garaże wspólnota

bazylbazyl Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mamy wspólnotę w której są garaże (odrębne trzy pomieszczenia w budynku, nie hala postojowa). Oppócz tego są na zewnątrz, na terenie posesji miejsca parkingowe dla tych co nie mają garaży. Status własności jest ten sam, i jedno i drugie stanowi własność w aktach notarialnych (nie są to pomieszczenia przynależne) Stawka eksploatacyjna pobierana jest u garażowców - za każdy metr mieszkania + za każdy metr garażu (nieco różnią się od siebie 1,50 pln i 0,90 pln ). Miejsca postojowe nie płacą nic (tzn tylko za każdy metr mieszkania 1,50 pln stawka) Tak samo sprawa wygląda z f-szem remontowym, garażowcy płacą f-sz remontowy za mieszkanie +f-sz remontowy za garaż (również stawka nieco zróżnicowana), postojowcy tylko za mieszkanie. Ponieważ jesteśmy młodą, roczną wspólnotą jesteśmy póki co na etapie wprowadzenia prawidłowych rozliczeń poprzez udziały i to załatwi ostatecznie temat sporów, natomiast mam pytanie - czy to jak wyglądało to przez porzedni rok było zgodne z prawem, bo że niesprawiedliwe, to wiadomo.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zrozumiałam "i jedno i drugie stanowi własność w aktach notarialnych (nie są to pomieszczenia przynależne)"
    Czyli te 3 pomieszczenia i miejsca parkingowe mają indywidualnych właścicieli?
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam, garaże to pomieszczenia przynależne, miejsca nie, ale znajdują się na terenie posesji oczywiście. Zarówno jedno i drugie w aktach notarialnych wpisane jako własność.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bazyl:[/cite]garaże to pomieszczenia przynależne, miejsca nie, ale znajdują się na terenie posesji oczywiście. Zarówno jedno i drugie w aktach notarialnych wpisane jako własność.
    Chciałbyś pobierać opłaty za cudzy grunt pod miejscami postojowymi? Przecież sam piszesz, że te "miejsca" są odrębną własnością.
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Grunt jest akurat w tym przypadku własnością Skarbu Państwa.
    Zadam proste, praktyczne pytanie - jak się zepsuje pompa albo klinkier przy garażu - ja płacę f-sz i płacę eksploatację,więc jest z czego pokryć , a jak się zepsuje klinkier na miejscu postojowym to niby z czego mamy zapłacić jego remont? Odśnieżanie miejsc postojowych też jest płacone Firmie zewnętrznej - a dlaczego garażowcy mają za to płacić (skoro nie są to ich miejsca) a właściciele miejsc nie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bazyl:[/cite] Ponieważ jesteśmy młodą, roczną wspólnotą jesteśmy póki co na etapie wprowadzenia prawidłowych rozliczeń poprzez udziały i to załatwi ostatecznie temat sporów, natomiast mam pytanie
    - czy to jak wyglądało to przez porzedni rok było zgodne z prawem, bo że niesprawiedliwe, to wiadomo.
    Jak szukasz sprawiedliwości we wspólnocie to jej nie znajdziesz . Dlaczego , bo żeby rozważać problem "sprawiedliwości" trzeba zacząć od tego, że każdy właściciel winien mieć lokal na parterze , z takim samym wyposażeniem, udziałem w NW itd. A tak nie jest więc i sprawiedliwości we wspólnocie nie znajdziesz.
    Piszesz
    Mamy wspólnotę w której są garaże (odrębne trzy pomieszczenia w budynku, nie hala postojowa).
    Oprócz tego są na zewnątrz, na terenie posesji miejsca parkingowe dla tych co nie mają garaży.
    Garaże to samodzielne lokale z udziałem w NW , natomiast miejsca postojowe stanowią nieruchomości wspólną bo z nimi nie jest związany udział w NW.
    Status własności jest ten sam, i jedno i drugie stanowi własność w aktach notarialnych (nie są to pomieszczenia przynależne)
    nie bardzo rozumiem co to wg ciebie oznacza.
    - Czy w AN zapisano, że pewna grupa właścicieli lokali może korzystać z miejsc parkingowych zgodnie z oznakowaniem
    - czy każdy może tam parkować jak popadnie?
    - Czy miejsc parkingowych na zewnątrz wystarcza dla wszystkich właścicieli lokali?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bazyl:[/cite]Grunt jest akurat w tym przypadku własnością Skarbu Państwa.
    Zadam proste, praktyczne pytanie - jak się zepsuje pompa albo klinkier przy garażu - ja płacę f-sz i płacę eksploatację,więc jest z czego pokryć ,
    i poprawnie.... pompa pewnie zabezpiecza garaże przed zalaniem wodą opadową i niby ( idąc twiom takiem myslenia) właściciele lokali mieszkalnych (tylko) mieliby utrzymać ją. A kto płaci za prąd do tej pompy?
    [cite] bazyl:[/cite]a jak się zepsuje klinkier na miejscu postojowym to niby z czego mamy zapłacić jego remont?
    z tego samego o czym piszesz wyżej, bo to jest nieruchomość wspólna w FR dotyczy NW.
    [cite] bazyl:[/cite]Odśnieżanie miejsc postojowych też jest płacone Firmie zewnętrznej - a dlaczego garażowcy mają za to płacić (skoro nie są to ich miejsca) a właściciele miejsc nie.
    ... bo to jest część wspólna .
    - A dlaczego nie odśnieżają tego ci co z tego korzystają?
    - A opłaty wieczystego użytkowania gruntu .... przecież wszyscy właściciele płacą, od tych miejsc parkingowych też.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    bazyl - 3 garaże to pomieszczenia przynależne + miejsca parkingowe są oddane w wieczyste użytkowanie konkretnym właścicielom. Tak? Bo jak miejsce parkingowe NIE jest w indywidualnym wieczystym użytkowaniu to dalej nie czytaj.
    W tej chwili wszyscy (także garażowcy) płacą za lokal + miejce parkingowe po 1,50 zł
    Uchwalcie sobie np. za lokal 1,30 + miejsce 20 gr i tym sposobem większości stawka się nie zmieni a garażowcy za miejsce nie będą płacili
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę wyjaśnić jaki jest status tych miejsc postojowych, tzn. gruntu, na którym zostały urządzone. Skoro jak napisał Bazyl stanowi on własność Skarbu Państwa, to znajduje się zapewne w użytkowaniu wieczystym. Jeżeli w użytkowaniu wieczystym tych kilku właścicieli lokali, to oznacza, że z ich własnością nie jest związany udział w nieruchomości wspólnej.
    W takiej sytuacji nie dziwi pytanie:

    [cite] owner:[/cite]
    [cite] bazyl:[/cite]garaże to pomieszczenia przynależne, miejsca nie, ale znajdują się na terenie posesji oczywiście. Zarówno jedno i drugie w aktach notarialnych wpisane jako własność.
    Chciałbyś pobierać opłaty za cudzy grunt pod miejscami postojowymi? Przecież sam piszesz, że te "miejsca" są odrębną własnością.

    Wydaje mi się jednak, że te miejsca postojowe stanowią własność wspólnoty a osoby, które z nich korzystają mają jedynie zapisy w aktach notarialnych na okoliczność korzystania z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli.
    Należałoby w szczególności dotrzeć do tych zapisów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.