...jak skutecznie pozwać zarządce!?

lokalokalokaloka Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
...przez ostatnie miesiące korzystałem z kilku podanych mi w watku https://forum.zarzadca.pl/discussion/2068/2/podzial-kosztow-miedzy-hala-garazowa-a-lokalami-mieszkalnymi/#Item_8 Pisałem pisma o prawidłowe rozliczanie hali garażowej oraz wyrównanie wstecz i nic - tylko cały czas dostaje jakieś oględne odpowiedzi od zarządcy - dlatego jestem zdeterminowany wejść na drogę prawną. Równiez przestałem płacic czynsz licząc na rozwiązanie sprawy od strony KRD, no ale żeby się odwoływać w KRD to chyba muszę mieć podkładke że prowadzone jest jakieś postępowanie w sprawie niesłusznie zawyżonych mi opłat.

żeby uściślić hala garażowa ma odrębną księge wieczystą ale ma też dookreślone że znajduje się w naszym budynku i że ma związany z tym budynkiem współudział we własności wspólnej wynoszący 103007/475899, czyli hala ma 1030.07m2 cała powierzchnia użytkowa wspólnoty to 4758.99m2 natomiast suma poszczególnych powierzchni wydzielonych do wyłącznego uzytkowania w hali wynosi 422.95m2 i niestety tylko od tej powierzchni naliczany jest współudział w kosztach wspólnych właścicielom hali garażowej...

jutro składam ostatnie pismo w tej sprawie do zarządcy i raczej znów nic nie wskóram więc za 2 tyg chce się pofatygować z tematem do sądu PROSZĘ WIĘC O RADĘ JAK DOKŁADNIE SFORMUŁOWAĆ MOJE ŻĄDANIA, bo to że są słuszne wiem i dziękuję za pomocne wyjaśnienia, ale boję się czemuś uchybić przez co uczynić je nieskutecznymi.

...również wydaje mi się że zaliczenie wszystkich kosztów które generuje hala garażowa do wspólnych było nielegalne bo nigdy nie było przedmiotem żadnej uchwały wspólnoty i mogę sie upomnieć o wyrównanie???...

...kolejna sprawa to uchwalane co roku niższe o 50gr/m2 stawki dla 700m2 lokali usługowych - to rozumiem że można zaskarżać 6 tyg od podjęcia uchwały ale co w przypadku kiedy u nas cały czas zarządca jedzie na zeszłorocznych uchwałach bo od marca nie był w stanie dogłosować nowych - czy ja mogę domagać zrównania stawek i wyrównania do początku roku, czy muszę czekac na uchwałę ...no i ile tak mogą jechać na starej???

... jedynym efektem moich działań do tej pory jest to że zarządca zwołał zebranie rady mieszkańców strasząc ich że jeśli miałobyć wyegzekwowane to czego ja zgodnie z prawem się domagam to oni mają prawo naliczyć sobie 9tyś zł x 5 lat zaległych opłat za zarządzanie tymi 600 nierozliczanymi metrami hali garażowej - zrozumienie tego juz niestety przerosło moje pojmowanie ...no ale jeśli nawet coś tam sobie bedą rościć to raczej nie od wszystkich mieszkańców tylko od właścicieli hali garażowej

Komentarze

  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    a tu treść pisma które jutro składam do zarządcy:

    ZGODNIE Z:
    - zapisami księgi wieczystej hali garażowej stanowiącej lokal nr G-61, znajdujący się w budynku przy ul. Wrocławskiej 43a w Krakowie mówiącymi że: posiada on powierzchnię 1030.07m2 i związany jest z nim udział we współwłasności budynku stanowiący 103007/475899,
    -zapisami USTAWY O WŁASNOŚCI LOKALI:
    Art. 3
    1. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.
    3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Art. 12
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    Art. 13
    1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany […]uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
    Art. 17
    Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
    Art. 22
    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności: 8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną, Art. 26
    Art. 26
    1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.

