przekształcenie poddasza

michu78-78michu78-78 Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego i pomieszczenia gospodarczego "poddasza" które jest usytuowane bezpośrednio nad moim mieszkaniem.Pomieszczeni to ma 12m2 - jeden pokoik. Nie będzie tam prac budowlanych , bo wszystko (schody,instalacja elektryczna) było zrobione w fazie budowy budynku. Czy musze spełnić wszystkie warunki o jakich mowa w art. 71 ust. 1 prawa budowlanego? Czy wystarczy tylko jakiś wniosek do wydziału architektóry i budownictwa?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    A co Pan chce z tym poddaszem uczynić?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co Pan chce z tym poddaszem uczynić?
    Zmienić sposób użytkowania z pomieszczenia gospodarczego - "poddasza", na cel mieszkalny.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wystarczy tylko jakiś wniosek do wydziału architektury i budownictwa ?
    No nie bardzo. Wniosek można złożyć za pośrednictwem Wydziału Architektury, ale do właściciwego organu samorządowego np. Starosty. Ponieważ nastąpi zmiana przeznaczenia i użytkowania pomieszczenia, obawiam się że trzeba będzie uzyskać pozwolenie np. Starosty na taką zamianę.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    Złóż do Starosty/Prezydenta miasta pismo zgłaszające zmianę sposobu przeznaczenia tego pomieszczenia.

    Prawo budowlane, które w art. 71 stanowi, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
    Przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie lub było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne.

    Podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

    Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Jest nim starosta. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:

    Opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania.

    Zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi.

    Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane- jeżeli ma nastąpić rozbudowa, nadbudowa albo odbudowa obiektu.

    Zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

    W przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.

    W zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.
    W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, właściwy organ (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego), w drodze postanowienia:

    Wstrzymuje użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części.

    Nakłada obowiązek przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa wyżej.

    Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu (spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu) nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Troszke tej papierkowej roboty jest. Miejmy nadzieje że większych problemów po drodze nie będzie.Dzięki za wyjaśnienia.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odwiedziłem wydział architektury i budownictwa w celu sprawdzenia przez panie dokumentów które już zdobyłem. I szczenka mi opadła jak dowiedziałem się że musze mieć jeszcze zgodę wszystkich właścicieli lokali , na zmianę sposobu urzytkowania pomieszczenia. Może ktoś mi napisze o co chodzi, przecież to jest moja własność.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety tak jest, chociaż Panie z WUiAB "trochę" sie mylą. Gdyby ta zmiana w jakiś sposób ingerowałą w nieruchomość wspólną,np. wybicie drzwi dodatkowych na korytarz, etc., wówczas konieczna jest zgoda "właściciela tej nieruchomości" czyli WM (art.22 ust.5 uowl).Jeżeli nie, wówczas ma zastosowanie ust.5a tej ustawy, zgoda na zmianę wysokości udziałów we wspólwłasności nier.wsp.Wiąże się to z koniecznością dokonania zmian w AN wszystkich wspólwłaściceli nier. wsp., i to na Twój koszt. Jeden ma prawo "liberum veto". W ustawie o własności lokali ten ustęp jest bardzo "nieprecyzyjny" ponieważ dosłownie "nie mówi" o jednomyślności.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Wiąże się to z koniecznością dokonania zmian w AN wszystkich wspólwłaściceli nier. wsp., i to na Twój koszt. Jeden ma prawo "liberum veto". W ustawie o własności lokali ten ustęp jest bardzo "nieprecyzyjny" ponieważ dosłownie "nie mówi" o jednomyślności.:bigsmile:

