Aspekty prawne, funkcjonalne i poradnikowe. Blog /beta/

pefendorfpefendorf Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
_____________

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tematyka pod adresem
    A twój komentarz... ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    A jak ma autor komentować swoje dzieło? :smile:
    Może ja go wyręczę.
    Tytuł:
    Aspekty prawne, funkcjonalne i poradnikowe. Z przeznaczeniem dla członków i działaczy wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych
    Jakich działaczy wspólnot? :smile:
    Z perspektywy zarządu/zarządcy ważnym aspektem jest zaufanie ze strony lokatorów.
    Jakich lokatorów! Co oni mają wspólnego ze wspólnotą mieszkaniową? Czasami adres.
    Przy każdej czynności związanej z udostępnieniem informacji pamiętać należy o zachowaniu staranności w zakresie ochrony danych osobowych. W sytuacji, gdy do zarządcy zgłasza się osoba pragnąca zapoznać się
    np. z dokumentacją finansową, techniczną, przy tej okazji nie powinna mieć wglądu w poszczególne kartoteki dotyczące lokali.
    Niby dlaczego? Każdy właściciel ma prawo wglądu w stan płatności innych właścicieli, ponieważ zwłoka oznacza problemy dla wszystkich. Nie ma prawnych podstaw do ograniczania dostępu do informacji właścicielowi lub osobie przez niego upoważnionej.
    Korzystając z drogi mailowej (coraz popularniejszej formy kontaktu zarządcy z lokatorami) profesjonalny zarządca powinien zawsze upewnić się, że kontaktuje się z osobą uprawnioną do otrzymania informacji. A lokatorzy winni zrozumieć, że czasami najrozsądniejszą forma jest spotkani w cztery oczy z biurze firmy administrującej.
    I znów ci lokatorzy...
    Popularność nie jest równoznaczna ze skutecznością. Zwykłą informację, odpowiedź na pytanie własciciela można tą drogą przesłać, ale zawiadomienie o zebraniu lub np. wezwanie do zapłaty już niekoniecznie. Główny problem to identyfikacja odbiorcy.
    balkony, tarasy i tzw. loggie nie zaliczamy do powierzchni użytkowych lokali. Dzieje się tak na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawy o własności lokali. Mamy tu do czynienia z częściami nieruchomości wspólnej.
    Co ma ustawa o ochronie praw lokatorów do nieruchomości wspólnej i tematyki wspólnot mieszkaniowych? NIC.

    O balkonach:
    Niniejsze kwestie jeśli nastręczają wątpliwości, dobrze byłoby ując w regulaminie wspólnoty, przyjętym na drodze uchwały
    Uchwałą nie można zmienić granic własności.
    Dotyczy to także kwestii opłat za użytkowanie balkonów (jako części wspólnych). Możliwym jest bowiem ustalenie odrębnej opłaty za użytkowanie balkonów, tak aby uzyskać dodatkowe fundusze na przyszłe remonty i konserwacje.
    Opłaty za używanie balkonów, przynależnych do lokali? :smile:
    A podstawa prawna?
    Reasumując:
    - balkon nie jest pomieszczeniem, (...)
    - lokator ma obowiązek partycypować w kosztach tak jak w częściach wspólnych ( do których balkon zaliczamy)
    Żaden lokator, tylko właściciel.
    Balkon nie jest "częścią wspólną" nieruchomości. Przypomnę istotę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008, sygn. akt III CZP 10/08:
    balkon stanowi pomieszczenie pomocnicze w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy wówczas, gdy służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych do korzystania z lokalu mieszkalnego, a będąc takim pomieszczeniem stanowi zarazem część składową tego lokalu mieszkalnego. To z kolei przesądza z mocy art. 13 ust. 1 ustawy o tym, że właściciel tego lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu służącego wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu.

    http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ic/III-CZP-0010_08.pdf
    Cytat:
    Sąd Najwyższy stwierdza następnie, że nie może zając się sprawami związanymi z pożytkami wspólnot (np. przychody z reklam, najmu, dzierżawy itp.). Uzyskiwane w ten sposób dochody winne być przeznaczane na przyszłe remonty i inne czynności związane z bieżącym utrzymaniem budynku i jego części wspólnych.
    Widać, że autor nie czytał uchwały, a swój błędny pogląd oparł na lekturze opisu gazetowego lub internetowego. W uchwale SN nie ma ani słowa o tym, że Sąd Najwyższy czegoś nie może. :smile: Dla porównania link do pełnego tekstu uchwały wraz z uzasadnieniem: http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1112-ii-csk-35810-nadwyzka-moze-zasilic-fundusz-remonotwy
  • Opcje
    pefendorfpefendorf Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    _______________
    Komentarz edytowany pefendorf
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    Każdemu właścicielowi będziesz wysyłał maile o płatnościach jego sąsiada?
    Jak poprosi, to oczywiście wyślę
    Chyba nie znasz stanowiska GIODO w sprawie wspólnot mieszkaniowych?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.