Przyszłość mieszkań komunalnych i TBS

pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
"PO, która przygotowała projekt, ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji, a formalna sprzedaż ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, prawie 90 tys. rodzin, które wynajmują dziś czynszówki, będzie mogło wykupić je na własność." Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy ten projekt będzie dotyczył mieszkań ZBM komunalnych (tzw. kamienic), gdzie na dzień dzisiejszy gminy chcą zbyć lokal po bonifikatach od 60 % - 90 %.
W moim przypadku wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą 60 %, nie wiem co zrobić.
Wykupić za 40 tyś. ,a za pół roku może być tak i z pewnością będzie ,że mieszkania będą wykupywać za symboliczną zł (jak to ma miejsce w spółdzielniach mieszkaniowych)
Poradźcie mi proszę, pilna sprawa.

Zainteresowanych wykupem mieszkań w Gliwicach woj. śląskim proszę o wiadomość prywatną.

Komentarze

  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poszukałem i znalazłem ,że mieszkania komunalne to właściwie czynszówki, ale dlaczego tak drogo za wykup na własność.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drogo??
    Jeśli na przykład zapłacisz 210 tys.zł za mieszkanie, które jest warte 300 tys. zł to ja nie wiem czy to jest drogo. Według mnie to prawie o 30% taniej.
    Temat o wykupie mieszkań czynszowych już jest - https://forum.zarzadca.pl/discussion/3252/koniec-epoki-tbsow/#Item_1


    Admina proszę o scalenie tematów.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] pawlikp80:[/cite]dlaczego tak drogo za wykup na własność.
    Ktoś zaciągnął kredyt, żeby te mieszkania wybudować. Oczekujesz, że teraz powinien mieszkania rozdawać za darmo?
    za pół roku może być tak i z pewnością będzie ,że mieszkania będą wykupywać za symboliczną zł (jak to ma miejsce w spółdzielniach mieszkaniowych)
    To jest inna sytuacja. Posiadacz mieszkania spółdzielczego musi mieć spłacony kredyt budowlany. Poza tym dawniej mieszkania spółdzielcze korzystały z uprzywilejowanych kredytów (część państwo umarzało). TBS-y powstały już w warunkach wolnego rynku i z takich przywilejów nie korzystały, więc koszt musi być większy.

    Osobiście uważam, że sprzedaż mieszkań czynszowych to błąd. Nie każdy musi być właścicielem mieszkania, w którym mieszka. Nie każdego też stać na taki wydatek. Należy wspierać rozwój budownictwa non profit, a nie likwidować je.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przedmiotowa nieruchomość to wspólnota 1 lokal własność (z moim 2 lokale własnościowe pozostałe należą do gminy. Ogółem 27 lokali.
    Ja mam zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych spółdzielcze, ale to mieszkanie komunalne po dziadkach chciałem wykupić i bezpiecznie-legalnie podnajmować, prowadzić w nim działalność gospodarczą usługową (firma zarządzająca lub pośrednictwo) lub sprzedać po 5 latach bez zwrotu bonifikaty 60 %. Choć mam pewne wątpliwości bo przeczytałem projekt dot. tworzenia zasobów mieszkaniowych pod wynajem tzw. SGM-y
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.