    W ZWIĄZKU Z:
    -sprzecznością z prawem, jak i brakiem jakiejkolwiek uchwały wspólnoty zmniejszającej udział część lokalu G-61 o powierzchni 607.12m2 w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej,
    -brakiem jakiejkolwiek uchwały wspólnoty zezwalających zarządcy ww nieruchomości na zaliczenie kosztów generowanych przez lokal G-61 do kosztów wspólnych,
    -sprzecznością z prawem, jak i brakiem uchwały wspólnoty na rok bieżący dotyczącej obniżenia zaliczek na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej lokalom usługowym,

    ŻĄDAM:
    1. kopii dokumentów za rok bierzący i wszystkie lata wstecz dotyczących rozlicznia strat (z wyszczególnieniem rozliczeń strat ciepła) wskazujące jednoznacznie na to, czy zostały one każdorazowo rozliczone proporcjonalnie do notarialnie nabytych udziałów każdego z członków ww wspólnoty - w celu sprawdzenia ich prawidłowości,
    2. rozpoczęcia od lipca 2011 prawidłowego rozliczania udziału powierzchni lokalu G-11 w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej - miesiącznie powinno to wynosić w sumie 1030.07 m2 (a nie 422.95 jak do tej pory) x przyjęta obecnie stawka za każdy m2 posiadanej powierzchni,
    2a. związanego z powyższym wyrównania za rok bieżący, jak i za cały okres wstecz na jaki zezwala prawo – czyli pomnożenia pominiętej dotychczas części lokalu G-11 o pw. 607.12m2 x ilość miesięcy na jaką zezwala prawo x każdorazowo stawka obowiązująca w danym roku + odsetki, i obciążenia tymi kosztami właścicieli lokalu G-11. Następnie rozliczenia powstałej w ten sposób nadwyżki zgodnie z prawem proporcjonalnie do udziałów na kontach wszystkich członków wspólnoty.
    3. zaprzestania od lipca 2011 zaliczania kosztów generowanych przez lokal G-11 stanowiący wyodrębnioną własność, do kosztów wspólnych wspólnoty,
    3a. zwiazanego z powyższym (w stosunku do członków wspólnoty nie będących współwłaścicielami lokalu G-11) zwrotu niezgodnie z prawem naliczanych kosztów za rok bieżący, jak i za cały okres wstecz na jaki zezwala prawo + odsetki. Dotyczy to tylko kosztów które bez problemu można określić jako jednoznacznie związane z lokalem G-11 takich jak m.in naprawa bramy wjazdowej, czy specjalistyczne czyszczenie, oraz kosztów które można obliczyć na zasadzie proporcjonalności, jeśli wynikają z czynności, które w równym stopniu dotyczących całej nieruchomości typu np. ochrona, przegląd techniczny itp.
    4. zrównania od lipca 2011 stawek zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej lokalom usługowym z pozostałymi,
    4a. związanego z powyższym zgodnego z prawem rozliczenia lokali usługowych za rok bieżący – czyli pomnożenia ich powierzchni 733.03m2 x 6miesięcy bieżącego roku x różnica między naliczanymi stawkami lokalom usługowym a pozostałym + odsetki. Następnie rozliczenia powstałej w ten sposób nadwyżki zgodnie z prawem proporcjonalnie do udziałów na kontach wszystkich członków wspólnoty.
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    USTAWY O WSPÓŁWŁASNOŚCI LOKALI
    Takiej ustawy nie znam. :neutral:
    brakiem jakiejkolwiek uchwały zmniejszającej udział
    Uchwałą nie da się zmniejszyć udziału.
    "rok bierzący" "bieżącego roku"
    Zdecyduj się na któryś wariant. Najlepiej na ten poprawny.
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    no dzieki dzięki Owner - pisemko jeszcze do doszlifowania oczywiście i dzięki za wykrycie błedu w nazwie ustawy, ale wolałbym jednak żebyś się odniósł do meritum, niż poprawiał mi błedy ortograficzne, ponieważ międzyinnymi twoje rady zacząłem wcielać w życie i liczę na pomoc w dalszych krokach prawnych. W szczególności kogo i o co pozwać w każdej w tych spraw i za jaki okres żądać zwrotu i w jakim trybie, żeby odzyskać jak najwięcej niesłusznie pobranych odemnie pieniędzy.
    Uchwałą nie da się zmniejszyć udziału.
    o tym doskonale wiem że się nie da tak jak się chociażby nie da zmniejszyć zaliczek na rzecz kosztów wspólnychj jadnym lokalom w stosunku do innych - ale mimo to nieświadomym ludziom daje się takie rzeczy do głosowania - dlatego zawarłem to w piśmie, bo starałem się w nim wyczerpać wszystkie informacje dotyczące sprawy czociażby po to żeby ktokolwiek inny na tej podstawie rzeczowo mi coś mógł doradzić. w przypadku zaniżenia zaliczek lokalom usługowym mam jasność mogę zaskarżyć bo uchwała niezgodna z ustawą (tylko na razie nie mam takiej możliwości bo na ten rok nie ma jeszcze uchwały dot. wys. stawek - I TU PROSIŁBYM CIE RACZEJ O RADE CZY TAKI STAN JEST LEGALNY, ŻE PRZEZ PÓŁ ROKU STOSOWANE SĄ STAWKI Z ZESZŁEGO ROKU i jak ew. mogę je zaskarżyć skoro od daty ich uchwalenia w zeszłym roku minęło ponad 6tyg.
    ...no i najważniejsze czy w sytuacj kiedy zmniejszenie udziałów hali garazowej nie jest wynikiem uchwały którą jako taką mógłbym skutecznie zaskarżyć, a tylko wymysłem zarządcy WOBEC KOGO MAM ZŁOŻYĆ POZEW?, żeby wyegzekwować zgodne z prawem rozliczanie udziałów w kosztach w spólnych?
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2011
    Ta sprawa nie jest jednak taka zupełnie oczywista, musi się Pan z tym liczyć, ponieważ można ją również przegrać. Oczywiście nie oznacza to, że twierdzę, iż powinien Pan odstąpić od swojego zamiaru wystąpienia na drogę prawną, ponieważ nie ma racji. Staram się jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.
    Jeżeli w garażu wielostanowiskowym znajdują się instalacje i urządzenia służące całej wspólnocie mieszkaniowej - sąd może uznać za zasadne zaliczenie kosztów jej utrzymania do kosztów zarządu.

