Jak wyegzekwować należność za prace na rzecz wspólnoty

kojotkojot Użytkownik
Witam. Od 2009r byliśmy skonfliktowani.Nikt z nikim nie rozmawiał.Jesteśmy wspólnotą 4 rodzinną.Tak się złożyło,że 2010r tylko ja mieszkałem w bloku.Pozostali wyjechali.Od października musiałem palić w co.Ogrzewałem cały blok do końca kwietnia.Poza tym wykonywałem inne prace jak wywóz popiołu,wrzucanie opału.W 2011 r przyszedł nowy właściciel jednego z mieszkań i by zażegnac konflikt wybraliśmy go na pelnomocnika.Na zebraniu podjęliśmy uchwałę,że wspólnota zapłaci mi za prace w formie zwolnienia z czynszu na okres 6 m-cy.Czy taka forma jest legalna,czy lepiej jak spiszemy umowę zlecenie,a wspólnota wypłaci mi zaległe pieniądze z konta? Proszę o porady.Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    To zwolnienie z opłat to jedynie sposób rozliczenia należności. Równowartość sześciomiesięcznych opłat jest zatem Pana przychodem, który należy rozliczyć, jednak dopiero po upływie roku podatkowego ( proszę to wykazać w swojej deklaracji rozliczeniowej).
    Umowy nie trzeba zawierać, ponieważ uprawnienie współwłaściciela do pobierania wynagrodzenia za świadczone czynności wynika z obowiązujących przepisów. Wystarczy dokument (możecie go nazwać uchwalą) podpisany przez właścicieli lokali, z którego wynika Państwa ustalenie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kojotkojot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie przepisy to regulują?
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepisy podatkowe i Kodeks Cywilny.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy lepiej jak spiszemy umowę zlecenie
    A jak będzie na przyszłość w takich przypadkach, zastanawialiście się ?
  • Opcje
    kojotkojot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teraz po wyborze nowego pełnomocnika wszystko wraca do normy.Dzięki za sugestie.Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kojot:[/cite]Teraz po wyborze nowego pełnomocnika wszystko wraca do normy.
    A co to za funkcja w waszej wspólnocie? jakie ma on obowiązki i prawa?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie kwestii podatkowych:

    członkowie zarządu pobierający wynagrodzenie za swoją działalność na rzecz wspólnoty mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek.

    Rozliczenia dokonuje się raz w roku w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok obrachunkowy. W rubryce dotyczącej przychodów „z innych źródeł” należy wpisać kwotę wynagrodzenia, które sumuje się z innymi przychodami.

    Wspólnota mieszkaniowa powinna je natomiast wykazać na formularzu PIT - 8 C, należy go doręczyć członkowi zarządu , który pobrał wynagrodzenie oraz urzędowi skarbowemu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nowego pełnomocnika
    Pełnomocnika kogo ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco, to jest mała wspólnota:
    [cite] kojot:[/cite]Jesteśmy wspólnotą 4 rodzinną.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3119/jak-wyegzekwowac-naleznosc-za-prace-na-rzecz-wspolnoty/#Item_8

    dzwonią ale w którym... to nie ma znaczenie , grunt że jest cytacik
    [cite] owner:[/cite]Zarządco, to jest mała wspólnota:
    [cite] kojot:[/cite]Jesteśmy wspólnotą 4 rodzinną.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bo są tu, na tym forum równi i równiejsi
    Przeszkadza ci to w realizacji twoich zawodowych planów !? Przecież to twój wolny wybór przebywać na tym Forum. Chcesz być bardziej samodzielny to załóż własne Forum. A tak naprawdę, wyluzuj się, to takie proste... :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Zarządco, to jest mała wspólnota:
    [cite] kojot:[/cite]Jesteśmy wspólnotą 4 rodzinną.

    No tak, ale moim zdaniem rozliczenie wynagrodzenia odbywa się na takich samych zasadach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodziło mi o to, że małe wspólnoty nie mają zarządu:
    [cite] Zarządca:[/cite]członkowie zarządu pobierający wynagrodzenie za swoją działalność na rzecz wspólnoty...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Chodziło mi o to, że małe wspólnoty nie mają zarządu:
    [cite] Zarządca:[/cite]członkowie zarządu pobierający wynagrodzenie za swoją działalność na rzecz wspólnoty...

    Nie mają, należało zaznaczyć, że to jedynie analogia, przepraszam.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.