnota mieszkaniowa czy duża (chodzi mi o zakres stosowania art. 24 uwl - przyjmuje się, że właściciel w dużej może w zasadzie występowac na tej podstawie jedynie w zakresie dotyczącym wyrażenia zgody na podział jego lokalu).
Szczegółów nie znam. To co wiem z przekazu ustnego od Kazia to, że Gmina zarzuciła wspólnocie,
że ogranicza jej dysponowanie lokalem i ogranicza prowadzenia działalności.
Przypominam. że jest to lokal użytkowy i w okolicy nie ma kościoła , przedszkola, żłobka , itp.
Sąd ograniczył sprzedaż alkoholu do godzin 6:00 - 22:00 choć ŻABKA chciał do 24:00
mako69 - dopilnuj swojego interesu prawnego. Chociaż interpretacja przepisu, czy udzielenie zgody na sprzedaż alkoholu przekracza czynność zarządy zwykłego czy nie, napewno doczeka się jakieś książki. W 5-cio lokalowej WM to bardzo ważne.:bigsmile:
Najemca mieszkał w tej kamienicy, ale ... zmarł i nie było chętnych ( z rodziny) do sprzedaży kapusty i marchewki. Fakty są nieubłagane. Życie nie znosi pustki.
Sąd może uchylić uchwałę lub mimo uchwały negatywnej wspólnoty o braku zgody na sprzedaż uznać, że swoboda działalności gospodarczej jest prawem równie ważnym, jak spokój mieszkańców i wyrazić zgodę na sprzedaż. Już były takie przypadki.
Pozdrawiam,
Nowy doklejony: 17.02.13 20:45
Witam,
Od pewnego czasu borykam się z otrzymaniem zgody na sprzedaż alkoholu w lokalu usługowym. Jestem właścicielem lokalu jednakże wspólnota mieszkaniowa nie została jeszcze założona. Powód: nie ruszyła procedura podpisania aktów notarialnych. Dlatego też deweloper ma większościowy udział w nieruchomości. Został wybrany Zarządca osiedla - firma zewnętrzna. Wedlug ustawy o wychowaniu w trzezwosci to zarzadca jak i wspolnota mieszkaniowa (przeprowadzajac gosowanie/uchwale) sa uprawnieni do wydania takiej decyzji. Moj zarzadca natomiast twierdzi, ze nie moze wydac takiej zgody i poszedl do dewelopera ktory z gory odmowil wyrazenia zgody w trosce o dobro mieszkancow. Twierdza oni wspolnie, iz decyzje takowa powinna podjac wspolnota w momencie jej zalozenia. To bardzo wydluza okres dzialania do kilku miesiecy. Dobrze wiemy ile jest zachodu z przeprowadzeniem glosowania nad uchwala gdy akty notarialne sa podpisywane stopniowo.
Czy ktos moze ma doswiadczenie z podobnym przypadkiem i moglby podpowiedziec cos na ten temat?
Czuje sie ograniczony w prowadzeniu dzialalnosci gospodarczej, a celem wcale nie jest sklep 24h z pijakami pod nim. Tlumaczylem to zarzadcy natomiast nie przyjmuje on mojego tlumaczenia. Czy gdybym chcial otworzyc restauracje sushi i podac ludziom lampke wina to tez nie moge?
To jest jawna dyskriminacja przedsiebiorcy, ktory tworzy tym samym minimum dwa dodatkowe miejsca pracy...
Wiem, ze byly juz wyroki sadu w podobnych sytuacjach kiedy to sad odrzucil wprowadzenie uchwaly z powodu wlasnie ograniczania prowadzenia dzialalnosci gospodarczej.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Ale tak czy owak decydujący głos ma deweloper.
Niestety nie mam dobrych wieści, ponieważ orzecznictwo zmierza w przeciwnym kierunku, zgoda wspólnoty mieszkaniowej wyrażone w uchwale jest konieczna. Teraz właścicielem jest deweloper, ale nie chce się w to mieszać.
"Obecnie w orzecznictwie sądów administracyjnych jednolity jest już pogląd, że wyrażenie zgody na sprzedaż alkoholu stanowi czynność, która przekracza zarząd zwykły rzeczą wspólną (np. wyrok NSA, II GSK 131/10, czy wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20.08.2008 r.), dlatego też kwestię tę należy oceniać mając na uwadze stan prawny nieruchomości. Jeżeli położonych jest w niej nie więcej niż siedem lokali lub, gdy cała nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności, to co do zasady w związku z brzmieniem art. 199 kodeksu cywilnego potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, w razie jej braku współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaściciel.
Natomiast w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej (więcej niż 7 lokali), konieczna jest już zgoda zarządu lub zarządcy, o którym mowa w art. 18 ust. 1 poprzedzona uchwałą większości właścicieli. Uprawnienie wyrażenia pisemnej zgody przypisano współwłaścicielom tylko w sytuacji braku dokonania wyboru zarządu nieruchomości wspólnej (tak NSA w wyroku z dnia 18 czerwca 2009 roku, sygn. akt: II GSK 1060/08)."
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1356-sprzedaz-alkoholu-w-budynku-wspolnoty-mieszkaniowej