    Ponadto, proszę zauważyć, że sprawa zarządzania taką halą jest bardzo problematyczna i dlatego powinno dojść do zmiany przepisów w tym względzie, a tak z niezrozumiałych powodów się jednak nie dzieje. W tej sytuacji sądy wyręczają ustawodawcę i powołując się na wykładnię celowościową tworzą nowe, nie znajdujące oparcia w regulacjach prawnych zasady.
    Jako przykład można podać głosowanie udziałami w garażu we wspólnocie mieszkaniowej, czy też np. wykluczenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej za zobowiązania współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego. Brak stosownych regulacji utrudnia bowiem nie tylko stosunki dotyczące sfery cywilnoprawnej, ale również i podatkowej.
    Tak naprawdę, to kierując się przepisami należałoby uznać, że współwłaściciel garażu powinien ponosić odpowiedzialność za podatkowe długi sąsiada (np. upadłego dewelopera)- mam na myśli podatek od nieruchomości.
    Dziwi mnie, że nikt tego nie zmienił a sądy dostrzegające tę ułomność często nadużywają, w dobrej zresztą intencji, swoich kompetencji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Jeżeli w garażu wielostanowiskowym znajdują się instalacje i urządzenia służące całej wspólnocie mieszkaniowej - sąd może uznać za zasadne zaliczenie kosztów jej utrzymania do kosztów zarządu.
    z tym się jak najbardziej zgadzam, i dokładnie za takim rozwiązaniem uznającym koszty hali jako wspólne byłem na ostatnim zebraniu, chciałem tylko żeby prawidłowo zaczęto naliczać udziały w kosztach wspólnych - niestety nic nie wskórałem więc w ostatnim piśmie, bardziej na zasadzie karty przetargowej, domagam się również zwrotu kosztów utrzymania hali, potrosze też po to, żeby unaocznić właścicielom hali ile faktycznie dokładamy do nich.
    pozostają więc 2kwestie: 1.wyrównania zaniżenia udziałów w kosztach wspólnych właścicielom hali garażowej- czy moge to przegrać?, 2. zaskarżenia zaniżenia zaliczek lokalom usługowym - czy mogę to przegrać?
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    ...aaa no i jeszcze jeśli uda się pozostawić koszty hali jako wspólne ale wyegzekwować prawidłowe udziały, to czy garażowcy będą mogli przegłosować sobie jakieś dodatkowe opłaty za korzystanie? - czy mogą uchwalić dowolne kwoty czy na jakiejś podstawie można domagać się zweryfikowania zasadności ich wysokości?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Może spójrzmy na tę sprawę trochę inaczej - proszę wyjaśnić ile współwłaściciele garażu oszczędzają na obecnym rozliczeniu. Chodzi o kwotę w skali roku, mam na myśli nie tylko to, że mniej płacą, ale również i to, że wspólnota ponosi koszty utrzymania ich garażu.

