Komisja Rewizyjna we wspólnocie mieszkaniowej
elan124
Użytkownik
Interesujący artykuł o "racjach bytu" Komisji Rewizyjnej we WM : http://www.administrator24.info/poczta-administratora/id54,Komisja-Rewizyjna-we-wspolnocie-mieszkaniowej.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Z zapisów prawnych wyraźnie wynika, że :
""Problem w zasadzie rozstrzyga ustawa o własności lokali, która nie przewiduje powoływania przez wspólnotę innych struktur niż zarząd.
Gdyby więc została powołana Komisja Rewizyjna, to nie mogłaby mieć żadnych nadzwyczajnych kompetencji.
Warto także zauważyć, że zgodnie z art. 29 ust. 3 uwl każdy właściciel ma prawo kontrolować zarząd, więc nie wydaje się celowe, aby tworzyć organ, który miałby dokładnie takie kompetencje jak każdy członek wspólnoty."" (źródło : http://www.administrator24.info/poczta-administratora/id54,Komisja-Rewizyjna-we-wspolnocie-mieszkaniowej.html )
KubaP, nie zauważyłem w artykule zamierzeń nadawania nadzwyczajnych kompetencji jakiemukolwiek tworowi wewnątrzwspólnotowemu, który może na przykład zwać się Komisją Rewizyjną.
Jeśli członkowie uznają, że chcą by ktoś ich w jakiś sprawach reprezentował, to mają do tego prawo. Oczywiście pod warunkiem nieprzekraczania ustawowych kompetencji.
Celowość tworzenia tego typu "komisji" zostaw wspólnotom.
Gdzie ja napisałem, że pojedynczy jest słabszy?
Każdy właściciel może dać pełnomocnictwo wybranemu przez siebie GURU i ten "przetrzepie" bieżącą pracę Zarządu /Zarządcy. (będzie i fachowo i zgodnie z literą prawa)
Tak się dzieje w realu. Pęd do "powielania" różnych komisji pozostała we krwi właścicieli lokali z czasów PRL-u i działalności SM ( prezes wspólnoty, komisja rewizyjna, Rada Nadzorcza Wspólnoty - jak to brzmi !!!!) jako wzorca podstawowego przy zarządzaniu nieruchomościami. Czy nie zauważasz tych analogii...
Zapytasz zaraz _ a co to szkodzi wspólnocie? Popatrz jak działają SM i jakie są tam nastroje ....
Każdy właściciel lokalu powinien wiedzieć (wg głoszonej przez wielu zasady: "bierzcie sprawy w swoje ręce"), że oprócz prawa do oceny , krytyki (tu mu komisje są zbędne, wiemy jak to w praktyce się odbywa) ma być odpowiedzialny za swoje oceny, czyny.
Uważasz, że w "masie" jest siła?, że ktoś to za ciebie zrobi lepiej? czy do wydawania Twoich pieniędzy potrzebna ci jest komisja finansowa?
Czy powoływanie się na jej ocenę nie ośmieszyłoby właściciela lokalu np. w sądzie? (pomijam oceny rzetelne, które każdy właściciel ma prawo głosić)
Zapamiętaj, że nazwa nadaje charakter i ukierunkowuje tok myślenia niezorientowanych, Na temat uznawania "czegoś" przez członków wspólnoty , już nie raz się wypowiadaliśmy.
Typowym przykładem możne być zakup sławnych wiązanek na pogrzeby członków wspólnoty, a poza tym uważam,
że do "reprezentowania członków wspólnoty" przez komisję rewizyjną potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali, bo inaczej będzie marazm, bajzel, dualizm opiniotwórczy oraz krzyk, że się ogranicza prawa właścicieli (art.27 UoWL)
Jednak marzy ci się struktura spółdzielniana wspólnoty.... z rejestracją w KRS , statutem zarejestrowanym w Sądzie, komisjami , podkomisjami .... jednym słowem "labiryntem urzędniczym"....
Nie rozumiem panicznej obawy KubyP przed kontrolą właścicieli. Jeżeli jeden właściciel może kontrolować zarząd / zarządcę, to może też to robić kilku. Niechby się nazwali Komisją Rewizyjną czy Strażnikami Wielkiej Pieczęci - co nam do tego? Grupa właścicieli nie staje się przez to organem wspólnoty, nie uzyskuje też ani "nadzwyczajnych", ani zwyczajnych kompetencji większych, niż ma każdy z właściciel, nie pozbawia też właścicieli ich uprawnień do kontroli (bo niby w jaki sposób?). Zatem w razie powołania w drodze uchwały komisji rewizyjnej żaden przepis ustawy o własności lokali nie zostanie naruszony.
