czy udział w drodze wewnętrznej to wspólnota ?

mariolato72mariolato72 Użytkownik
edytowano czerwca 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Zakupiłem działkę wydzieloną z innej, większej działki na cele komercyjne. Zgodnie z prawem o zagospodarowaniu przestrzennym musiałem zakupić 24% udziału w nowej drodze wewnętrznej która musiała powstać aby z każdej działki można było dojechać do drogi publicznej, pozostałe 76% ma współwłaściciel Jest to jedyna droga z której można wjechać na moją działkę oraz na parking dla moich przyszłych klientów i dostawców i musi być dostępna przez 24 godziny na dobę. Przez czas kiedy trwała budowa sklepu cały teren był ogrodzony i zamykany ale obecnie gdy się kończą prace zdemontowałem płot i część bramy wjazdowej na drogę wewnętrzną. Jednak współwłaściciel chce mi ograniczyć do niej dostęp i wysłał mi uchwałę że powołał siebie na zarządcę wspólnoty i uchwalił że mam zawiesić bramę i zamykać po 18-ej co uniemożliwi wjazd dla klientów.
Czy ja z automatu jestem we wspólnocie ? Jak powstaje wspólnota i jakie mam prawa do drogi?
Pozdrawiam serdecznie i proszę o poradę co z tym zrobić ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    te sprawy reguluje kodeks cywilny dział Współwłasności
  • Opcje
    mariolato72mariolato72 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć Kuba, czytałem o tym ale nie bardzo rozumiem ponieważ współwłasność to co innego a we wspólnocie to chyba co innego? Wspólnota to chyba osoba prawna z nip-em i regonem a w moim przypadku tego nie ma.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku brzmi: nie, współwłaściciele nieruchomości gruntowej, na której jest droga wewnętrzna, nie tworzą wspólnoty mieszkaniowej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności: http://kodeks-cywilny.org/II-wlasnosci-i-inne-prawa-rzeczowe/wlasnosc/wspolwlasnosc
    Współwłaściciel nie ma prawa ograniczać Ci dostępu do Twojej własności:
    Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mariolato72:[/cite]Cześć Kuba, czytałem o tym ale nie bardzo rozumiem ponieważ współwłasność to co innego a we wspólnocie to chyba co innego?
    Wspólnota to chyba osoba prawna z nip-em i regonem a w moim przypadku tego nie ma.
    Z tego co napisałeś u Was nie ma wspólnoty jest współwłasności nieruchomości gruntowej i dlatego obowiązują zasady zarządzania opisane w kodeksie cywilnym dział Współwłasność.

    Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadająca osobowości prawnej (tzw. ułomna osoba prawna) ale ma wiele jej cech.
    Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.