    Jakie konkretnie urządzenia wspólnotowe są zamontowane w tych garażach?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    proszę wyjaśnić ile współwłaściciele garażu oszczędzają na obecnym rozliczeniu. Chodzi o kwotę w skali roku, mam na myśli nie tylko to, że mniej płacą, ale również i to, że wspólnota ponosi koszty utrzymania ich garażu.
    w skali roku to będzie jeśli chodzi o zaniżenie udziałów 12x600x3.89 czyli ok.28 000 zł,
    natomiast co do samych kosztów hali to te konkretnie do niej przypisane (typu brama, czyszczenie, przegląd czujników Co2) w zeszłym roku wyniosły ok 3tyś zł (w roku wcześniejszym ok 5tyś zł),
    co do kosztów które da się proporcjonalnie obliczyć (jak ochrona, przeglądy, prąd) wyszło mi ok. 40tyś zł rocznie.
    Jakie konkretnie urządzenia wspólnotowe są zamontowane w tych garażach?
    -istniejące od początku przewody biegnace pod sufitem (CO, prąd, woda, Tv, kanalizacja),
    -kilka metalwych wieszaków na rowery przykręconych do ścian jakieś 2 lata temu,
    trzy małe komórki gospodarcze - czyba jakieś liczniki, bezpieczniki, toaleta i pom. dla pani sprzątającej - ale te akurat są zapisane w KW hali jako podlegające służebności wszystkich mieszkańców.
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    40 tys. zł rocznie za przewody i kilka metalowych wieszaków to bardzo dużo.
    Co do komórek, to rozumiem, że do kw wpisano nieodpłatną służebność.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Co do komórek, to rozumiem, że do kw wpisano nieodpłatną służebność
    w akcie notarialnym nabywcy hali garażowej jest sformułowanie , że zezwala na korzystanie z: tu wymienione numery komórek - wszystkim mieszkańcom wspólnoty - przy czym nic nie ma mowy o odpłatności - wiec rozumiem że jest nieodpłatna.
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Sądzę, że należałoby solidnie przygotować dokumentację na okoliczność rocznych przychodów współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego i wykazać tę kwotę w sądzie. Z drugiej strony może udałoby się jednak porozumieć. 40 tys. to bardzo dużo, jakie są roczne koszty tej wspólnoty na koszty zarządu wynikające ze sprawozdania finansowego? Ciekawe, jaki to procent tej kwoty, w dodatku zapewne przez nikogo niewykazany, trzeba go sobie dopiero wyliczać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Sądzę, że należałoby solidnie przygotować dokumentację na okoliczność rocznych przychodów współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego i wykazać tę kwotę w sądzie
    tak naprawde do wczoraj oficjalnie nie domagałem się zmiany rozliczania kosztów hali, a tylko właściwego rozliczania jej udziałów i zrównania stawek lokalom usługowym - tą sprawe dołaczyłem do mojego ostatniego pisma licząc na to że się ktoś wreszcie opamięta, widząc ile osoby nie mające garaży dokładają do nich i będzie chciał jeszcze jakoś zadziałać w sprawie chociażby przegłosowania kompromisowego rozwiązania ...bo nie wiem czy wspominałem, że na ostatnim zebraniu po długich przepychankach poddano pod głosowanie 2 projekty uchwał dotyczące zaliczek:
    1.identyczny jak w zeszłym roku,
    2.zakładający właściwe udziały i zrównujący lokale usługowe(to spowodowało obniżenie zaliczek o 50gr za m2 nie licząc f.remontowego)

