zmiana udziału w częściach wspólnych budynku

mirekmirek Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
nabyłam wraz z bratem w spadku po moich rodzicach mieszkanie i na podstawie postanowienia Sądu o stwierdzenie nabycia spadku każde z nas otrzymało po 1/2 części mieszkania.Chcemy zgodnie podzielić to mieszkanie na dwa samodzielne lokale,jesteśmy na etapie załatwiania zaświadczenia ze Starostwa o samodzielności lokali.W trakcie wykonywania operatów szacunkowych na te dwa lokale okazało się ,że pow.użytkowa lokalu zapisana w księdze wieczystej jest niezgodna z powierzchnią użytkową jaka została wykazana w tych dwóch operatach szacunkowych (zostały wykonane dokładne pomiary), z tego tez powodu zmienią się udziały w częściach wspólnych budynku. Co mam zrobić aby sprostować ta nieprawidłowość ?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli "pierwszy" właściciel - Gmina posiada jeszcze jakieś udziały w tej nieruchomości, to ta operacja odbywa się się na koszt Gminy. Piszecie więc z potwierdzeniem odbioru i czekacie...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mirek:[/cite]nabyłam wraz z bratem w spadku (...) każde z nas otrzymało po 1/2 części mieszkania.
    Chcemy zgodnie podzielić to mieszkanie na dwa samodzielne lokale,jesteśmy na etapie załatwiania zaświadczenia ze Starostwa o samodzielności lokali.
    W trakcie wykonywania operatów szacunkowych na te dwa lokale okazało się ,że pow.użytkowa lokalu zapisana w księdze wieczystej jest niezgodna z powierzchnią użytkową jaka została wykazana w tych dwóch operatach szacunkowych (zostały wykonane dokładne pomiary), z tego tez powodu zmienią się udziały w częściach wspólnych budynku.
    Co mam zrobić aby sprostować ta nieprawidłowość ?
    Ta różnica pul jest na plus czy minus ...
    czy były wykonywane w lokalu prace remontowe związane z podziałem np. dostawiana ścianka czy coś w tym rodzaju?
    Czy rzeczoznawca(y) mieli odpis z KW przed zrobieniem operatów wyodrębnienia
  • Opcje
    mirekmirek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pow.użytkowa lokalu zapisana w księdze wieczystej t0 71,94m2 , natomiast aktualna powierzchnia lokalu wykonana podczas operatu szacunkowego to 68,2 m2 ,w lokalu nie były wykonywane żadne prace remontowe związane z podziałem,projektant , który wykonywał operat szacunkowy miał odpis KW. Projektant ,który dokonywał dokładnych pomiarów stwierdził, że pokoje maja kształt trapezów (jest to kamienica wybudowana w XV wieku)i przy zakupie mieszkania na własność gmina dokonała niedokładnych pomiarów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    [cite] mirek:[/cite]pow.użytkowa lokalu zapisana w księdze wieczystej to 71,94m2 ,
    natomiast aktualna powierzchnia lokalu wykonana podczas operatu szacunkowego to 68,2 m2 ,
    ten pierwszy wymiar jest z przed 1999 roku ( powierzchnia liczona, że wszystkimi wnękami np. na okna. bez tynków) ta druga to obmiar był wykonywany wg zasad obecnie obowiązujących

    "Nie jest to proste, bo w tej kwestii jest spory bałagan prawny.
    W kwietniu '99 przestała bowiem obowiązywać polska norma z 30 czerwca 1970 roku PN-70/B -02365, która określała sposób mierzenia powierzchni.
    Teraz można to robić na podstawie i tej normy (PN-70/B-02365) i PN-ISO 9836-1997 z 28 października 1997 r. "


    źródło: http://gazetadom.pl/prawo/1,65546,2080091.html

    dla 'rozjaśnienia' problemu podam ci link do podobnej sprawy

    http://www.rp.pl/artykul/59782.html
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mirek:[/cite]nabyłam wraz z bratem w spadku po moich rodzicach mieszkanie i na podstawie postanowienia Sądu o stwierdzenie nabycia spadku każde z nas otrzymało po 1/2 części mieszkania.Chcemy zgodnie podzielić to mieszkanie na dwa samodzielne lokale,jesteśmy na etapie załatwiania zaświadczenia ze Starostwa o samodzielności lokali.W trakcie wykonywania operatów szacunkowych na te dwa lokale okazało się ,że pow.użytkowa lokalu zapisana w księdze wieczystej jest niezgodna z powierzchnią użytkową jaka została wykazana w tych dwóch operatach szacunkowych (zostały wykonane dokładne pomiary), z tego tez powodu zmienią się udziały w częściach wspólnych budynku. Co mam zrobić aby sprostować ta nieprawidłowość ?

    Na twoim miejscu nie prostowałbym tej nieprawidłowości. Jeśli bardzo chcesz to zrobić, to powinnaś złożyć do Sądu wniosek o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, poniżej masz wiadomości na ten temat.