    Moim zdaniem, o ile to duża wspólnota wystarczy zgoda większości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wystarczy zgoda większości
    Albo uchwała właścicieli lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    wystarczy zgoda większości
    Albo uchwała właścicieli lokali.
    ...a uchwała to nie zgoda? znasz inna formę uzyskania zgody niż uchwała?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Michu, czy na pewno to pomieszczenie jest Twoją własnością? Masz je wpisane w akcie notarialnym jako pomieszczenie przynależne do lokalu?
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Michu, czy na pewno to pomieszczenie jest Twoją własnością? Masz je wpisane w akcie notarialnym jako pomieszczenie przynależne do lokalu?
    Tak dokładnie, w akcie notarialnym mam zapis że jestem właścicielem lokalu mieszkalnego oraz pomieszczenia przynależnego - gospodarczego. W takiej sytuacji jak ja jest jeszcze dwóch moich sąsiadów.
    Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe urzytkował to pomieszczenie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe użytkował to pomieszczenie.
    Mnie też to dziwi , a na jaka podstawę prawna się te urzędniczki powołują?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co to kogo interesuje w jaki sposób będe urzytkował to pomieszczenie
    Widocznie interesuje. Załącz w zgłoszeniu uchwałę właścicieli, bo może chodzi tylko o "załącznik" ze WM.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe użytkował to pomieszczenie.
    Mnie też to dziwi , a na jaka podstawę prawna się te urzędniczki powołują?
    Pani, zastępca naczelnika oświadczyła mi że skoro udział w gruncie mają wszyscy to potrzebna jest ich zgoda.
    Do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego częsci wymagane jest m.in oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - tam jest podpunkt o współwłasności gdzie niby trzeba wpisać te osoby.
    Nic mi nie gra z tym co mówi mi ta urzędniczka, przecież ja nie będe prowadził żadnych prac budowlanych.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dotarliśmy do zaświadczenia w którym jest zapis:
    Zaświadcza się na podstawie opinii o samodzielności lokalu, planów i opisów lokalu sporządzonych przez Pana..... , będących załącznikami do niniejszego zaświadczenia że lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami do nich przyległymi zlokalizowane ww ............, spełniają wymogi samodzielnycch lokali mieszkalnych.
    Czy z tego zaświadczenia nie wynika że pomieszczenia przynależne spełniaja wymogi lokali mieszkalnych?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    michu78-78
    Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe urzytkował to pomieszczenie
    To rzeczywiście nikogo nie interesuje.Należałoby zadać pytanie: A po co Panu to zaświadczenie? To jest Pana własność może Pan tam mieszkać lub składować graty.Skoro to jest pomieszczenie przynależne, to te 12m2 i tak wlicza się do powierzchni łącznej. W związku z powyższym nie będzie potrzeby zmiany udziałów w AN członków WM, jedynie drobne zmiany w Pańskim. W takim razie powinna to być czysta formalność.:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy z tego zaświadczenia nie wynika że pomieszczenia przynależne spełniaja wymogi lokali mieszkalnych ?
    Wynika.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]
    michu78-78
    Dlatego jest to dla mnie dziwne że musze mieć zgode wszystkich właścicieli - co to kogo interesuje w jaki sposób będe urzytkował to pomieszczenie
    To rzeczywiście nikogo nie interesuje.Należałoby zadać pytanie: A po co Panu to zaświadczenie? To jest Pana własność może Pan tam mieszkać lub składować graty.Skoro to jest pomieszczenie przynależne, to te 12m2 i tak wlicza się do powierzchni łącznej. W związku z powyższym nie będzie potrzeby zmiany udziałów w AN członków WM, jedynie drobne zmiany w Pańskim. W takim razie powinna to być czysta formalność.:bigsmile:
    Też myślałem że załatwie to wszystko jednym papierkiem. Pani z architektury wymaga od nas zaświadczeń jakbyśmy chcieli coś budować. Wyżej cytowane zaświadczenie też jej zdaniem nic nie daje do tej sprawy. Wygląda na to że trzeba podejść do naczelnika może on będzie miał inny punk widzenia na tą sprawę.
  • Opcje
    michu78-78michu78-78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wizyta u pana naczelnika wydziału architektury i budownictwa nic nie dała. Potrzebna jest uchwała wspólnoty na zmiane sposobu urzytkowania. Paranoja. Gdzie my żyjemy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.