    niestety do dzisiaj nic się nie rozstrzygneło (i tu kolejny raz pytam jak długo tak można bez uchwał działać zarządcy legalnie? - żadna uchwała dotąd nie została dogłosowana) - języczkiem u wagi jest w tym przypadku zdanie developera posiadającego lokale usługowe a w sumie ok 20% głosów - na razie nie zagłosował z tego co wiem.

    jeśli dojdzie do sądowego egzekwowania to raczej zdecyduje się egzekwować tylko to, żeby właściwie rozliczono udziały i żeby zrównano lokalom usługowym stawki - natomiast koszty garażu zostawię w spokoju. Ale to też zależy od porad jakie tu uzyskam - być może będę się starał wyegzekwować tylko wyrównanie stawek lokalom usługowym, bo to chyba najbardziej oczywiste - wtedy developer straci najwięcej (gdyby teraz poparł moje kompromisowe nr 2. rozwiązanie wychodzi na zero).
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakby kogoś ciekawiło to ten sam developer i zarządca którzy sobie w innej krakowskiej wspólnocie wesoło zarządzali kotłownią - dopóki się nie znalazł jeden na tyle ogarniety ze kotłownie - chyba sądownie - odzyskał dla wspólnoty...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...czyli? Jaki to deweloper?
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    w każdym bądź razie jeśli tutaj nie znajdę pomocy - w sensie biegłej osoby która, choćby nawet z ciekawości, nawet mając inne zdanie nie pomoże mi w założeniu sprawy itp. (bo na wynajecie przwnika to juz na pewno nie mam) to mam numer do człowieka, który w tamtej sprawie odzyskał kotłownie - może przynajmniej da się jakieś analogiczne działania podjąc skoro były skuteczne...

    ...aaa - ponadto gość miał na tyle siłę przebicia że już po roku wspólnota pozbyła się się tego "wspaniałego" zarządcy :) - żebyś nie pomyślał że obecny ich zarządca to ten sam co ten mój "cudny".
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]z Pruszkowa ... twój ziomal.
    Pruszków to podobno ładne miasto, ale muszę rozczarować Pruszkowian - nie pochodzę stamtąd. :sad:

    Deweloper to firma Tętnowski Development Sp. z o.o.? http://www.tetnowski.pl/kontakt,143.html
    Cytaty ze strony firmy:
    Firma Tętnowski Development jest sponsorem XVI Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości pod hasłem: "Pośrednik, Zarządca - zawód zaufania publicznego" zorganizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami z udziałem znamienitych gości, Posłów na Sejm, Senatorów oraz Eurodeputowanych. Kongres odbędzie się w dniach 17 i 18 czerwca w Krakowie.
    Za kolejny zrealizowany projekt mieszkaniowy "MAGNOLIE", usytuowany przy ul. Wiarusa na granicy Krakowa i Zielonek Firma Tętnowski Development otrzymała w 2010 roku tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku.
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Deweloper to
    he he no widzisz nawet tacy "zacni" muszą rzeźbić ziarnko do ziarnka gdzie tylko się da, bo inaczej mogłoby im ubyć albo coś.

