przekształcenie poddasza
michu78-78
Użytkownik
Witam.
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego i pomieszczenia gospodarczego "poddasza" które jest usytuowane bezpośrednio nad moim mieszkaniem.Pomieszczeni to ma 12m2 - jeden pokoik. Nie będzie tam prac budowlanych , bo wszystko (schody,instalacja elektryczna) było zrobione w fazie budowy budynku. Czy musze spełnić wszystkie warunki o jakich mowa w art. 71 ust. 1 prawa budowlanego? Czy wystarczy tylko jakiś wniosek do wydziału architektóry i budownictwa?
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego i pomieszczenia gospodarczego "poddasza" które jest usytuowane bezpośrednio nad moim mieszkaniem.Pomieszczeni to ma 12m2 - jeden pokoik. Nie będzie tam prac budowlanych , bo wszystko (schody,instalacja elektryczna) było zrobione w fazie budowy budynku. Czy musze spełnić wszystkie warunki o jakich mowa w art. 71 ust. 1 prawa budowlanego? Czy wystarczy tylko jakiś wniosek do wydziału architektóry i budownictwa?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Prawo budowlane, które w art. 71 stanowi, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
Przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie lub było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne.
Podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Jest nim starosta. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
Opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania.
Zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi.
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane- jeżeli ma nastąpić rozbudowa, nadbudowa albo odbudowa obiektu.
Zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.
W zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.
W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, właściwy organ (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego), w drodze postanowienia:
Wstrzymuje użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części.
Nakłada obowiązek przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa wyżej.
Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu (spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu) nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.
Moim zdaniem, o ile to duża wspólnota wystarczy zgoda większości.
Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe urzytkował to pomieszczenie.
Do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego częsci wymagane jest m.in oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - tam jest podpunkt o współwłasności gdzie niby trzeba wpisać te osoby.
Nic mi nie gra z tym co mówi mi ta urzędniczka, przecież ja nie będe prowadził żadnych prac budowlanych.
Zaświadcza się na podstawie opinii o samodzielności lokalu, planów i opisów lokalu sporządzonych przez Pana..... , będących załącznikami do niniejszego zaświadczenia że lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami do nich przyległymi zlokalizowane ww ............, spełniają wymogi samodzielnycch lokali mieszkalnych.
Czy z tego zaświadczenia nie wynika że pomieszczenia przynależne spełniaja wymogi lokali mieszkalnych?