Prawo energetyczne a uchwała

helenkamhelenkam Użytkownik
Zarządca twierdzi, że w przypadku podjęcia przez wspólnotę uchwały dotyczącej założenia podzielników c.o. , wszyscy odbiorcy ciepła muszą się jej podporządkować co według mnie jest sprzeczne z zapisami prawa energetycznego. Wydaje mi się, ze w zapisach regulaminu rozliczania powinniśmy dopuścić mozliwość rozliczania z m2. Czy słusznie?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] helenkam:[/cite]Zarządca twierdzi, że w przypadku podjęcia przez wspólnotę uchwały dotyczącej założenia podzielników c.o. ,
    wszyscy odbiorcy ciepła muszą się jej podporządkować co według mnie jest sprzeczne z zapisami prawa energetycznego.
    Wydaje mi się, ze w zapisach regulaminu rozliczania powinniśmy dopuścić mozliwość rozliczania z m2. Czy słusznie?
    Uważam, że niestety nie masz racji. Nie może być dualizmu w systemie rozliczeniowym. Musi być jednolity system rozliczenia kosztów zakupu EC obowiązujący we wspólnocie.
    Taka jest intencja art 45 PE. Rozliczenia z m2 jest alternatywą, gdy pierwszy system ulegnie "uszkodzeniu" - popsują się podzielniki kosztów, cokolwiek by to było.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] helenkam:[/cite]Zarządca twierdzi, że w przypadku podjęcia przez wspólnotę uchwały dotyczącej założenia podzielników c.o. , wszyscy odbiorcy ciepła muszą się jej podporządkować co według mnie jest sprzeczne z zapisami prawa energetycznego. Wydaje mi się, ze w zapisach regulaminu rozliczania powinniśmy dopuścić mozliwość rozliczania z m2. Czy słusznie?
    Masz całkowitą rację.
    Potwierdzeniem Twojego stanowiska są przepisy ustawy Prawo energetyczne, zwłaszcza art. 45a ust. 12.
    Ustawa Prawo energetyczne, art. 45a
    8. Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
    1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
    a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
    - wskazania ciepłomierzy,
    - wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
    - powierzchnię lub kubaturę tych lokali,
    b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;

    9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku (...)

    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła (...)

    12. W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie [podzielniki - owner], regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczania.
    Jak widać nie jest prawdą, że jeden sposób rozliczeń jest ważniejszy, a drugi tylko "zapasowy", "awaryjny".
    Wszystkie 3 metody (ciepłomierze, podzielniki, metraż / kubatura), wymienione w art. 45a ust. 8 pk 1a są równorzędne. Wspólnota wybiera jedną z tych metod i umieszcza w regulaminie, zatwierdzanym uchwałą. Jeśli wspólnota wybierze metodę podzielnikową, to ustawa nakazuje jej ujęcie w regulaminie zamiennej metody metrażowej / kubaturowej.

    Zatem obie te metody powinny obowiązywać jednocześnie, równolegle: jeżeli podzielniki, to i metraż / kubatura. Do wyboru. Warunki tego wyboru i szczegóły rozliczeń ma określać regulamin.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Masz całkowitą rację.
    Zatem obie te metody powinny obowiązywać jednocześnie, równolegle: jeżeli podzielniki, to i metraż / kubatura.
    Do wyboru. .
    Jak jednocześnie ... to nie ma wyboru ... z logiki... pała.:wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] owner:[/cite]Do wyboru.

    O ile ja zrozumiałem Ownera, wybór dotyczy fragmentów:
    powierzchni lub kubatury
    metraż / kubatura

    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Wybór metody podzielnikowej skutkuje koniecznością zapewnienia w regulaminie zamiennej metody powierzchniowej (albo kubaturowej). Zatem nie jest tak, że każdy właściciel lokalu musi być rozliczany według podzielników - ma prawo żądać rozliczania go od powierzchni (albo od kubatury).

    Wybór to podjęcie decyzji: podzielniki czy metraż. Decyduje właściciel lokalu.
    Kubatura wchodzi w grę w sytuacji, gdy lokale są różnej wysokości i opłaty od powierzchni nie odzwierciedlałyby udziału w ilości pobranego ciepła do ogrzania wysokiego lokalu, np. użytkowego na parterze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wybór to podjęcie decyzji: podzielniki czy metraż. Decyduje właściciel lokalu.
    Można i tak oszołamiać niezorientowanych.
    We wspólnocie musi być jednolity system rozliczeń .
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Decyduje właściciel lokalu.
    We wspólnocie musi być jednolity system rozliczeń .

    Konia z rzędem temu, kto wykaże sprzeczność, niezgodność tych dwóch cytatów.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wybór to podjęcie decyzji: podzielniki czy metraż. Decyduje właściciel lokalu. Kubatura wchodzi w grę w sytuacji, gdy lokale są różnej wysokości i opłaty od powierzchni nie odzwierciedlałyby udziału w ilości pobranego ciepła do ogrzania wysokiego lokalu, np. użytkowego na parterze
    Proponuję zakończyć dyskusję na tym etapie. Im dalej w "las", tym więcej problemów merytorycznych.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja proponuję, żebyś jak dotąd nie zaprzątał sobie głowy sprawami merytorycznymi.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja proponuję
    Dobrze. Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg - powyższej - merytorycznej i fachowej dyskusji.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.