Dzierżawa gruntu przez wspólnote mieszkaniową od urzedu miasta

agag Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w O Forum
Witam chciała bym się dowiedzieć jak napisać pismo i co trzeba uiścić w takim piśmie do Urzędu miasta o dzierżawę gruntu pod parking przez wspólnotę mieszkaniową

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie to miasto znowu namawia wspólnotę do złamania prawa?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie wysłaliśmy podobne pismo do jednej ze SM od której chcemy albo kupić albo wydzierżawić pas ziemi z przeznaczeniem na parking. My czekamy na decyzję SM czy będzie chciała nam wydzierżawić, czy może sprzedać ten pas ziemi.


    Jeśli chcecie wydzierżawić, pismo będzie bardzo proste, po prawej u góry miejscowość i data, niżej po lewej dane waszej wspólnoty, no i sam wniosek:

    WNIOSEK O DZIERŻAWĘ NIERUCHOMOŚCI
    Wnioskuję o wydzierżawienie nieruchomości w postaci działki gruntowej
    nie zabudowanej stanowiącej własność Gminy ........ , na okres ……………………,
    położonej w obrębie....................................., oznaczonej jako działka nr .......
    Powierzchnia przedmiotu dzierżawy : ..................... .
    Planowane przeznaczenie przedmiotu dzierżawy jest na stworzenie miejsc parkingowych.
    Prosimy o powiadomienie nas o kosztach dzierżawy.
    W przypadku przeznaczenia nieruchomości do dzierżawy w drodze przetargu proszę
    o powiadomienie mnie o jego terminie i warunkach .

    Załączniki:
    1. Kserokopia mapy z proponowanymi granicami dzierżawy.
    …………………………………….

    Poniżej podpis i pieczątka
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE, wspólnota nie może uchwałą (większością głosów) zmusić właścicieli, by łożyli na utrzymanie cudzej nieruchomości - to wykracza poza ustawowe uprawnienia wspólnoty mieszkaniowej.
    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., V CSK 143/08:
    wspólnota mieszkaniowa jest osobą ustawową o zdolności prawnej limitowanej przez przepisy ustawy o własności lokali i ograniczonej do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną. Taki wniosek wyprowadzony został z treści art. 1 ust. 1, art. 14, art. 18, art. 22, art. 25 ustawy oraz z jej art. 17.

    Tak wyznaczony zakres zdolności prawnej wspólnoty precyzuje także zobowiązania, za które wspólnota odpowiada. Zobowiązaniami dotyczącymi nieruchomości wspólnej są zobowiązania związane z gospodarowaniem taką nieruchomością. Gospodarowanie nieruchomością wspólną nie może być przy tym interpretowane w sposób rozszerzający, jak chciałby skarżący. Zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej to zobowiązania wynikające z normalnego jej funkcjonowania, mieszczące się w granicach zwykłego zarządu (zapłata za dostawę prądu, gazu, wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości, wynagrodzenia zarządu lub zarządcy), jak też czynności zakres ten przekraczające, w szczególności wymienione w art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali.

    Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej. Z cudzej nieruchomości korzystać mogą jedynie członkowie wspólnoty jako właściciele lokali, na ich rzecz ustanowiona została służebność drogi koniecznej, oni uporządkowali i zagospodarowali nieruchomość powodów, oni wreszcie na tej nieruchomości parkują samochody, odpoczywają wśród zieleni czy pozwalają bawić się dzieciom. Te działania nie dotyczą jednak nieruchomości wspólnej lecz nieruchomości cudzej i nawet w zakresie gruntu zajętego pod wiatrołap, który mieści się w granicach służebności drogi koniecznej, nie stanowią przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo.
    http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co w przypadku, gdy taka inicjatywa (dzierżawa gruntu na miejsca parkingowe) ściśle związana jest koniecznością prawidłowego funkcjonowania WM??

    Ja wiem, że art. 32a UWL mówi o zakupie gruntu...ale jak wspólnota pieniędzy nie ma i łatwiej jest wydzierżawić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]A co w przypadku, gdy taka inicjatywa (dzierżawa gruntu na miejsca parkingowe) ściśle związana jest koniecznością prawidłowego funkcjonowania WM??
    Ja wiem, że art. 32a UWL mówi o zakupie gruntu...ale jak wspólnota pieniędzy nie ma i łatwiej jest wydzierżawić?
    To każdy zainteresowany (grupa zainteresowanych)powinien dogadać się z Gminą indywidualnie.
    Dzierżawienie gruntów przez Wspólnotę nie należy do jej kompetencji!!!!
    Gminy często dzierżawią tereny przydomowe na parkowanie pojazdów okolicznych mieszkańców . Mają niejednokrotnie wydzielone sekcje pracowników ( w dużych miastach) do załatwiania tych spraw.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak się tylko mówi, w ubiegłym roku nie dostałam pozwolenia na budowę ( termomodernizacja) z powodu braku prawa do dysponowania gruntem ( sprzedaż po obrysie). Wspólnota została niejako zmuszona do dzierżawy gruntu, a żeby było ciekawiej to musi dodatkowo płacić za trwałe zajęcie gruntu pod docieplenie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2011
    [cite] helenkam:[/cite] Wspólnota została niejako zmuszona do dzierżawy gruntu, a żeby było ciekawiej to musi dodatkowo płacić za trwałe zajęcie gruntu pod docieplenie.

    A poszliście z tym do sądu? Przecież to absurd. Czy zwracaliście się o wykup tych kilku centymetrów pod ocieplenie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    stanczyk.krolewskistanczyk.krolewski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Tak się tylko mówi, w ubiegłym roku nie dostałam pozwolenia na budowę ( termomodernizacja) z powodu braku prawa do dysponowania gruntem ( sprzedaż po obrysie).
    Wspólnota została niejako zmuszona do dzierżawy gruntu, a żeby było ciekawiej to musi dodatkowo płacić za trwałe zajęcie gruntu pod docieplenie.
    Wspólnota nie może być obciążana za dzierżawę gruntu , jak już to tylko poszczególni właściciele lokali.
    Podejrzewam, że Gmina was podeszła, bo lepiej się rozmawia z "jednym" przedstawicielem niż z wieloma właścicielami.:devil:
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Faktycznie bylismy w sytuacji podbramkowej, wystąpienie o wykup było niemozliwe ze względu na toczące się postępowanie spadkowe 3 lokali
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.