Remonty we wspólnocie mieszkaniowej

SzakalSzakal Użytkownik
Należę do dużej wspólnoty mieszkaniowej.Posiadamy fundusz remontowy podjęty uchwałą na,który gromadzimy środki na remont. W tym roku została podjęta uchwała o remoncie dachu pomimo iż koszt remontu przewyższał środki wspólnoty zgromadzony na koncie.Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu. Czy ma takie prawo i czy zarządca może samodzielnie wybierać wykonawcę bez przetargu i akceptacji wykonawcy przez wspólnotę. Koszt remontu to ok 130 tys.zł

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Szakal:[/cite]Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu.
    Czy to znaczy, że uchwała została podjęta bez rozeznania kosztów remontu? Głosowaliście w ciemno?
    Czy w uchwale jest zapis o dopłatach właścicieli, jeśli zabraknie pieniędzy z FR? Uchwała powinna przewidywać pokrycie finansowe. Jeżeli na FR jest za mało pieniędzy, wyjścia są dwa: indywidualne wpłaty albo kredyt bankowy. Ale to powinno być wpisane w uchwale. Kolejność powinna być taka: kosztorys, pokrycie finansowe, decyzja (uchwała).
    [cite] Szakal:[/cite]Czy ma takie prawo i czy zarządca może samodzielnie wybierać wykonawcę bez przetargu i akceptacji wykonawcy przez wspólnotę. Koszt remontu to ok 130 tys.zł
    Macie wybrany zarząd wspólnoty, czy zarządcę ustanowionego aktem notarialnym?
    Wspólnot nie dotyczą przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, nie ma wymogu organizowania przetargów. Zazwyczaj robi się konkurs ofert. Bardzo pomocny do oceny ofert jest kosztorys inwestorski.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] Szakal:[/cite]Należę do dużej wspólnoty mieszkaniowej.
    Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu.
    Czy ma takie prawo ?
    Jak nie macie środków finansowych na remont to oczywiści, że miał prawo zawezwać do uzupełnienia środków niezbędnych do remontu dachu. jak to zrobi właściciel to jest jego prywatna sprawa . Może to być jednorazowa wpłata z własnych środków lub kredytu bankowego, właściciel ma wybór.
    [cite] Szakal:[/cite]czy zarządca może samodzielnie wybierać wykonawcę bez przetargu i akceptacji wykonawcy przez wspólnotę. Koszt remontu to ok 130 tys.zł
    Czy jest to Zarządca wybrany w myśl zapisu art.18.1 UoWL czy macie Zarząd Właścicielski?
    Jeżeli przyjmiemy pierwszą wersje , to Zarządca wybiera sam , jak drugą to jest to decyzja Zarządu na podstawie złożonych "zapytań ofertowych". Standardowy koszt remontu 1 m2 dachu to koszt ok. 300 zł/m2 .
    Z tego co piszesz, to wasz dach ma ok 430 m2 . To ta wasza wspólnota liczy ok 8-12 lokali.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu. Czy ma takie prawo
    Masz u siebie Zarząd powierzony czy właścicielski?
    Stąd wybierz odpowiedź: https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
    Jak właścicielski, to wszystkie decyzje podejmują członkowie wspólnoty i zarząd, administrator nic nie może "nakazać"
    Ta jednorazowa wpłata 1 tys. zł to od ciebie czy od wszystkich lokali po równo? Bo jak to drugie, to jest to niezgodne z prawem
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu.

    Z tego co piszesz wynika, że wpłata 1000zł ma być od każdego właściciela lokalu.
    Dopłata na remont dachu musi być uzależniona od udziałów każdego właściciela nie kwotowo od lokalu. Nie można dzielić kwoty dopłaty na liczbę lokali tylko na udziały właścicieli.
    UWL
    art. 12
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. [u]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/u] w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @owner
    w uchwale nie było zapisu skąd ma być finansowany remont tylko była podjęta uchwała o wykonaniu remontu. Więc moje pytanie brzmi czy zarządca może nakazać mi obowiązkowo wpłacić 1000 zł.
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP
    tzn zarząd wspólnoty mieszkaniowej może wybierać sobie do woli kogo chce nawet swoich kolegów, którzy są najdrożsi ?????
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Więc moje pytanie brzmi czy zarządca może nakazać mi obowiązkowo wpłacić 1000 zł.
    On powinien ci "kazać zapłacić" :
    Koszt remontu dachu razy twój udział w NW minus to co masz nazbierane na FR.

