Stacja uzdatniania wody, a część wspólna

EDDIEEDDIE Użytkownik
Mam zamiar zainstalować stację uzdatniania wody na własny użytek. Na klatce schodowej jest pion wodny, gdzie z głównej rury woda rozdzielana jest do mieszkań na klatce. Jest tam nawet miejsce na stację, ale problemem jest jak to rozwiązać? Szafka z pionem wodnym jest częścią wspólną, a ja w niej chcę umieścić stację uzdatniania, która będzie tylko do użytku mojego.
Czy musi być uchwała, czy zwykła decyzja zarządu co do tej stacji i jej montażu? A może nie informować nikogo.

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, ja bym się nie zgodził, żeby mi ktoś montował coś takiego w częściach wspólnych. Zainstaluj sobie taką stację w lokalu, np w szafce pod umywalką, albo pod zlewozmywakiem, a nie na klatce schodowej. Pamiętaj, że stacja uzdatniania wody musi mieć zasilanie elektryczne i odpływ do kanalizacji, ponieważ złoże ma to do siebie, że wymaga okresowej regeneracji.

    Jeśli natomiast masz na myśli nie stację uzdatniania, ale np. filt zmiękczający + np. filtr mechaniczny + jeszcze np. filtr ze złożem z węgla aktywnego, to taki interes wymaga dość dużo przestrzeni ze względu na długości montażowe. Ponadto, nawet wtedy, taki filtr wymaga okresowego czyszczenia, lub wymiany wkładu. Będziesz wtedy podkładał wiaderko za każdym razem, żeby nie rozlewać po posadzce?

    Na marginesie, moja opinia jest taka, że jest to przerost formy nad treścią. Można uzdatniać wodę, którą się spożywa (picie, przygotowanie posiłków), ale to jest max. 2 litry na osobę na dobę. Czy do tego rzeczywiście jest potrzebna stacja? Czy rzeczywiście potrzebujesz dodatkowo uzdatniać już wcześniej uzdatnioną wodę, żeby spłukiwać toaletę (niemal połowa udziału w bilansie dobowym)? (Nota bene, wcześniej uzdatnioną wodę, która jest przeznaczona do spożycia).

    Trzeba to przemyśleć. Pozdrawiam.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Wodę mam dobrej jakości z sieci wodociągowej, nie ma z nią problemu pod względem "smakowym". Bardziej chodzi mi o osad jaki zostawia w łazience w kabinie, na panelu, w umywalce, czy naczyniach w zmywarce, chociaż przy dobrej chemii stosowanej w zmywarce nie jest tak źle.
    Być może filtr zmiękczający załatwiłby sprawę ale nie znam się na tym dostatecznie. Co do zasilania stacji 230V i podłączeniu do kanalizacji, to muszę się dowiedzieć, czy jest to niezbędne.
    Montaż w łazience pod szafką nie wchodzi w grę, bo woda do kabiny idzie rurami w podłodze bezpośrednio z klatki schodowej.
    No, ja bym się nie zgodził, żeby mi ktoś montował coś takiego w częściach wspólnych

    Możesz podać jakieś uzasadnienie? Napisałem, że duża część szafki z pionem wodnym ok.2/3 jest pusta.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Cześć.
    W zasadzie mam trzy argumenty, jak następuje:

    1. Część wspólna, to część wspólna i nie powinna być zajmowana przez instalacje prywatne - np. co z opłatą za korzystanie z powierzchni wspólnej przez prywatnego właściciela?
    2. Nie ma gwarancji, że wszystko będzie podłączone prawidłowo, a jeśli nawet, to że się nie zepsuje - np. potencjalne zalania, po co sąsiedzi mają dobrowolnie godzić się na uciążliwość? Do tego dochodzą jeszcze standardowe czynności eksploatacyjne.
    3. Patrzysz ze swojego punktu widzenia, czyli typowo, czyli egoistycznie - teraz spróbuj zgadnąć, co będzie, jak za Twoim przykładem będą chcieli pójść następni. Dla nich też będzie miejsce w szafce z pionem wodnym w tych 2/3? Jeśli Ty masz wodę z osadem, to naturalne, że inni mają tę samą wodę.

    To jednak mój punkt widzenia. Na szczęście nie mieszkamy w jednej wspólnocie (jak się spodziewam).

    Pozdrawiam.