    pomożesz, bo jak czytam niektóre porady, czasem nawet zapowiadjące sie na rozsądne i umocowane prawnie, ale już w następnym zdaniu potrafiące prysnąć cały czar he he, to nie mogę

    taki np. MirekL coś tam gada składnie (podkreślam że nawet jeśli jest to na moją niekorzyść, bo takie opinie też mają wpływna to co zrobię) a za moment potrafi uznać coś bez ścian za pomieszczenie przynależne, a to co notarialnie prywatne za wspólne. nie wiem może rzeczywiście ma za mało danych - tylko że ja to wszystko z 10 razy podawałem - stąd później krytyka za przydługie texty, bo muszę wracać do momentu jak powstał węgiel ;P

    albo Julia zdroworozsądkowo, choć też zaznajomiona widać nieźle z tematem stwierdza nagle, że w związku z tym, że zarządzanie prywatnym lokalem hali garażowej jest trudne, i że sobie (za)dużo udziałów we wspólnocie kupili, to można obarczyć kosztami związanymi z ich udziałami bogu ducha winne osoby trzecie ...no jakbym słyszał mojego zarządce ...tylko tak się zastanawiam czy w związku z tym, że zarządzanie halą garażową jest trudne, nie można było po prostu obarczyć jej kosztami ich faktycznych właścicieli - byłoby to na pewno mniej niezgodne z prawem niż stan obecny, bo tylko łamało by zasadę wpieprzania się komuś do ogródka bez jego 100%owej zgody, a nie tak jak obecnie dodatkowo obciążałoby osoby trzecie bez ich wiedzy nie mówiąc już o zgodzie.

    Julio moja próba wcielenia kompromisu została olana chociż domagałem się tylko prawidłowego naliczania udziałów, zostawiając w spokoju koszty hali uznając je jak dotąd w całości za wspólne (choć to ok 1/5 budżetu wspólnoty) - skoro muszę teraz zainwwestować w sprawę(y) sądowe zamierzam się domagać wszystkiego co mi się prawnie należy - dlatego proszę raczej o porady jak to skutecznie w czyn wprowadzić.

    żeby było śmieszniej przy głosowaniach wszystko jest "cacy" - GARAŻOWCY MAJĄ PROPORCJONALNĄ MOC GŁOSU DO NOTARIALNYCH UDZIAŁÓW, a nie zaniżoną jak w przypadku uczestnictwa w kosztach
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lovkafashion - widzisz , Ty nie chcesz rady, Ty chcesz potakiwań i potwierdzeń ,że robisz dobrze. A jak nie jest po Twojej myśli to prosisz o adres innego forum na którym będą mądrzejsi. Rob jak chcesz, na blędach się człowiek najlepiej uczy.:bigsmile:
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty nie chcesz rady
    no właśnie czekam na namiar gdzie znalazłeś tą definicje pomieszczenia przynależnego - szczerze czekam - bo ja znalazłem tylko takie w których musi mieć ściany...
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    A jak nie jest po Twojej myśli to prosisz o adres innego forum na którym będą mądrzejsi
    ja proponuje czytać wolniej - to był sarkazm w stosunku do wypowiedzi KubyP - nie pamiętam dokładnie jakiej, pomimo że do tamtej pory i później gadał do rzeczy ...i powtórze jeszcze raz do rzeczy nie znaczy dla mnie, że na moją korzyść - wystarczy żeby tak jak w przypadku pomieszczeń przynależnych nie okazało się to bzdurą - no chyba że masz gdzieś inną definicję niz ja znalazłem

    a może po prostu praktyka sądów jest inna niż definicja - to mi to pojaśnij zamiast jakieś takie wycieczki psychologicznomaglopodbne ;P
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lovkafashion:[/cite]
    Ty nie chcesz rady
    no właśnie czekam na namiar gdzie znalazłeś tą definicje pomieszczenia przynależnego - szczerze czekam - bo ja znalazłem tylko takie w których musi mieć ściany...

