Wykup, pisałem już , poradźcie,.

dakotadakota Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Samorządowe kolegium odwoławcze (jeden z właścicieli zażądał bonifikaty - ma lokal użytkowy) odrzuciło wnisek i tym samym wspólnota została "załatwiona" odemownie mimo już wydanej Decyzji o przekształceniu uw w prawo własności. Wniosek o przekształcenie poszedł na działkę, pod budynkami (zwarta zabudowa w kształcie U) oraz na działkę podwórka (w użyczeniu od Gminy) wewnętrzne podwórko w nieruchomości - śmietniki, i inna infrastruktura + dojścia 4 do klatek schodowych. "Użytkowy" podpisał uchwałę promującą do czynności, złożył wniosek, wiem że targował się z gmina o koszty ale do samego końca powstrzymał się od działań. Ostatniego dnia uprawomocnienia się decyzji złożył odwołanie. Powiedział wczoraj, "..że mu się nie opłaca.." co ja będę z tego miał,.. inni się przekształcili za grosze a ja muszę zapłacić 19 tys. Staraliśmy się dla niego o rozłóżenie należności na raty, gmina się zgodziła na 10 lat! i tak nic z tego nie wyszło. Czy my mamy jakąś szansę jeszcze dalej ciągnąć tą sprawę tak aby zakończyła się pozytywnie dla właścicieli. Chcieliśmy uporządkować te działki, bo podwórko nie jest nasze (a trzeba inwestować - nawierzchnia), poza tym podatek od nieruchomości jest dużo niższy od dzierżawy. Nie rozumiem tego "użytkowego" ale żadne argumenty do niego nie trafiają. Czy można się w ogóle z przekształcenia wycofać na KAŻDYM ETAPIE ? i w każdym momencie. Ten gość podnośi masę argumentów ale chodzi wyłącznie o te opłaty. Niepokoję się gdyż ciągle są w naszym mieście roszczenia właścicielskie do zwrotów i takie kwiatki, że kamienice są we wspólnotach a podwórko np. prywatne itd. toczą się potem boje sądowe o wzajemne rozliczenia, sposoby korzystania z nieruchomości itp.
Jeżeli ktoś może coś wnieść do sprawy, to napiszcie. Czy biorąc pod uwagę np. koniecznośc posiadania działki spełniającej wymogi działki budowlanej możemy coś w tej sprawie zrobić ? jeszcze.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Już za późno, można złożyć wniosek do sądu o rozstrzygnięcie, sąd musiałby go rozpoznać do sierpnia br, co jest nierealne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dakotadakota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego za późno? Ostatni z właścicieli otrzymał Decyzję 11-go czerwca, odwołanie można złożyć w ciągu 30 dni. Czemu sąd musi to rozpoznać do sierpnia? Prosze o dokładniejsze sprecyzowanie jakiego rodzaju wniosek należy złożyć do sądu. I czy ma to być Wojewódzki Sąd Administracyjny?- zgodnie z informacją Kolegium.
    Dziękuję za odpowiedź. Dakota
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy wszyscy użytkownicy złożyli wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności?
    Jeżeli nie - to można na podstawie art.199 kodeksu cywilnego wystąpić do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o rozstrzygnięcie.

    Art. 199 k.c.:
    Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

    Sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności reguluje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 2007 r. Nr 191, poz. 1371.

    Przepisy tej ustawy nakładają na gminy obowiązek udzielania bonifikat (opłaty za przekształcenie) osobom, które spełniają określone w niej kryteria.

    W wyroku z dnia 26 stycznia 2010 r. (sygn. akt: K 9/08) Trybunał Konstytucyjny uchylił jednak te regulacje, dlatego też już w sierpniu br. przestaną obowiązywać.


    Jak rozumiem jeden ze współużytkowników wieczystych (właściciel garażu) nie wyraził zgody na przekształcenie, tak?

    Z drugiej strony nie do końca rozumiem jaką decyzję Państwo otrzymali, skoro brak zgody wszystkich, to nie można wszcząć administrowania administracyjnego, a z wypowiedzi wynika, że takie toczy się i to pełną parą.