    P.S. Objawy świadczą o tym, że woda ma dużą twardość. W takiej sytuacji raczej porozmawiałbym z pozostałymi właścicielami, bo na pewno mają ten sam problem. Kierując się logiką, należałoby zastosować zmiękczanie na przewodzie głównym, za zestawem wodomierza głównego. Jeśli jest on w pomieszczeniu wodomierza, to na pewno jest tam też wpust lub inny odpływ do kanalizacji - jeden problem z głowy. Poza tym, choć na większą liczbę właścicieli potrzebny byłby większy zmiękczacz, to i tak per saldo wyszłoby taniej w przeliczeniu na osobę/właściciela. Jeśli indywidualnie, to sugerowałbym raczej narurowy filtr zmiękczający z wymiennymi wkładami.

    No i wreszcie nie możesz zapominać o jednej, bodaj najistotniejszej sprawie - złoże jonowymienne w stacji uzdatniania, czy filtr - wszystko jedno - generują dość duży opór przepływu. W miarę zapychania opór wzrasta. Należy sprawdzić, jakie masz ciśnienie w instalacji, żeby się nie okazało, że po zamontowaniu uzdatniania nie będzie osiągany wymagany wypływ z punktów czerpalnych. Nadmienić trzeba również, że w trybie regeneracji złoża nie ma przepływu do instalacji, a więc jesteś wtedy pozbawiony wody. Można temu zaradzić tak, że programuje się sterownik czasowy, aby regeneracja uruchamiała się np. o 3 w nocy (pytanie co z szumem i sąsiadami).

    Ktoś, kto być może właśnie wciska Ci te urządzenia (zakładam, że to jakiś marketingowiec/sprzedawca), powinien uprzedzić Cię o wszystkich aspektach, w szczególności wadach, a nie tylko korzyściach.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Cześć.
    W zasadzie mam trzy argumenty, jak następuje:

    1. Część wspólna, to część wspólna i nie powinna być zajmowana przez instalacje prywatne - np. co z opłatą za korzystanie z powierzchni wspólnej przez prywatnego właściciela?

    Różne rzeczy można robić z częścią wspólną jak pewnie wiesz. Wszystko zależy od zgody innych właścicieli, a jeśli coś jest nieingerujące i nieprzeszkadzające innym, to ze zgodą nie powinno być problemów, tym bardziej, że chcę innych sąsiadów także zainteresować tą stacją uzdatniania.
    [cite] czajnik5:[/cite]
    2. Nie ma gwarancji, że wszystko będzie podłączone prawidłowo, a jeśli nawet, to że się nie zepsuje - np. potencjalne zalania, po co sąsiedzi mają dobrowolnie godzić się na uciążliwość? Do tego dochodzą jeszcze standardowe czynności eksploatacyjne.

    Będzie to robił fachowiec, w każdym razie ktoś, kto weźmie gwarancję na siebie.
    Nie zakładajmy, że coś jest złe, bo może się popsuć.
    [cite] czajnik5:[/cite]
    3. Patrzysz ze swojego punktu widzenia, czyli typowo, czyli egoistycznie - teraz spróbuj zgadnąć, co będzie, jak za Twoim przykładem będą chcieli pójść następni. Dla nich też będzie miejsce w szafce z pionem wodnym w tych 2/3? Jeśli Ty masz wodę z osadem, to naturalne, że inni mają tę samą wodę.

    Napisałem powyżej, że chcę sąsiadom zaproponować podłączenie takiej stacji, koszty będą rozłożone na 3-4 mieszkania, będzie ekonomiczniej.
    [cite] czajnik5:[/cite]
    To jednak mój punkt widzenia. Na szczęście nie mieszkamy w jednej wspólnocie (jak się spodziewam).

    Pozdrawiam.

    P.S. Objawy świadczą o tym, że woda ma dużą twardość. W takiej sytuacji raczej porozmawiałbym z pozostałymi właścicielami, bo na pewno mają ten sam problem. Kierując się logiką, należałoby zastosować zmiękczanie na przewodzie głównym, za zestawem wodomierza głównego. Jeśli jest on w pomieszczeniu wodomierza, to na pewno jest tam też wpust lub inny odpływ do kanalizacji - jeden problem z głowy. Poza tym, choć na większą liczbę właścicieli potrzebny byłby większy zmiękczacz, to i tak per saldo wyszłoby taniej w przeliczeniu na osobę/właściciela. Jeśli indywidualnie, to sugerowałbym raczej narurowy filtr zmiękczający z wymiennymi wkładami.