    Lovkafashion ma rację, pomieszczenie przynależne to pomieszczenie, które ma ściany, ponieważ z definicji pomieszczenie ma ściany (przegrody budowlane), powierzchnia nie może być pomieszczeniem przynależnym.

    Pomieszczenie przynależne jest to pomieszczenie, które zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli dane pomieszczenie nie przylega bezpośrednio do lokalu.

    Możliwość ustanawiania pomieszczeń przynależnych do nieruchomości lokalowych przewiduje art. 2 ust. 4 uwl. Należy podkreślić, że pomieszczeniem przynależnym jest wyłącznie to pomieszczenie przeznaczone do wyłącznego użytkowania przez właściciela określonej nieruchomości lokalowej, które zostało uwzględnione w procesie wyodrębniania takiej nieruchomości lokalowej, z nieruchomości wspólnej.

    Powyższe oznacza, że pomieszczenia użytkowane przez właścicieli lokali w wielu nieruchomościach, w których nie dokonano ustanowienia tej przynależności i ujawnieniu jej w księdze wieczystej lokalu, tak naprawdę nie są pomieszczeniami przynależnymi do konkretnego lokalu, w rozumieniu ustawy o własności lokali, lecz pomieszczeniami wspólnymi, których sposób użytkowania winna regulować stosowna umowa notarialna współwłaścicieli nieruchomości wspólnej bądź uchwała wspólnoty mieszkaniowej. Najczęściej jednak, gdy przy wydzielaniu nie ustanowiono przynależności dla takich pomieszczeń, np. komórek lokatorskich w piwnicach, są one nadal, bez umowy lub uchwały, użytkowane przez poszczególnych właścicieli lokali, na zasadzie milczącej zgody ogółu, które to użytkowanie jest kontynuacją z chwili przed ustanowieniem samodzielności lokalu, kiedy to najemca komunalny lokalu lub użytkownik lokalu w spółdzielni, korzystał z określonej komórki wynajmując lokal (który później został wykupiony), wraz z komórką (która nie została wykupiona, gdyż nie została ustanowiona odpowiednia przynależność do lokalu).

    Zgodnie z ustawą przynależne do lokalu mogą być wyłącznie pomieszczenia. Oznacza to, że przynależną do lokalu nie można ustanowić określonej powierzchni, np. miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym czy ogródka przydomowego. W tym przypadku regulacje dotyczące własności takich powierzchni muszą być oparte na zasadach dotyczących własności i współwłasności zawartych w kodeksie cywilnym.

    Celem uregulowań prawnych umożliwiających ustanawianie pomieszczeń przynależnych było możliwość zapewnienia pełnego uregulowania prawnego własności dla lokali wyodrębnionych, które z założenia mają być lokalami samodzielnymi, tzn. mają zapewniać pełną realizację określonej funkcji, przy zachowaniu odrębnej własności takiego lokalu. Takie założenie narzuciło konieczność traktowania pomieszczeń nie wchodzących bezpośrednio w skład lokalu, jako część tego lokalu dla zapewnienia realizacji określonych potrzeb. Zakres tych potrzeb wynika również wprost z listy typowych pomieszczeń przynależnych występujących w praktyce obrotu prawnego.
    [align=right]/wikipedia/[/align]
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    [cite] lovkafashion:[/cite]ja proponuje czytać wolniej - to był sarkazm w stosunku do wypowiedzi KubyP - nie pamiętam dokładnie jakiejcolor=#f00]!!!!![/color, pomimo że do tamtej pory i później gadał do rzeczy ...
    jak widzę mamy kolejnego zwolennika zasd to mi się podoba, to biorę, a tego nie akceptuje, to jest be i trzeba takiego "ciecia"(adwersarza) potraktować sarkazmem, którego nie wielu , jak widać, zrozumiało.
    żeby było śmieszniej przy głosowaniach wszystko jest "cacy" - GARAŻOWCY MAJĄ PROPORCJONALNĄ MOC GŁOSU DO NOTARIALNYCH UDZIAŁÓW, a nie zaniżoną jak w przypadku uczestnictwa w kosztach
    ponieważ po wyliczeni wartości zaliczek ( zgodnie z zapisem UoWL) okazuje się, że za MP trzeba zapłacić tyle samo, co za lokal mieszkalny o pow. ok. 40 m2 i tu się pojawił strach w oczach :shocked: że tego (MP) nie sprzeda się ...
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    KubaP
    jak widzę mamy kolejnego zwolennika zasd to mi się podoba, to biorę, a tego nie akceptuje, to jest be i trzeba takiego "ciecia"(adwersarza) potraktować sarkazmem, którego nie wielu , jak widać, zrozumiało.