    Zgodnie z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w przypadku niezgodności między stanem ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo:

    1) nie jest wpisane,
    2) jest wpisane błędnie,
    3) jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia,

    może żądać usunięcia niezgodności (uzgodnienia treści księgi wieczystej).
    Uzgodnienie treści księgi wieczystej to doprowadzenie jej do aktualnego stanu prawnego, a nie do stanu, który wprawdzie istniał w przeszłości, lecz w chwili żądania uzgodnienia nie odpowiada już rzeczywistości. (zob. wyrok SN z dnia 18 grudnia 1996r, I CKU 43/96). Tak więc kryterium niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym jest zawsze obecny stan prawny, a nie istniejący w przeszłości (zob. wyrok SN z dnia 24 listopada 1997 r., II CKU 110/97).
    Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może polegać na:

    1) wpisaniu nowego prawa,
    2) wykreśleniu prawa ujawnionego i wpisaniu innego prawa,
    3) sprostowaniu treści wpisanego prawa

    Niezgodność prawomocnego wpisu tworzącego ujawniony w księdze wieczystej stan prawny, z rzeczywistym stanem prawnym nie może jednak być usunięta w postępowaniu wieczystoksięgowym o dokonanie wpisu.
    Sprawy z zakresu uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym rozpoznawane są bowiem w pierwszej instancji przez sąd rejonowy w postępowaniu procesowym. Powództwo, którego celem jest uzyskanie wyroku obejmującego nakaz dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej, wnosi się zatem do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
    Sformułowanie poprawnego żądania pozwu zależy od stanu faktycznego konkretnej sprawy, od tego jaki wpis w księdze powoduje niezgodność jej treści z rzeczywistym stanem prawnym. Należy pamiętać, że żądanie powinno być sformułowane tak, aby sąd wieczystoksięgowy dokonujący wpisu na podstawie orzeczenia sądu cywilnego określającego stan prawny księgi wieczystej zgodny z rzeczywistym stanem prawnym, nie miał wątpliwości jakiego wpisu dokonać. Żądanie pozwu powinno zatem wyraźnie wskazywać, jakie dane zawarte w treści księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu oraz jaki wpis powinien zostać dokonany w miejsce nieprawidłowego.

    Warto podkreślić, że stan prawny ujawniony w księdze wieczystej to wyłącznie treść wpisów ujawniających prawa na nieruchomości. W zakresie tym nie mieszczą się natomiast dokumenty czy inne pisma, które znajdują się w aktach księgi wieczystej.

    Pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym należy opłacić zgodnie z przepisem art. 13 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłata wynosi 5 % wartości przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych.

    Ustalenie czy faktycznie zachodzi niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym następuje w trakcie postępowania dowodowego, przy czym ciężar dowodu, że stan prawny nieruchomości różni się od tego, który ujawniony jest w księdze wieczystej, spoczywa na powodzie.

    Rozstrzygnięcie sprawy odbywa się na rozprawie, po której sąd wydaje wyrok, który może powództwo uwzględniać lub oddalać. Wyrok podlega zaskarżeniu na zasadach ogólnych.
    Prawomocne orzeczenie nakazujące zmianę wpisu w księdze wieczystej jest podstawą do złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE:
    
    Na twoim miejscu nie prostowałbym tej nieprawidłowości. Jeśli bardzo chcesz to zrobić,
    to powinnaś złożyć do Sądu wniosek o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
    poniżej masz wiadomości na ten temat.
    To nie jest takie proste... złożyć wniosek ... bo rozjadą się udziały w NW.

    Wnioskodawca musiałby (tak z grubsza) wykonać operat wszystkich lokali wchodzących w "skład wspólnoty" , uzyskać zgodę wszystkich właścicieli lokali na zmianę udziałów w NW. To kosztowna i trudna droga. Trzeba znaleźć inny sposób.

    Można podzielić obecny stan pul na dwa i cicho siedzieć. Przy sprzedaży lokalu i tak nikt nie dokonuje obmiarów .
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] KubaP:[/cite]To nie jest takie proste... złożyć wniosek ... bo rozjadą się udziały w NW.

    Wnioskodawca musiałby (tak z grubsza) wykonać operat wszystkich lokali wchodzących w "skład wspólnoty" , uzyskać zgodę wszystkich właścicieli lokali na zmianę udziałów w NW. To kosztowna i trudna droga. Trzeba znaleźć inny sposób.

    Można podzielić obecny stan pul na dwa i cicho siedzieć. Przy sprzedaży lokalu i tak nikt nie dokonuje obmiarów .

    Dlatego napisałem
    Na twoim miejscu nie prostowałbym tej nieprawidłowości.

    Zbyt dużo załatwiania dla 2-3 metrów różnicy w obmiarach wykonywanych według innych norm.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.