    No i wreszcie nie możesz zapominać o jednej, bodaj najistotniejszej sprawie - złoże jonowymienne w stacji uzdatniania, czy filtr - wszystko jedno - generują dość duży opór przepływu. W miarę zapychania opór wzrasta. Należy sprawdzić, jakie masz ciśnienie w instalacji, żeby się nie okazało, że po zamontowaniu uzdatniania nie będzie osiągany wymagany wypływ z punktów czerpalnych. Nadmienić trzeba również, że w trybie regeneracji złoża nie ma przepływu do instalacji, a więc jesteś wtedy pozbawiony wody. Można temu zaradzić tak, że programuje się sterownik czasowy, aby regeneracja uruchamiała się np. o 3 w nocy (pytanie co z szumem i sąsiadami).

    Ktoś, kto być może właśnie wciska Ci te urządzenia (zakładam, że to jakiś marketingowiec/sprzedawca), powinien uprzedzić Cię o wszystkich aspektach, w szczególności wadach, a nie tylko korzyściach.

    Pozdrawiam.

    Czyli to sprawa twardości wody mówisz...
    Cenne uwagi, a najlepsza to propozycja zrobienia tego na głównym wejściu wody do budynku, koszty najmniejsze z możliwych, no i większość pewnie by się zebrała:bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli to sprawa twardości wody mówisz...
    Tak. Twardości węglanowej, zwanej też przemijającą. Odpowiadają za nią wodorowęglany wapnia i magnezu rozpuszczone w wodzie, które właśnie chcesz usuwać (a przynajmniej redukować ich ilość) w procesie uzdatniania - w tym konkretnym przypadku zmiękczania. Wymieniasz jony wapnia i magnezu na jony sodowe. I gotowe.

    Co to ja z rana jadam, że tak do rymu gadam...:bigsmile:
    najlepsza to propozycja zrobienia tego na głównym wejściu wody do budynku, koszty najmniejsze z możliwych, no i większość pewnie by się zebrała
    Ja też tak uważam. No, to do roboty.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znasz orientacyjne koszty założenia czegoś takiego na wejściu wody? Liczba lokali 60.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Znasz orientacyjne koszty założenia czegoś takiego na wejściu wody? Liczba lokali 60.
    ok 50 000 zł
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Coś mi się wydaje, że to zbyt duża kwota. Jeśli zamontowałbym stację uzdatniani w pionie wodnym na klatce schodowej dla 3-4 mieszkań, wyszłoby cenowo podobnie. Montaż na wejściu wody dla wszystkich mieszkań, musi być znacznie tańsze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Coś mi się wydaje, że to zbyt duża kwota.
    Jeśli zamontowałbym stację uzdatniani w pionie wodnym na klatce schodowej dla 3-4 mieszkań,
    wyszłoby cenowo podobnie.

    Montaż na wejściu wody dla wszystkich mieszkań, musi być znacznie tańsze.
    EDDIE jak wiesz lepiej to po co pytasz? Ilość uzdatnianej wody nie ma znaczenia (śred. przewodów)?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Coś mi się wydaje, że to zbyt duża kwota. Jeśli zamontowałbym stację uzdatniani w pionie wodnym na klatce schodowej dla 3-4 mieszkań, wyszłoby cenowo podobnie.
    Kwota duża, można taniej. Najlepiej spytać tego, który by to u Ciebie dostarczył i zamontował. Czy wyszłoby na to samo przy montażu dla 3-4 mieszkań, to szczerze wątpię. Widzę, że konsekwentnie zapominasz, albo nie chcesz przyjąć do wiadomości, że podłączyć taką stację do rury z wodą, to trochę za mało. Dolicz jeszcze odpływ do kanalizacji i zasilanie elektryczne. Pamiętaj też o tym, że aby stacja działała w trybie ciągłym, tj. bez przerw w dostawach w czasie regeneracji złoża (o czym już pisałem) musi być urządzeniem dwukolumnowym, tzn. gdy jedna kolumna się regeneruje, wtedy druga uzdatnia.
    [cite] EDDIE:[/cite]Montaż na wejściu wody dla wszystkich mieszkań, musi być znacznie tańsze.
    Ja też tak uważam.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dolicz jeszcze odpływ do kanalizacji i zasilanie elektryczne.
    Na klatce trudno było by to zamontować w takim razie. Czy można tanim kosztem zamontować coś tylko do zmiękczenia wody?? Coś o czym pisałeś "Wymieniasz jony wapnia i magnezu na jony sodowe"
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu jest wkład zmiękczający:

    http://filtrydowody.eu/wklad-zmiekczajacy-fccst10bb-p-303.html

    A tu jest obudowa do niego:

    http://filtrydowody.eu/obudowa-big-blue-10-fh10b1bwb-p-194.html

    Zastrzegam, że to nie ja prowadzę ten sklep. : ). Gdyby jednak tak się zdarzyło, że właściciel tego sklepu przeczyta mój wpis, to prowizja za reklamę mile widziana.
    Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę "filtr z wkładem zmiękczającym", albo coś w tym stylu, to wyskoczy Ci cała masa sklepów.

    Jak widać na załączonym obrazku, nie powinno Ci to zrujnować budżetu.

    Pozdr.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    Już się ucieszyłem i jedno mnie zmartwiło :( - temperatura pracy wkładu zmiękczającego 2-45'C znaczy to, że tylko woda zimna będzie filtrowana :(
    Cena rewelacja:bigsmile:
    A może to wytrzyma 55'C ??
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Już się ucieszyłem i jedno mnie zmartwiło :sad: - temperatura pracy wkładu zmiękczającego 2-45'C znaczy to, że tylko woda zimna będzie filtrowana :sad:
    Cena rewelacja:bigsmile:
    A może to wytrzyma 55'C ??
    A po co ? przecież woda ZW zanim stanie się CW też jest zimna :cool: podgrzejesz już filtrowaną.
    myślenie ma przyszłość
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinien wytrzymać. Przecież ten plastik się nie roztopi. : )

    Można się też pokusić o takie wynalazki, jak ten oto poniżej, stosowane lokalnie w punktach poboru wody:

    http://www.woda.com.pl/index.php?p297,awf-swr-p-filtr-prysznicowy-kapielowy-zmiekczajacy-wode-z-kdf

    Typowe zmiękczacze do gorącej wody, to trochę droższe zabawki.
    Rozumiem, że masz centralną ciepłą wodę i z pionu na klatce masz dwa odrębne zasilania z.w. i c.w.u.?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Już się ucieszyłem i jedno mnie zmartwiło :sad: - temperatura pracy wkładu zmiękczającego 2-45'C znaczy to, że tylko woda zimna będzie filtrowana :sad:
    Cena rewelacja:bigsmile:
    A może to wytrzyma 55'C ??
    A po co ? przecież woda ZW zanim stanie się CW też jest zimna :cool: podgrzejesz już filtrowaną.
    myślenie ma przyszłość

    Z tych słów jedynie te mi się podobają:
    "myślenie ma przyszłość"

    Rozumiem, że moja woda zimna woda filtrowana ma wrócić z 2. piętra na parter do pomieszczenia gdzie jest węzeł wodny i z powrotem podgrzana (chyba jakoś indywidualnie:bigsmile:) powrócić do mnie na 2. piętro i jako ciepła, filtrowana wejść do mojego mieszkania :wink:
    Rewelacja:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]
    Rozumiem, że masz centralną ciepłą wodę i z pionu na klatce masz dwa odrębne zasilania z.w. i c.w.u.?

    Widzę, że nie było to dla Ciebie trudne do zrozumienia:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    [cite] czajnik5:[/cite]
    Można się też pokusić o takie wynalazki, jak ten oto poniżej, stosowane lokalnie w punktach poboru wody:

    http://www.woda.com.pl/index.php?p297,awf-swr-p-filtr-prysznicowy-kapielowy-zmiekczajacy-wode-z-kdf