    a teraz cytat ze mnie ;P
    ...powtórze jeszcze raz - do rzeczy nie znaczy dla mnie, że na moją korzyść - wystarczy żeby tak jak w przypadku pomieszczeń przynależnych nie okazało się to bzdurą - no chyba że masz gdzieś inną definicję niz ja znalazłem

    a może po prostu praktyka sądów jest inna niż definicja - to mi to pojaśnij zamiast jakieś takie wycieczki psychologicznomaglopodbne ;P
    czyli jeśli piszezsz coś co po zweryfikowaniu z teorią się nie klei to przynajmneij powiedz na podstawie czego tak twierdzisz - praktyki, czy własnych przemyślen - ja nie odrzucam niczego tylko dlatego, że mi się nie podoba - biorę wszystko to, co mogę jakoś zweryfikować i liczę na więcej
    Komentarz edytowany lokaloka
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    Używaj zakładek z panela "POKAŻ Opcję" (obok OCENY, podziękuj) będzie czytelniej
    ja to się ciesze że w ogóle doszedłem do tego jak się robi cytaty - pozostałe opcje "jakoś do mnie nie przemawiają"
    ...ale że co będe mógł sobie wtedy coś podświetlić na różowo tak jak ty - żart oczywiście
    - licze na odrobinę dobrej woli w czytaniu bo małokomputerowy ze mnie typ :)
  • Opcje
    lokalokalokaloka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]. 40 tys. to bardzo dużo, jakie są roczne koszty tej wspólnoty na koszty zarządu wynikające ze sprawozdania finansowego? Ciekawe, jaki to procent tej kwoty, w dodatku zapewne przez nikogo niewykazany, trzeba go sobie dopiero wyliczać.
    Wszystkie koszty wynikające z zarządu nieruchomością wspólną to 226tyś zł rocznie - z czego ok 150-180 tyś. to koszty które w całości albo jakiejś swojej części mogą dotyczyć hali garażowej:
    -Koszty jednoznaczne do określenia, jako generowane przez halę (naprawa bramy, mechaniczne sprzątanie, przegląd czujników Co2) to ok 3tyś.
    -Do obliczenia pozostałych trzeba by przyjąc jakąś metodę, nie koniecznie proporcjonalną do stosunku powierzchni - jak np. w przypadku kosztów ochrony, bo -tylko jedna z 8u kamer znajduje się w garażu - ale jeśli koszt całości ochrony wynosi 85tyś to nawet tylko jej ósma część daje już ponad 10tyś.
    -Co do niektórych opłat - typu prąd - kompletnie nie wiem jak je rozliczyć przy braku licznika.

    Nawet jeśli nie będzie to 40tyś to na pewno w sumie ponad 30tyś...

    Jeszcze jedna informacja - stawka zarządcy to 0.62zł/m2 - co za rok x 600znikniętych m2 = ok 4500zł i kolejne zdziwienie bo straszyli że 9 tyś sobie odbiorą i to razy 5lat
    Komentarz edytowany lokaloka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.