rezygnacja
jan
Użytkownik
czy jesli zarząd wsp. wybrany spośród właścicieli kategorycznie rezygnuje ze swojej działalności i na zebraniu właścicieli zwołanym w tym celu musi być odwołany przez głosowanie czy tylko informuje właścicieli o swojej decyzji?pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Uchwała odwołująca członków zarządu i powołująca nowych jest niezbędna.
Bzdura. Uchwała o odwołaniu zarządu jeśli ten w całym lub częściowym składzie rezygnuje z funkcji jest zbędna.
Niezbędna jest uchwała o powołaniu nowych członków zarządu.
Wypowiedzenie należy złożyć albo zarządowi, jako organowi wspólnoty mieszkaniowej, albo wszystkim właścicielom lokali.
W tym przypadku wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą, gdy zarząd wspólnoty powziął o nim informację. Jego przyjęcie nie wymaga akceptacji w formie uchwały. Dla oceny skuteczności ważne jest jedynie czy doszło do adresata w taki sposób, aby mógł się zapoznac z jego treścią, kwestie te regulują przepisy kodeksu cywilnego.
Art. 61 k.c.§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Pomocne piśmiennictwo:
"wypowiedzenie jest jednostronną czynnością prawną i jako takie nie wymaga zgody spółdzielni i wywołuje skutek prawny z chwilą, gdy doszło do jej wiadomości w taki sposób, że mogła zapoznac się z jego treścią ( tak SN w orz. z 10 maja 1976 r.,IV CR 135/76, niepubl.). Natomiast odwołanie przez członka jego oświadczenia woli o wystąpieniu ze spółdzielni, które doszło już do jej wiadomości, może nastąpic tylko za zgodą spółdzielni wyrażoną w dowolnej formie (wyrok z 8 kwietnia 1982 roku, II CR 86/82, OSPiKA 3/83, poz. 56).
Komentarz do kodeksu cywilnego, R. Rdunicki, LexisNexis, 2005, s. 261.
Proszę może w zawiadomieniach o zebraniu podać informację o rezygnacji.
Kłopot się zacznie, jak chętnych nie będzie. To często się zdarza, że do krytykowania chętnie, a do roboty brak
Ponieważ wciąż jesteś zarządem, to Ty powinieneś zwołać zebranie, a nie "zarządzający". Jeżeli jest powołany zarząd, to zarządca nie ma uprawnień do zwoływania zebrań właścicieli.
W zawiadomieniu o zebraniu napisz o swojej rezygnacji - w ten sposób każdy właściciel będzie mógł się zapoznać z treścią Twojego oświadczenia. Tym samym oświadczenie woli zostanie prawidłowo złożone i przestaniesz być zarządem. Wybór nowego zarządu to oddzielna sprawa.
no to pokaż ..., ale z logicznego punktu widzenia, jak się kogoś powołało to powinno się go odwołać w związku ze złożoną rezygnacją, moze to być w tej samej uchwale w której jest mowa o nowym skaldzie zarządu.
Art. 20.
1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej
niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego
lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie
osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy
uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
Pokaż mi swoje paragrafy na swoje twierdzenie o rezygnacji zarządu :bigsmile:
Art. 26. Ustawy o własności lokali
1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych jest większa niż siedem, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu
ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, to ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością
w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.
jan - jeżeli chcesz odejść z "klasą", zwołaj zebranie, z zawiadomieniem o Twojej rezygnacji i konieczności wyboru nowego Zarządu. Na zebraniu będziesz miał możliwość wytłumaczenia Twojej decyzji. Jak będzie reakcja wspólnoty? wasz problem.:bigsmile:
Odpisujesz mi cytując coś co nie dotyczy mojego zarzutu/pytania:
Po chu...steczkę piszesz mi o uchwale w sprawie powołania zarządu, skoro pisałem:
Po kiego drugiego chu...steczkę piszesz to, jeśli pisałem ci o twojej bzdurze, bo pisałeś o konieczności uchwały do odwołania zarządu, a dyskusja była o rezygnacji zarządu i wobec tego uchwała do tego jest niepotrzebna, a nawet zbędna.
Poza tym, to że wspólnota ma możliwość odwołania zarządu to po pierwsze wiem, a po drugie nie jest tematem tej rozmowy. Tytuł wątku brzmi REZYGNACJA
(...)
Czy pobierasz wynagrodzenie za pracę w zarządzie?
Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne , a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
JEŻELI powstanie szkoda (np. kara umowna lub odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań wspólnoty z powodu braku zarządu), to rezygnujący zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za szkodę.
Jeżeli nie ma szkody, nie ma też odpowiedzialności.
O ile wypowiedzenie miało miejsce bez ważnego powodu i wina wystąpi po stronie wypowiadającego, mam na myśli zawinienie, które doprowadziło do powstania szkody.
Zatem w sytuacji, gdy zostanie zorganizowane zebranie i właściciele zostaną odpowiednio wcześniej powiadomieni o rezygnacji ze skutkiem na dzień tego zebrania a następnie zarządu nie wybiorą i powstanie szkoda, to odpowiedzialność za taki stan ponoszą sami właściciele, którym np. nie chciało się przybyć na zebranie.
Uważam, że jak kogoś uchwałą powołałeś, to tą sama drogą należy go odwołać - niezależnie od przyczyn, takie są wymogi formalne, zachowanie ciągłości prawnych (reprezentowanie na zewnątrz wspólnoty). Wspólnota nie odwołuje tylko "za karę" tak jak sobie to wymyśliłeś
może być np.: zarządca przymusowy....:bigsmile:
Taka powinna być jego cywilna odwaga .... lub wszcząć, przy biernej postawie współwłaścicieli lokali, procedurę ustanowienia zarządcy przymusowego Inne działania są "gierkami i zagrywkami" urzędniczymi - gry na czas, ze szkodą dla wspólnoty a co za tym idzie dla właścicieli lokali
Umowy są zwarte między wspólnotą a stroną usługi (np. zakładem energetycznym , wywozicielem odpadów , etc) a nie Tobą . Ty tylko byłeś /jesteś reprezentantem Wspólnoty, a zmiana reprezentanta nie daje podstaw do zmiany umów,
chyba, że nowi chcą je renegocjować , ale to już inna bajka.