Temperatura ciepłej wody

SzeflaSzefla Użytkownik
Witam,
jaka powinna być temperatura cieplej wody wypływająca z kranu? Zmierzyłem u siebie i było to ok 40st C , już pomijam fakt że przez kilka chwil od odkręcenia kurka z ciepłą wodą leci woda zimna/chłodna. DO tego temperatura spada często poniżej tych 40st C w porze wieczornej(pewnie więcej lokatorów bierze wieczorną kąpiel i jest większe zuzycie wody) W związku z tym zużycie ciepłej wody jest u mnie większe od zużycia zimnej wody co niesie za sobą wydatek finansowy. Ktoś wie jaka powinna być temperatura ciepłej wody? Chciałbym zebrać jak najwięcej informacji w danym temacie przed wybraniem się do wspólnoty mieszkaniowej z reklamacją.

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C. - podstawa § 120 pkt. 2 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Sami w waszej wspólnocie możecie sobie ustalić temperaturę ciepłej wody. Z doświadczenia wiem, że ta temperatura powinna zawierać się w granicach 45-60'C. Generalnie dobrze jest, gdy do kąpieli trzeba mieszać wodę ciepłą z zimną, żeby nie było sytuacji, gdy sama ciepła woda jest niedostatecznie gorąca.
  • Opcje
    Wojtek WWojtek W Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co zrobić jeśli temperatura jest notorycznie za niska - ciepła woda płynie po spuszczeniu 300 - 400 litrów a i wtedy ma około 30 stopni? Czy jest jakiś sposób wyegzekwowania swoich praw?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pogadaj z zarządem. Może jakiś remont jest potrzebny a wy kasy nie macie, może wystarczy coś wyregulować
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Wojtek W:[/cite]A co zrobić jeśli temperatura jest notorycznie za niska - ciepła woda płynie po spuszczeniu 300 - 400 litrów a i wtedy ma około 30 stopni? Czy jest jakiś sposób wyegzekwowania swoich praw?


    "Odkręcasz kran z ciepłą woda, czekasz, czekasz, lecz mimo to nadal leci zimna? Być może przyczyną kłopotów jest zbyt twarda woda, w Gazecie Zachodniej o podobnych problemach mieszkańców budynku w Będzinie, tam ciepła woda pojawia się dopiero po kilkunastu minutach...
    Im twardsza woda, tym częściej należy przeprowadzać czyszczenie chemiczne, innymi słowy jego częstostliwość zależy od jakości wody a mieszkańcom, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 marca 2009 roku (DZ.U. nr 56 , pkt. 16) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, należy zapewnić wodę o odpowiedniej temperaturze, tzn. takiej która nie jest niższa niż 55 stopni Celsjusza i nie wyższa niż 60 stopni."

    http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-lokalna/1091-problemy-z-ciepla-woda-oczysc-instalacje
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Wojtek W:[/cite]A co zrobić jeśli temperatura jest notorycznie za niska - ciepła woda płynie po spuszczeniu 300 - 400 litrów a i wtedy ma około 30 stopni? Czy jest jakiś sposób wyegzekwowania swoich praw?

    Zgłoś to administratorowi. U mnie była podobna sprawa, okazało się, że wystarczyła regulacja.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie była podobna sprawa, okazało się, że wystarczyła regulacja
    U mnie regulacja nie wystarczyła.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niezależnie od tego, co ostatecznie wystarczy, trzeba to zgłosić.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    Wojtek WWojtek W Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgłaszałem to wielokrotnie w całym budynku jest podobnie. Administrator ma to gdzieś i głupio się uśmiecha, większość ludzi jest już do tego przyzwyczajona i zmiana administratora raczej nie wchodzi w grę.
    A ja płacę za zimną wodę którą muszę spuścić żeby umyć dzieciaki jak za gorącą....
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli "niedasię"? Tylko po co zadajesz pytania? Sam chcesz to naprawić, a adminowi nadal będziesz płacił za nicnierobienie?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Wojtek, we wspólnocie masz tyle, ile sam załatwisz/zrobisz. Administratorowi płacisz za obsługę. Pogadaj z członkami zarządu. Może trzeba wydać trochę kasy na fachowca, który to naprawi.
    Pytałeś, czy znana jest przyczyna tego niedogrzania?
    Zmobilizuj sąsiadów, bo jak tylko tobie to przeszkadza, że przepłacacie za ciepłą wodę, to nic nie zdziałasz.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator ma to gdzieś i głupio się uśmiecha

    Jeśli tobie admin głupio się uśmiecha i nie reaguje, to może zarząd powinien nim troszkę "potrząsnąć", a jeśli zarząd nic nie zrobi, to zbierz ludzi i zmieńcie zarząd.
    Szkoda waszego czasu, nerwów i pieniędzy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator ma to gdzieś i głupio się uśmiecha, większość ludzi jest już do tego przyzwyczajona
    Horror ! Tumiwisizm na całego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Horror ! Tumiwisizm na całego.
    Tuimwisizm właścicieli to horror? Spokojnie, bo zabraknie Ci słów na prawdziwie straszne rzeczy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zabraknie Ci słów na prawdziwie straszne rzeczy
    Jeszcze są straszniejsze... ? :wink:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Włącz telewizor, na pewno coś znajdziesz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.