Wykup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej przez Współnotę mieszkaniową

Patisza18Patisza18 Użytkownik
Witam,
mam takie nietypowe pytanie, czy jest możliwość wykupu "mieszkania" od spółdzielni mieszkaniowej przez cała wspólnote? Dodam że jest to jedyne "mieszkanie" nie wykupione, a w 2006r zostało uznane za niegodne do mieszkania, czyli jako pomieszczenie gospodarcze.2 lata temu zmarł mężczyzna, który zamieszkiwał to mieszkanie, zameldował tam 2osoby, które teraz robią w całej kamienicy rewolucje(np. wsadzaja rure kanalizacyjną do kominu wentylacyjnego bez żadnej zgody kominiarzy, wyrzucaja gruz z 4 piętra) Jednym słowem uciążliwi są i w dalszym ciagu nie mieszkaja tutaj, tylko robią nielegalne remonty. Z tego co i wiadomo mają także eksmisję z tego"mieszkania"
Bardzo proszę o pomoc!!!!

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jest taka możliwość, ponieważ wspólnota może nabywać majątek, oczywiście konieczna jest zgoda spółdzielni o ile jest właścicielką lokalu.
    Jednak z treści wątku wynika, że nie o lokal, lecz o uciążliwych sąsiadów tu chodzi. Skoro mają eksmisję, to spółdzielnia powinna ją przeprowadzić, może jest kłopot z lokalem zamiennym? Czy wyjaśnialiście tę sprawę w spółdzielni?
    Kupując takie mieszkanie wspólnota będzie miała dodatkowe problemy, odradzam.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa majątkowe, ale tylko do majątku właścicieli lokali.
    Uchwała Sądu Najwyższego z 24.11.2006, sygn. akt III CZP 97/06
  • Opcje
    Patisza18Patisza18 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak próbowaliśmy wyjaśnić tę sprawę w spółdzielni, lecz zbywano nas. Miesiąc temu poszło do spółdzielni oficjalne pismo o opisanie ich procedur co do tych lokatorów i jakim prawem wcześniej dostali zgodę na remont tego"mieszkania" skoro zostało ono uznane za nie do mieszkania, a następnie eksmisje. Chcielibyśmy wykupić ten lokal dlatego że po pierwsze uciążliwi są Ci ludzie a po drugie niby jest on nie do mieszkania, a nam było by na ręke dodatkowe pomieszczenie. Dodatkowe problemy? tzn jakie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Sąd Najwyższy ujednolicił swoje stanowisko w tej sprawie:
    Wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku
    Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007, III CZP 65/07. SN nadał jej moc zasady prawnej.
    http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ic/III-CZP-0065_07.pdf
    Wcześniej było już postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 2004, III CK 55/04 (chodziło o przejecie przez WM lokalu za długi):
    wspólnota mieszkaniowa ma nie tylko zdolność sądową, ale też przyznaną przez ustawę zdolność prawną, skoro może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, co trafnie zarzuca skarżący. Możliwość nabywania przez wspólnotę majątku wynika z art. 22 ust. 3 pkt 6a u.w.l., a o tym, że wspólnota może posiadać majątek, niezależnie od majątku posiadanego przez właścicieli poszczególnych lokali, świadczy art. 17 u.w.l., zgodnie z którym wspólnota odpowiada bez ograniczeń, a więc całym majątkiem, za zobowiązania dotyczące nieruchomości, podczas gdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości. To rozróżnienie wskazuje, że nie tylko członkowie wspólnoty, ale także sama wspólnota może nabywać majątek. Już zatem tylko z przepisów ustawy o własności lokali można wyciągnąć wniosek, że wspólnota mieszkaniowa może nabywać majątek i to na swoją rzecz, a nie tylko na rzecz właścicieli lokali, będących jej członkami.

    Pogląd ten wspiera nowelizacja kodeksu cywilnego dokonana ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 49, poz. 408), która weszła w życie w dniu 25 września 2003 r. W czasie rozpoznawania apelacji obowiązywał już art. 33^1 k.c., którego zresztą skarżący w podstawie kasacyjnej nie przytoczył. Zgodnie z brzmieniem § 1 tego przepisu, do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Dotyczy to właśnie wspólnoty mieszkaniowej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 6 u.w.l.), a także np. głównego oddziału zakładu ubezpieczeń (art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, Dz. U. Nr 124, poz. 1151), spółki osobowej czy spółki kapitałowej w organizacji (art. 8 i 11 k.s.h.). Skoro zatem nie budzi wątpliwości, że osoby prawne mogą nabywać prawa, a na podstawie art. 33^1 k.c. przepisy dotyczące osób prawnych stosuje się odpowiednio do tzw. ułomnych osób prawnych wyposażonych w zdolność prawną, to również te osoby, czyli jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, mogą nabywać majątek.
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/93-iii-ck-55-04-wspolnota-mieszkaniowa-moze-nabywac-majatek
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dodatkowe problemy? tzn jakie?
    Jak kupicie z lokatorami, to sami będziecie musieli się ich pozbyć, a na wykonanie wyroku o eksmisję (jeśli taki zapadnie) czekać możesz latami.
    Tak więc naciskajcie spółdzielnię a dopiero jak lokal będzie pusty załatwicie jego odkupienie na magazyn
  • Opcje
    Patisza18Patisza18 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje serdecznie za odp:)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.