Dokumentacja budowlana

Wojtek WWojtek W Użytkownik
Mam takie pytanie - budynki mojej wspólnoty nie mają dokumentacji. Poprzedni właściciel przekazał je w takim stanie. Czy są przepisy regulujące taki stan? Czy przypadkiem nie okaże się że za kilka lat/miesięcy nadzór budowlany nie wyłączy budynków z użytkowania albo nie nałoży kary?
Czas jakiś temu dwa z czterech budynków było wyłączonych z użytkowania - akurat te które miały dokumentację.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2011
    U mnie też tak było. Wezwaliśmy gminę (poprzedniego właściciela) do dostarczenia dokumentacji (planów). Skończyło się na tym, że sami poszukaliśmy wykonawcy a gmina za wszystko zapłaciła.
    Coroczny przegląd budowlany powinien ci powiedzieć w jakim stanie jest budynek. Dokumentacja budowlana chyba nie ma tu nic do rzeczy
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - ma do rzeczy, ponieważ jest częścią dokumentacji technicznej (art.29 uowl).
    Wojtek W - dla ochrony własnej d.. powinniście spróbować ją odtworzyć Sprawdż w archiwum odpowiedniego wydzialu administracji budowlanej.Powinna być w komplecie, jak jest bez problemu ( oczywiście odplatnie) ją odzyskacie. Jeżeli to budynek bardzo stary i nie ma dokumentacji, najważniejsze to założenie ksiązki obiektu budowlanego. Jej brak wraz z protokołami z kontroli może was kosztować w przyszlości.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] Wojtek W:[/cite]Mam takie pytanie - budynki mojej wspólnoty nie mają dokumentacji. Poprzedni właściciel przekazał je w takim stanie. Czy są przepisy regulujące taki stan?


    Musicie ją odtworzyć, taki obowiązek wynika, np. z art. 28 ust. 1 c ustawy o własności lokali:

    "Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany do podjęcia czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji."

    Odnośnie kosztów związanych z odtworzeniem - art. 29 ust. 1 uwl d:

    "Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają:

    1) do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu - dotychczasowego właściciela nieruchomości,

    2) po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu - wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości wspólnej."



    Czy wszystkie lokale w budynku zostały już sprzedane?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.