wykonanie przekracza zakres zwykłego zarządu.
filip
Użytkownik
co to znaczy i jakie winne być uchwały?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnota może poprzez podjecie uchwały rozszerzać czynności przekraczające zwykły zarząd nieruchomością.
Tak ustanowione prawo, obowiązuje tylko w danej wspólnocie, której dotyczy uchwała.
Nie da się tego z góry zadekretować, to trzeba zawsze oceniać indywidualnie, uwzględniając:
1) sytuację prawną,
2) wartość zobowiązania,
3) okoliczności faktyczne.
Ta sama czynność, o tej samej wartości będzie w jednej wspólnocie mieścić się w zakresie zwykłego zarządu, a w innej wspólnocie go przekroczy. To zależy między innymi od konsekwencji tej czynności, np. od stopnia obciążenia wspólnego majątku. Przykład: wydatek 10.000 zł dla wspólnoty 300-lokalowej, dysponującej milionowym budżetem, będzie drobiazgiem i nie spowoduje zauważalnego obciążenia, zaś dla wspólnoty 10-lokalowej to będzie katastrofa finansowa.
Zatem gdyby nawet właściciele podjęli taką uchwałę, to również wówczas będą się zdarzać sytuacje, wymagające zgody w formie uchwały na czynności nie wymienione w uchwale. Życie jest bogatsze od przepisów, wszystkiego nie da się przewidzieć. Zatem nie dość, że taka uchwała nie wywoła skutków prawnych (nie zmieni kwalifikacji prawnej czynności zarządu), to nie stworzy też wyczerpującego (zamkniętego) katalogu czynności przekraczających zarząd zwykły, bo nikt jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji.
To, że ustawowy katalog spraw przekraczających zarząd zwykły jest "otwarty" nie oznacza, że można go rozszerzać oświadczeniem woli. Oznacza to tylko tyle, że ustawodawca nie wymienił wszystkich możliwych czynności, które w różnych wspólnotach i w różnych okolicznościach mogą przekraczać zarząd zwykły, bo jest to po prostu niewykonalne.
Zwrot "w szczególności" oznacza natomiast, że czynności ujęte w wykazie na pewno przekraczają zarząd zwykły we wszystkich wspólnotach i tej ustawowej kwalifikacji nie da się zmienić uchwałą. Oznacza to również, że ustawodawca zdawał sobie sprawę, że w obrocie prawnym z pewnością pojawią się też inne czynności, które zostaną zakwalifikowane jako przekraczające zarząd zwykły.
Generalnie, co do możliwości ingerencji ogółu właścicieli w sprawy zwykłego zarządu (czyli w kompetencje zarządu wspólnoty) na forum występują dwa stanowiska:
1) Zarządcy - wspólnota może zdecydować uchwałą, że również co do niektórych czynności zwykłego zarządu będzie wymagana uchwała właścicieli. Co nie oznacza, że te czynności, dotychczas mieszczące się w zarządzie zwykłym, stają się przez to czynnościami przekraczającymi zarząd zwykły. Nadal jest to zakres zwykłego zarządu, ale właściciele mogą zarządowi narzucić wymóg uzyskania ich zgody w formie uchwały.
2) moje - ustawowe kompetencje zarządu to jego kompetencje własne, które nie podlegają swobodnej ocenie i modyfikacjom przez właścicieli lokali w drodze uchwały. Można je zmienić (rozszerzyć albo zawęzić), ale przez zmianę sposobu zarządu, co wymaga umowy właścicieli (czyli za zgodą wszystkich) zawartej w formie aktu notarialnego. Bez tej zmiany nie można odstąpić od przepisów ustawy.
1. podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu na 12 lat - 700 tyś. zł
2. rozpocząć prace projektowe i wykonawcze na docieplenie już docieplonego bloku?
3. Wystąpić o pozwolenie na budowę?
Nie ma znaczenia czy ZA uchwała głosowało "ledwo co ponad 50%" czy 95% - uchwała wchodzi w życie, gdy za jej przyjęciem głosuje ponad 50%