    Jak była zatem treść decyzji?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    nie można wszcząć administrowania administracyjnego
    Postępowania. :smile:
    Z innego wątku wynikało, że wnioski złożyli wszyscy użytkownicy wieczyści, ale w ostatnim dniu terminu jeden z wnioskodawców złożyć odwołanie do SKO.
    Czy teraz mogą skorzystać z art. 199 kc?
  • Opcje
    dakotadakota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WSZYSCY właściciele złożyli wniski o przeksztalcenie. Jeden z nich, który ma lokal użytkowy (przeksztalcony ileś tam lat temu z mieszkalnego - nie podlega bonifikacie) Kiedy dowiedzial się ile ma zapłacić, przez rok, zresztą ze wsparciem niektórych pozostałych osob, starał się o obniżenie swojej opłaty. Doprowadziliśmy już do udzielenia mu ratalnej 15-letniej odpłatności za przeksztalcenie (to jest kwota 19 tys.) Do kolegium odwołał się w ostatniej chwili, kiedy wszyscy pozostali dokonali już wpłat za przeksztalcenie itp. Wcześniej NIGDY nie ponosił kwestii podpisu na wniosku, pisalem o tym już na Waszym portalu chyba w marcu. Jego żona firmuje ten wniosek do kolegium jako współwłaścicielka mieszkania, twierdząc, że nikt jej o zdanie nie pytal , co nie jest prawdą oczywiście lub mąż podpisał się za nią, bo on w końcu składal ten wniosek o przekształcenie.. Tu tylko i wyłącznie chodzi o ta odpłatność. We wniosku do Kolegium napisano, że rozważy udzielenie zgody na przeksztalcenie po otrzymaniu ZNACZĄCEJ bonifikaty.
    Prosze mi powiedzieć co znaczy określenie wyłączenie wnioskodawcy ze sprawy. Taką uzyskałam dzisiaj informację w Urzędzie, że my możemy wnosić o wyłaczenie tych właścicieli ze sprawy?
  • Opcje
    dakotadakota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo Wam dziękuję za uwagi i pomoc, to najlepsze miejsce jakie znam, żeby się konkretnie i PRAKTYCZNIE wielu rzeczy dowiedzieć od mądrych ludzi.
    Odwołujaca podniosła o uchylenie wydanej Decyzji o przekształceniu, gdyż:
    - nie podpisywała się pod wnioskiem
    - nie znała warunków przeksztalcenia
    - nie zgadza się z oszacowaniem wartości nieruchomości
    - nie zgadza się z brakiem bonifikaty
    - swoją zgodę na przekształcenie rozważy po uzyskaniu znaczącej bonifikaty za to przekształcenie
    lokal użytkowy, o którym piszemy to biuro nieruchomości
  • Opcje
    dakotadakota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie czy możemy skorzystać z art.199 ? i co to jest to cytuję ",,wykluczenie wnioskodawcy z postępowania" o czym się dowiedziałem dzisiaj w geodezji, że możemy tak zrobić z odwołującym się od decyzji, do czego to prowadzi, z jakiego postepowania? przekształcenia? czy ktoś coś wie na ten temat.
    Do Zarządcy: wszyscy właściciele otrzymali decyzję o przeksztalceniu, wysokości stosownych opłat itp. od tej decyzji odwołal się właściciel lokalu użytkowego.
    Odnośnie odwołania: składający wniosek, mąż odwołującej NIE WIEDZIAŁ ŻE PODPIS ŻONY NIE JEST AUTENTYCZNY. Kto w takim razie podpisal wniosek złożony przez wnioskodawcę, czyli męża odwołującej się od decyzji Kolegium?
    Kolegium orzekło, Cytuję: że wobec zarzutów podniesionych w odwołaniu przez panią,... i oświadczenia, że nie udzialila zgody na przeksztalcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przy ul,.. Kolegium orzeklo na podstawie art. 138 par. 2 KPA o uchyleniu zaskarżonej Decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Kolegium nie miało podstaw ku temu aby orzekać w zakresie tylko do rozstrzygnięcia co do lokalu nr,... który stanowi współwłasnośc pp. ,... (odwołujących się), ponieważ z żądaniem przeksztalcenia prawa uw. w prawo własności występują wszyscy użytkownicy wieczyści.
    Kierując się przedstawionymi wyżej przeslankami oraz zgodnie z obowiązującą w procedurze administracyjnej zasadą dwuinstancyjności postępowania gwarantującą stronie prawo do tego, aby jej sprawa mogła być dwukrotnie merytorycznie rozpoznana przez dwa różne organy, w przypadku braku wyjaśnienia wszystkich innych okoliczności, uzasadnione jest uchylenie zaskarżonej decyzji celem uzupełnienia postępowania w zakresie wyżej wskazanym i wydanie decyzji spelniającej wymogi określone przepisami prawa. Decyzja niniejsza jest ostateczna.
    Cała decyzja kolegium to 8 str A4, jeżeli jest koniecznym zacytowanie wszystkiego, to proszę o info- zrobię to niezwłocznie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    nie można wszcząć administrowania administracyjnego
    Postępowania. :smile:
    Z innego wątku wynikało, że wnioski złożyli wszyscy użytkownicy wieczyści, ale w ostatnim dniu terminu jeden z wnioskodawców złożyć odwołanie do SKO.
    Czy teraz mogą skorzystać z art. 199 kc?

    Tak się zastanawiam co złożenie wniosku do sądu cywilnego teraz zmieni? Postępowanie administracyjne się toczy, jednak moim zdaniem organ orzekając w przedmiocie opłaty za przekształcenie bierze pod uwagę przepisy obowiązujące w chwili wydania orzeczenia a nie w chwili wszczęcia postępowania.
    Jak wiadomo w sierpniu przepis nakładający obowiązek udzielenia bonifikaty przestanie obowiązywać.

    Nie było wniosków wszystkich - postępowanie należy umorzyć, decyzja organu 1-ej instancji powinna zostać wyeliminowana.

    Tu nie chodziło o wycofanie zgody, tylko o jej brak.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2011
    Nie wyobrażam sobie wykluczenia tych osób z postępowania, jednak to moje zdanie, proponuję się skonsultować z jakąś kancelarią.

    Organ, do którego sprawa wróci będzie teraz przeprowadzał postępowanie wyjaśniające, musi wyjaśnić sprawę tego podpisu, Państwo możecie brać czynny udział w tym postępowaniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.