parkowanie samochodow na terenie wspolnoty

juliajulia Użytkownik
mieszkam na zamknietym osiedlu.W regulaminie porządku domowego ktory został juz wprowadzony uchwała właścicieli dokonano zapisu,że na koło samochodu ktory został zaparkowany w miejscu nie wyznaczonym zostanie załozona blokada,a zdjęcie jej bedzie się wiązało z zapłaceniem mandatu w wysokości 100 zł.
Czy to jest zgodne z prawem?
Za odpowiedz dziekuję
julia

Komentarze

  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zakładanie blokady i mandaty należą do kompetencji Straży Miejskiej a nie wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli teren jest oznakowany znakami "strefy zamieszkania" a miejsca parkingowe są oznaczone na terenie wspólnoty to Straż Miejska ma obowiązek działać na wezwanie zarządcy terenu i karać mandatami. pozdrawiam
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano października 2010
    VI ACa 1124/08:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/680/94/

    W chwili obecnej uprawnieniem do stosowania blokad na koła pojazdów z pewnością dysponują policja i straż miejska/gminna (art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchy drogowym - Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz. 908 - j.t.), oraz funkcjonariusze wskazani w w/w rozporządzeniach Rady Ministrów. Żaden zaś przepis nie daje takiego uprawnienia wspólnocie mieszkaniowej czy też innym wynajętym przez nich osobom fizycznym czy prawnym, w szczególności uprawnienia takiego nie daje przepis art. 13 ustawy o własności lokali. Samodzielne przyznanie sobie takiego uprawnienia przez wspólnotę mieszkaniową musi zostać zatem uznane za sprzeczne z prawem, to jest z Konstytucją RP.
    Komentarz edytowany Plzarzadca
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    [cite] PLzarzadca:[/cite]W chwili obecnej uprawnieniem do stosowania blokad na koła pojazdów z pewnością dysponują policja i straż miejska/gminna (art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchy drogowym - Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz. 908 - j.t.),
    Na terenie prywatnym (droga wewnętrzna), o ile nie ma ustanowionej strefy zamieszkania, nie obowiązują przepisy Kodeksu drogowego.
    Organizację ruchu ustanawia właściciel lub zarządca tej drogi. Jeżeli wspólnota przyjmie uchwałę o zakazie parkowania osób spoza grona współwłaścicieli nieruchomości, to nie widzę podstaw do zakwestionowania takiej uchwały. Łącznie z blokowaniem kół w pojazdach intruzów. Był już precedens: http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,82943,6288977,Blokady_kol_pod_Plejada_sa_zgodne_z_prawem.html

    Mam jednak wątpliwość, czy można uchwałą zabronić współwłaścicielowi korzystania ze wspólnej (a więc również jego) nieruchomości czy tym bardziej nakładać na niego kary finansowe.
    Ale to jest problem tej wspólnoty - najwyżej tych kar nie da się wyegzekwować.
    [cite] PLzarzadca:[/cite]Żaden zaś przepis nie daje takiego uprawnienia wspólnocie mieszkaniowej czy też innym wynajętym przez nich osobom fizycznym czy prawnym, w szczególności uprawnienia takiego nie daje przepis art. 13 ustawy o własności lokali. Samodzielne przyznanie sobie takiego uprawnienia przez wspólnotę mieszkaniową musi zostać zatem uznane za sprzeczne z prawem, to jest z Konstytucją RP.
    Z Konstytucją? :)
    Własność prywatna ma swoje prawa. Teren wspólnoty jest miejscem prywatnym.
    Właściciel może zarządzać swoim mieniem. Wspólnota podjęła uchwałę zgodnie z ustawą o własności lokali. Każdy właściciel może ją zaskarżyć w ciągu 6 tygodni do sądu "z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy." (art. 25.1 uwl).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.