Własna kotłownia

grazyna35grazyna35 Użytkownik
Witam.
Jako zarząd W.M. liczącej 50 lokali mieszkalnych, która korzysta z dostarczanego ciepła z MPecu zastanawiamy się nad uruchomieniem własnej kotłowni na gaz, wiąze sie to z pewnymi inwestycjami, pomieszczenie na kotłownię mamy po dawnych pralniach, napewno trzeba by było dostawić komin. Jeżeli ktoś z Państwa kto przeprowadzał takie inwestycje byłby nam w stanie pomuc to bardzo dziękujemy. Czy przy takiej inwestycji można liczyć na dotację Unijną. Prosimy o wszelkie ukierunkowania w przedstawionej sprawie. Dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To czytałaś?
    http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,120010275,,Budowa_kotlowni.html?v=2
    U higrise średni koszt wytworzenia 1 GJ wynosi teraz 42 zł nie licząc kosztów energii elektrycznej i konserwacji. A ile ty teraz płacisz?

    Sama się do takiej budowy przymierzałam. Koszt eksploatacji byłby nieco niższy, niż obecnie płacimy SPEC, ale koszt budowy by się nie zamortyzował
    Na dotacje unijną szans nie masz, ale może na premię termomodernizacyjną? Pogadaj w banku
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]U higrise średni koszt wytworzenia 1 GJ wynosi teraz 42 zł nie licząc kosztów energii elektrycznej i konserwacji. A ile ty teraz płacisz?
    No, tak.... można wybiórczo brać koszty do wyliczenia stawki , ale w jakim celu to się robi ? Po przyjęci wszystkich składników koszt wytworzenia ... 1 GJ wynosi 62 zł/GJ
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka: U higrise średni koszt wytworzenia 1 GJ wynosi teraz 42 zł nie licząc kosztów energii elektrycznej i konserwacji
    I to jest rozsądny koszt, pozbawiony iluzorycznych kosztów konserwacji i napraw, będących najczęściej źródłem dokonywania wszelkiego rodzaju "przekrętów" zawyżających sztucznie wartość 1 GJ.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Koziorozka: U higrise średni koszt wytworzenia 1 GJ wynosi teraz 42 zł nie licząc kosztów energii elektrycznej i konserwacji
    I to jest rozsądny koszt, pozbawiony iluzorycznych kosztów konserwacji i napraw,
    będących najczęściej źródłem dokonywania wszelkiego rodzaju "przekrętów" zawyżających sztucznie wartość 1 GJ.
    A gdzie ,według ciebie, miałyby być "topione" koszty serwisu bieżącego, koszty UDT i naprawy bieżące kotła infrastruktury kotłowni ? Sponsor w czapce niewidce... :bigsmile:
    U mnie koszt za ostatni rok za 1 GJ wyniósł 15 zł. , bo w ubiegłym roku nie było żadnych napraw kotła.
    Uważam, że cena ok 60-80 zł/GJ na polskie warunki jest adekwatna , ale i tak cenę 1 GJ kształtują koszty jego wytworzenia z cała jego infrastrukturą w danej wspólnocie.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A gdzie ,według ciebie, miałyby być "topione" koszty
    Normalnie, w koszty techniczne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    A gdzie ,według ciebie, miałyby być "topione" koszty
    Normalnie, w koszty techniczne.
    Co to są, wg ciebie, koszty techniczne we wspólnocie i jaki związek mają z produkcją energii cieplnej w lokalnej kotłowni?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jaki związek mają z produkcją energii cieplnej w lokalnej kotłowni ?
    Taki, że można bardzo łatwo ocenić, czy ktoś na wyliczeniach 1 GJ nie zaciemnia "prawidłowego obrazu", stosując rozmaite "dodatki". Jasne jak słońce, co !
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite] Taki, że można bardzo łatwo ocenić, czy ktoś na wyliczeniach 1 GJ nie zaciemnia "prawidłowego obrazu", stosując rozmaite "dodatki". Jasne jak słońce, co !
    Tak się nie robi kalkulacji , biorąc wybiórczo koszty które uważam za "prawidłowe" aby cena 1 GJ wyszła jak najmniejsza.
  • Opcje
    grazyna35grazyna35 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Za taką podpowiedz dziękuję.
    Nie nato liczyłem.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grazyna35:[/cite]Nie nato liczyłem.
    Nie na to liczyłeś? A dlaczego używasz damskiego imienia w nicku kolego Grazyna (Grazyn?)?

    Ja nie analizowałbym dokładnych kosztów dla tych alternatywnych rozwiązań. Z mojej praktyki wynika, że zawsze bardziej opłaca się własna kotłownia. Poza tym, sami decydujecie, jakie mają być parametry techniczne instalacji. Sami też możecie wpływać na koszty eksploatacyjne już na etapie inwestycji stosując energooszczędne rozwiązania. Przy wyborze przedsiębiorstwa ciepłowniczego jesteście ubezwłasnowolnieni. Macie to, co dostajecie od przedsiębiorstwa i nie macie na nic wpływu.

    Przy dostępnych obecnie rozwiązaniach i urządzeniach można naprawdę zrobić cuda. P.S. te pomieszczenia po dawnych pralniach to macie w piwnicach?

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, zakończyłem własnie instalacje pieca CO w swoim mieszkaniu (70m). Jezeli chodzi o koszty to: 8500 zł/rurki miedź, złączki, pompki, piec, bojler, pierdołki ect.... 2000 zł/robocizna.

    Szczerze mówiąc gdybym miał dostep do gazu ziemnego, nawet bym sie nie zastanawiał i podłączył bym zwykłego Junkersa. Koszty w instalacji mniejsze i bardziej opłacalne, a sama eksploatacja praktycznie bezobsługowa.

    Chcielismy kiedyś zrobic jeden piec na cała klatkę - 8 mieszkań. Tylko po czasie zaczeło się: jak to bedzie z opłatami, kto się będzie tym zajmował, a jak ktos nie zapłaci to jak będzie itd itd. Także życzę powodzenia :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    zakończyłem własnie instalacje pieca CO w swoim mieszkaniu (70m). Jezeli chodzi o koszty to:
    8500 zł/rurki miedź, złączki, pompki, piec, bojler, pierdołki ect.... 2000 zł/robocizna.
    10500 zł , to nie dużo , a jaki piec masz ...dwu-funkcyjny ...wszystko palny?
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Piec HeizTechnik Q Plus 15 kW, wszystko palny, kotłownia w piwnicy, wszystkie rurki poprowadzone kominem wentylacyjnym.

    Niedużo... sąsiedzi wydawali po 6000-7000 zł, tylko maja kotłownie w mieszkaniach, co strasznie zmniejsza komfort. Poza tym piece dużo tańsze i gorsze, no i nie dawali wkładu kominowego (co strasznie mnie zdziwiło, przecież chodzi głównie o bezpieczeństwo). Mozna by było dorzucić jeszcze z 3000 zł i masz piec na eko groszek lub pelet na taka powierzchnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.