    bo tak wynika z prawa.
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @EDDIE
    Te 1000 zł to mój koszt inni mieszkańcy mają inne kwoty i tu jest w porządku chodzi tylko o to jeżeli nie ma odpowiednich środków czy zarządca ma prawo zmusić mnie do wpłaty mojej kwoty pomimo iż nie głosowałem za tą uchwałą tylko decyzja została podjęta większością głosów. Po prostu zostałem przegłosowany przez innych.
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP
    Jakim prawem w ten sposób można zrujnować wszystkich właścicieli.Jeżeli są środki na funduszu remontowym to rozumię ale jeżeli ich nie ma ???
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi tylko o to jeżeli nie ma odpowiednich środków czy zarządca ma prawo zmusić mnie do wpłaty mojej kwoty
    a za co ma zrobić ten remont dachu? skąd ma wziąć kasę?
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP
    Jak zbierzemy odpowiednie środki
  • Opcje
    SzakalSzakal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP
    Czy to o czym piszesz regulują jakieś akty prawne,paragrafy,Kodeks cywilny itp
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lipca 2011
    [cite] Szakal:[/cite]@EDDIE
    Te 1000 zł to mój koszt inni mieszkańcy mają inne kwoty i tu jest w porządku chodzi tylko o to jeżeli nie ma odpowiednich środków czy zarządca ma prawo zmusić mnie do wpłaty mojej kwoty pomimo iż nie głosowałem za tą uchwałą tylko decyzja została podjęta większością głosów. Po prostu zostałem przegłosowany przez innych.

    Jeśli 1000zł jest kwotą zgodną z twoim udziałem i jeśli uchwała została przegłosowana większością, to musisz wpłacić tą kwotę. We wspólnotach rządzi demokracja czyli większość.
    Czy gdybyś mieszkał na ostatnim piętrze, też byłbyś przeciwko remontowi dachu??


    Szakal, używaj opcji CYTUJ oraz EDYTUJ i nie pisz post pod postem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Szakal:[/cite]@KubaP/Jak zbierzemy odpowiednie środki
    A to ile będzie trwało... dwa , trzy 10 lat. A co z zalewanymi mieszkaniami , kto będzie ponosił koszty pokrywania odszkodowań?
    [cite] Szakal:[/cite]@KubaP/Czy to o czym piszesz regulują jakieś akty prawne,paragrafy,Kodeks cywilny itp
    Oczywiście, że tak. Poczytaj UoWL (link masz w stopce)
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy zarządca ma prawo zmusić mnie do wpłaty mojej kwoty pomimo iż nie głosowałem za tą uchwałą tylko decyzja została podjęta większością głosów.
    To nie zarządca/administrator cię "zmusza", tylko ci właściciele (a jest ich większość), którzy uznali remont dachu za konieczny.
    Z tego co piszesz wynika, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Szakal:[/cite]Należę do dużej wspólnoty mieszkaniowej.Posiadamy fundusz remontowy podjęty uchwałą na,który gromadzimy środki na remont. W tym roku została podjęta uchwała o remoncie dachu pomimo iż koszt remontu przewyższał środki wspólnoty zgromadzony na koncie.Zarządca nakazał jednorazową wpłatę w wysokości 1000 zł aby pokryć koszt remontu.

    Czy koszt remontu został uwzględniony w planie gospodarczym na ten rok? Jeżeli nie, to możemy mówić o pewnej nieprawidłowości. Z drugiej jednak strony jeżeli remont dachu jest konieczny, to trzeba go przeprowadzić. Może lepiej zapłacić te 1000 zł. i wymienić dach na nowy niż dopłacać do łatania dziur.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.