media.......
jehoannah
Użytkownik
Kto ma płacić za media z mieszkań tzw. "niewykupionych", których właścicielem jest gmina?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
"Mała" WM się boi takiego właściciela "Goliata"? a naliczać im odsetki ... niech się równoważą ...
Do tego nie potrzebna ci jest uchwała....:bigsmile:
.... kiepska papuga ... lub słabe dowody ... u mnie nie ma takiej opcji, aby wspólnota darowała komuś coś
Tak to może być chyba tylko w Erze...
Zdaje się, że są jakieś inne okoliczności, których tutaj nie podałeś. Jeśli są niezapłacone rachunki, żaden Sąd nie może tego sankcjonować.
I prawidłowo. Uważam ze jednym dokumentem naliczeniowym jest "Zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości "
...ale wspólnota ma taką umowę ....jednak papuga była trochę nieopierzona..... jak nie mają umowy to znaczy kradną wodę do swoich lokali ... tego papuga nie zauważyła?
Jak się powiedziało "A" to trzeba zrobić drugi krok ...apelacja ...Sąd Okręgowy...
Wszyscy w tym okręgu przegrywają z gminą, bo nie podjęli uchwał dotyczących rozliczania mediów, tak?
Nie oznaczono też uchwałami terminu płatności za media?
Proszę napisać czy zainstalowano wodomierze w lokalach gminnych, czy chodzi też o centralne ogrzewanie, a jeżeli tak, to czy zamontowano ciepłomierze w lokalach?
Jeżeli nie zamontowano a wspólnota zawarła te umowy, to proszę się spróbować ratować orzecznictwem, z którego wynika, że są to koszty zarządu nieruchomością wspólną, ponieważ zobowiązaną jest wspólnoty, wtedy można podciągnąć przepis uwl dotyczący terminu płatności zaliczek.
Rozumiem, że sąd zakwestionował tylko odsetki, tak? A jak to uzasadnił?
1) "Sąd Najwyższy w uchwale z 5 lutego 1998 roku (OSNIC 9/98, poz. 131), dokonując wykładni art. 60 k.c., uznał, że obowiązek zapłaty na rzecz przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjnego za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki wynika z umowy, która może być zawarta przez czynności dorozumiane. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy powołał się na to, że w zwykłym biegu rzeczy można przyjąć, że zgoda osoby władającej nieruchomością na odkręcenie zaworów umożliwiających dopływ wody do urządzeń, znajdujących sie na tej na tej nieruchomości, jest wystarczającym przejawem woli zawarcie umowy." (Komentarz do kodeksu cywilnego, S. Dmowski, S. Rdynicki, s. 215 - 216 );
2) z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 15 lipca 2004 r., sygn. akt I ACa 614/04:
"Regulacje zawarte w art. 13 i 14 ustawy o własności lokali nakładają na właściciela obowiązek ponoszenia wydatków związanych nie tylko z utrzymaniem jego lokalu, ale również z utrzymaniem nieruchomości wspólnej nie precyzując zakresu tego obowiązku wobec Wspólnoty. Skoro zatem zarząd Wspólnoty musi w imieniu jej członków realizować wszystkie uzasadnione koszty, to nie ma przeszkód, aby koszty utrzymania poszczególnych lokali uchwałą Wspólnoty zostały włączone do kosztów zarządu. Za włączeniem zaliczek za media do kosztów zarządu przemawia dodatkowo okoliczność, iż Wspólnota pośredniczy w płaceniu za media, a dostawy te realizowane są do indywidualnych lokali wspólną instalacją zaliczaną do nieruchomości wspólnej.
Uchwala taka, co trafnie podniósł Sąd Okręgowy, nie narusza interesu prawnego strony pozwanej, wymaga jedynie matematycznego wyliczenia poszczególnych pozycji. Potwierdzeniem tego stanowiska są noty księgowe (k.37-41), w których wyszczególnione są poszczególne koszty składające się na wysokość uiszczanych przez powoda zaliczek. W ramach każdej zaliczki wyodrębnione są zarówno te koszty, które wiążą się z utrzymaniem nieruchomości wspólnej jak i koszty utrzymania poszczególnych lokali - dotyczące dostaw mediów."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/944-i-aca-61404-zaliczki-na-media-mozna-zaliczyc-do-kosztow-zarzadu
To prawda, że wiążą wyłącznie strony, ale mają wpływ na kierunek wykładni.
Nieraz już się o tym przekonałem na własnej skórze.
Orzeczenia są przydatne dla tych którzy zamierzają pozywać ,żeby wiedzieć jak to się może dla nich skończyć.
Gminę traktuje się jak pozostałych właścicieli lokali. Ona niczym się od innych właścicieli nie różni.
Niezupełnie tak jest, rozliczanie ciepła wymaga przyjęcia regulaminu rozliczeń, wynika z przepisów ustawy Prawo energetyczne.
Ale jak sąd uzasadnił oddalenie powództwa?
Przecież tak nie jest , media są rozliczane i sądy takie rozliczenia honorują - uznają.