    To może być niezłe rozwiązanie. Najbardziej mi zależy na wejściu wody pod prysznic w kabinie i do zmywarki.
    W zmywarce można w szafce spokojnie takie coś zamontować, długość 14cm, Φ5cm, a w panelu prysznicowym można coś takiego "wyprowadzić" na górę panelu, na deszczownicę.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Rozumiem, że moja woda zimna woda filtrowana ma wrócić z 2. piętra na parter do pomieszczenia gdzie jest węzeł wodny i z powrotem podgrzana (chyba jakoś indywidualnie:bigsmile:) powrócić do mnie na 2. piętro i jako ciepła, filtrowana wejść do mojego mieszkania :wink:
    Rewelacja:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    O przepraszam, mamy do czynienie z indywidualistą . Załatwia prywatę na forum. Pardonsik .:wink:
    [cite] EDDIE:[/cite]To może być niezłe rozwiązanie. Najbardziej mi zależy na wejściu wody pod prysznic w kabinie i do zmywarki.
    W zmywarce można w szafce spokojnie takie coś zamontować, długość 14cm, Φ5cm, a w panelu prysznicowym można coś takiego "wyprowadzić" na górę panelu, na deszczownicę.
  • Opcje
    nolimitnolimit Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może takie urządzenie do uzdatniania wody : www.calmat.net/calmat/pl , są też modele w wersji na cały blok .Widziałam tą technologię w tym roku na prezentacji w Krakowie ( seminarium dla zarządców wspólnot ) , ekologiczne , bezobsługowe , montuje się na rurze z wodą i zapomina o kamieniu .
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wróciłem do tematu zmiękczenia i odwapnienia wody więc odświeżam swój wątek.
    A może takie urządzenie do uzdatniania wody : www.calmat.net/calmat/pl

    Tego typu urządzenie eliminuje w moim przypadku konieczność stosowania zasilania prądem.
  • Opcje
    Porshe911Porshe911 Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Witam, tak czytam wasze informacje i pomyślałem bo mam trochę doświadczenia w temacie kamienia kotłowego, który tworzy sie z wody i uważam ze calmat jest świetnym rozwiązaniem dla domów i mieszkań jednorodzinnych ale dla wspólnot idealnym rozwiązaniem tego samego producenta co calmat będzie Vulcan s10 lub s25. Proszę pamietać ze to jest technologia która dobiera sie do średnicy rurociagu i szczytowego przepływu(jak chcesz go poznać to odbywa sie w godzinach 6-9 rano i podobnie wieczorem 19-23, wystarczy spisywać licznik co 30 minut). Jezeli chodzi o twarda wodę to tu sprawa jest prostsza im twardsza tym lepiej zachodzi proces. Tu podaje linka dla osób zainteresowanych dla spółdzielni
    http://www.wigo.pl/artykuly/alternatywne-rozwiazanie-w-zamian-za-stacje-zmiekczania-wody-dla-deweloperow-spoldzielni-mieszkaniowych-wspolnot-zarzadow-nieruchomosci

    A tu o tej Technologi.
    http://www.wigo.pl/oferta/oferta-dla-przemyslu/uzdatnianie-wody-impulsem-elektrycznym-vulcan-calmat-catronic/zmiekczanie-wody-alternatywa-dla-stacji-zmiekczajacych-na-jonitach
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nachalna reklama w wątku merytorycznym - fuj.
    Ogłoś się na portalu i zapłać za reklamę, biznesmenie.
    Jezeli chodzi o twarda wodę
    A tu o tej Technologi.
    Jeżeli chodzi o dar przekonywania, z takim stylem i nieporadnością językową jesteś w lesie.
  • Opcje
    Porshe911Porshe911 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Nachalna reklama w wątku merytorycznym - fuj.
    Ogłoś się na portalu i zapłać za reklamę, biznesmenie.
    Jezeli chodzi o twarda wodę
    A tu o tej Technologi.
    Jeżeli chodzi o dar przekonywania, z takim stylem i nieporadnością językową jesteś w lesie.

    Wiesz co kolego jaki by nie był ten post to zmieni bieg histori tej strony, która jest uśpiona od 2011 roku w temacie jak wyżej. Jezeli jesteś moderatorem lub właścicielem tej strony to możesz usunąć ten post jak Ci tak bardzo przeszkadza. Ja bynajmniej nikogo nie obrażam i wiem o czym mowię jezeli chodzi o temat jak wyżej i nie potrzebuje żadnej reklamy. Zanim odpiszesz to sie zastanów. Nie zawsze milczenie jest złotem, ale w tym przypadku tak. Pozdrawiam Cię trzymaj sie ciepło.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiesz co kolego jaki by nie był ten post to zmieni bieg histori tej strony
    Nie jesteśmy kolegami. Biegu historii nie zmienisz żadnym postem.
    nie potrzebuje żadnej reklamy
    Skoro piszesz reklamowe posty, to jednak potrzebujesz.
    Nie jestem moderatorem, ale twój post nadaje się do skasowania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.