wykup nieruchomości

barbrabarbra Użytkownik
Wspólnota -kamienica w centrum miasta (Łódż), strefa 0. Budynki na jednej działce (w obrysie) front + 2 oficyny. Podwórko (inna działka własność gminy) w użyczeniu, zamknięte z każdej strony- wejście przez prześwit bramowy budynku frontowego. Mimo podjętej uchwały wszystkich właścicieli o wykupie podwórka gmina odmawia argumentując, że wszystkie lokale winny być wykupione w tej nieruchomości aby podejmować takie uchwały. Gmina posiada w budynkach ok. 1/4 udziałów z czego większośc to lokale komercyjne- sklepy na parterach budynków, których nigdy się nie pozbędzie, gdyż stanowią poważne żródło dochodów. Inwestujemy na cudzej nieruchomości: ogrodzenie, naprawy nawierzchi, b. duże pieniądze. Obecnie przed remontem całej nawierzchni podwórka ok.150-200tys. zł - gdyż jest to konieczność. Czy jest podstawa prawna, która może nas wspomóc w działaniach wykupu tego podwórka? Proszę o pomoc bardziej doświadczone osoby, my jako zarząd działamy charytatywnie . Z góry dziękuję. Helen

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Podstawę prawną Państwa wniosku stanowi art. 32a ustawy o własności lokali stanowiący:

    Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:

    1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,

    2) udzielenia zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.

    Bezpodstawne jest więc twierdzenie o konieczności wyodrębnienia wszystkich lokali w nieruchomości.
    Wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do inwestowania w cudzą nieruchomość, na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z dnia 8.10.2008 r (sygn. V CSK 143/08) orzekł, że użytkowanie cudzej nieruchomości nie stanowi przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo własności.
    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/
    Temat ten był poruszany w artykule:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/557/45/.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za pomoc. Grunt na którym stoimy stwardniał. Bedzie łatwiej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.