Obowiązek uchwalenia regulaminu (zasad) rozliczeń mediów spoczywa na właścicielach lokali , którzy tworzą daną wspólnotę. Brak takiego regulaminu nie pozbawia Wspólnoty prawa do naliczenia odsetek karnych od braku wpłat zaliczek.
Można wykonywać, jednak o wiele łatwiej, w razie sporu, dany sposób rozliczeń zakwestionować (o ile nie znajduje oparcia w regulaminie).
Moim zdaniem można a nawet trzeba przyjąć po czasie sposób rozliczenia. Przecież pozostało zobowiązanie wynikające z lat poprzednich, które trzeba dzisiaj podzielić - uchwała, mimo że dotyczy poprzedniego okresu jest konieczna.
Proszę podjąć uchwałę o sposobie podziału tych środków.
Jak ten sąd uzasadnił oddalenie powództwa? To dość istotne w całej dyskusji.
Wszystko zależy od papugi, który to reprezentuje wspólnotę, a właściwie czy ma gadane czy nie :bigsmile:
Art. 15. UoWL
1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
Pod słowem zarządu należy rozumieć kosztów zarządu NW i kosztów utrzymania lokali (np.media)
Art. 13.
1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany
utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego,
uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości
wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych
współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Nie atakujcie jehoannah mówiąc jak powinno być, skoro on/ona mówi Wam jak jest. To ewidentna wina WM, nie wiem dlaczego nie uchwalili prostych zasad rozliczeń? Oczywiście sprawę wygrają, ale poznają przy okazji specyfikę naszego sądownictwa,:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Na całe szczęście wielu sędziów taką wyobraźnie posiada i umie czytać, ze zrozumieniem ustawy. Głoszone przez mnie tezy nie są wyssane z małego palca Ownerka lecz "praktyki życiowej", posiadanej wiedzy, i notorycznego szukania rozwiązań satysfakcjonujących jak największą rzeszę właścicieli lokali.
- Dla kogo będą te problemy to będą, na pewno nie dla wspólnoty , co już niejednokrotnie się przekonałem na sali sądowej, zwłaszcza gdy pozwanym jest "młody Japie". Kredyciki do spłaty we franusiach, dużo teorii internetowej w głowie, "transparent" że nie będzie płacił bo.... i szabelka w ręku... Ubaw po pachy , nie jeden kabaret miałby temat do skeczu.
Dobry papuga, reprezentujący Wspólnotę, ma dobrą "zabawę" w obliczu Wysokiego Sądu (nie jeden japie, już się o tym przekonał - )
jehoannah opisał nam samo życie, a nie teorię z książek.Jako praktyk podzielam jego opinię.Jeżeli do gminy wysyla się "papierek" pod tytulem "Wysokość zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nw" to dla księgowego ,działającego wg ustawy o rachunkowości to nie jest dokument, i problem gotowy. Oczywiście można iść do sądu, mamy przecież państwo prawa, w którym korporacje prawnicze są ponad prawem. Sąd Okręgowy w imię polityki solidarności zawodowej apelacje odrzuca, i po ptakach...... Ze względu na wysokość roszczeń kasacja nie przysluguje, i na tym się sprawa kończy.:bigsmile:
:bigsmile::bigsmile:tyle co funt kłaków.. już nie jedna WM się o tym przekonała...
tytuł prawny jest niewłaściwy o czym wspominam np. tu https://forum.zarzadca.pl/discussion/3190/media/#Item_21
To już problem księgowego Gminy a nie wspólnoty, jak ma księgować zobowiązania wynikające z UoWL a mające związek z posiadania lokali zarządzanych wg UoWL.
Nie , tylko praktyka sądowa jako strona. I uzasadnienia sądowe.
Artykuł 22 ust.3 pkt.3 jest mowa o czynności przekraczająceja zwykły zarząd (art.22 ust.3 pkt.3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:) i nijak ma się do "decyzji" jaką przesyłasz właścicielowi lokalu w związku z art. 13 UoWL , do którego (na tej podstawie) zobowiązujesz go do wnoszenia zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania jego lokalu oraz nieruchomości wspólnej.
Gdzie nie jest , Tam nie jest... Gdzie wspólnoty poddały się dyktatowi Gminy ( bo taka wielka, od niej kupiliśmy to są pewnie mądrzejsi).
To jest dyktatura urzędnicza i brak podstaw prawnych.
Gmina ma swoje służby i niech one dostosują przesłaną "Zaliczkę na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością" do swoich struktur księgowych.
I to jest jedyny argument ... dla wygodnictwa. .... ale czy właściwy jest ten argument? a może to poddaństwo? obsługa indywidualna właściciela lokalu(i) według "odrębnego prawa". Może jeszcze dostarczasz "zbiorówki" zaliczki z podziałem na: eksploatacje , media i FR?
Jak każdy właściciel by tak tobie narzucał, że ten chce tak a ten chce inaczej to byś w sądzie nie miał z czym wystąpić.:bigsmile:
A dlaczego nie wystawiasz faktur lub rachunków ... ? ach ta biurokracja wszytko postawi na głowie dla "wygodnictwa".
Próbowałeś poinformować, że od dnia tego i tego , Gmina będzie dostać tylko "Zaliczka na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością" i poczekać na reakcję...