[align=right](...)Admin[/align]
We wspólnotach mieszkają też fachowcy: budowlańcy, technicy, księgowe. Utworzenie zespołu kontroli, złożonego z fachowców, może tylko poprawić jakość pracy zarządu. Dlaczego to ci tak przeszkadza? Na czym polega naruszenie ustawy, o którym pisałeś?
[align=right](...) Admin[/align]
Przyjdą grupą,... jako właściciele. Usiądzie obok siebie budowlaniec, technik, referendarz sądowy, księgowa, manikiurzystka,
fryzjer, szewc, gospodyni domowa, a Zarząd / Zarządca/ Administrator ich obsłuży. W czym problem ? musi to być sformalizowana ekipa?
Dla osób z zewnątrz, nie znającej specyfiki działania WM, taki "sztandar" to inny punkt widzenia na sprawę. Komisja to ktoś ważny.!!!!!:bigsmile:
Taki twór może ma sens w baaardzo dużych wm, w których członkowie zarządu pobierają wynagrodzenie. W innym przypadku uznałabym to za przerost formy nad treścią.
Przecież we wm prawdziwym problemem jest brak chętnych do pracy w zarządzie. To w zarządzie nie chcą a w komisji rewizyjnej by chcieli? Na drzewo
Kompetencje takiej Komisji pozostaw członkom WM.
Jest milion spraw, którymi może zająć się Komisja. Słowo "Komisja" traktuję symbolicznie, umownie. Sam mam awersję do wszelakich Komisji, po działalności niektórych lub wszystkich powoływanych Komisji Sejmowych.
Ogranicza prawa właścicieli???:shocked:
Przecież to właśnie ich wybór i ich wola w cedowaniu pewnych praw w załatwianiu określonych spraw wspólnoty.
Nie twierdzę, że do każdej sprawy jest potrzebna komisja, ale w przypadku większych inwestycji lub przy rozwiązywaniu problemów Komisja złożona z kompetentnych osób może być lepszą alternatywą niż zebranie i debata wszystkich członków WM. Poza tym taka Komisja, w moim mniemaniu, podaje propozycje kilku rozwiązań z uzasadnieniami, a wybór należy do WM.
Kolejną sprawą, którą może zająć się Komisja, to np. kontrola administratora.
Teraz pojmuję skąd tak zaciekle bronisz tego pozaprawnego ciała we wspólnocie, jakim jest komisja rewizyjna (KR).
Prawa właściciela to dla ciebie drugorzędna sprawa, grunt to kolektywne grupy działania we wspólnocie, co niby to, zrobią wszytko za "leniwych" właścicieli lokali (nie mających czasu by się pochylić nad swoją własnością i nieformalnie oddają ją w ręce KR)
czy aby wszystkich właścicieli lokali? czy grupy kolektywnej mającej się za coś lepszego od pozostałych właścicieli lokali?
Można postawić też tezę czy to nie jest już zmiana sposobu zarządu nieruchomością, odmienna od UoWL.?
Ja uważam, że jest sprzeczne z zapisem art.27 UoWL i ogranicza wykonywanie praw właścicielskich
Art. 27. UoWL
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością
wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.
Poza tym, jak ty sobie wyobrażasz działanie KR w małych WM, gdzie wszyscy właściciel są "Zarządem" WM
Ty zdaje się nie rozróżniasz ciała działającego na stałe, jaki jest KR , od pomocy właścicielskiej (art27 UoWL) w sprawach indywidualnych, jednorazowych.
Zarząd WM / Zarządca /Administrator znając profesje członków wspólnoty zawsze może ich zaprosić do oceny , wydania opinii zanim przedstawi temat/problem na zebraniu wspólnoty oraz sposoby jego rozwiązania. Nie potrzebna jest do tego komisja w żadnym wydaniu. W wielu wspólnotach, tak właśnie się robi , przy ocenie ofert wykonawców realizujących PR. Dla ciebie najważniejszym jest z formalizowanie kolektywne.
[align=right](...) admin[/align]