przewody kominowe i wentylacja

criscris Użytkownik
W kamienicy, w której mieszkamy- stwierdzono brak przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniach , w których używa się butli gazowych(konkretnie w kuchniach).
Na zebraniu WM ustalono oczywiście jak najszybsze zamontowanie na zewnątrz tych przewodów (koszta najtańsze),jednak po namyśle wydaje mi się ,że to zbyt pochopna decyzja i strata pieniędzy z funduszu remontowego.Kamienica w której mieszkamy była wybudowana jeszcze przed II w.ś.-w kominie znajduje się wolny przewód ,który może swobodnie służyć jako przewód wentylacyjny-jest jednak zamurowany w każdej z kuchni-wystarczy tylko wmurować kratki wentylacyjne.

Zarządca twierdzi że takie przeróbki nie są zgodne z PB-i potrzebne są nowe przewody wentylacyjne.
Według mnie wystarczy tylko udrożnić już istniejący przewód i wstawić odpowiednie kratki-co o tym sadzicie?!

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca ma rację, ale tylko w odniesieniu do wentylacji naturalnej (nazywanej w przepisach i przez niektórych grawitacyjną - w mojej opinii zwanej tak zresztą niezbyt szczęśliwie). Należy zastosować system wentylacji mechanicznej wywiewnej i wykorzystać ten zbiorczy przewód. To już jest zgodne z PB. Napomknąłem o tym niedawno w jakimś wpisie. Będzie to znacznie tańsze, niż wiązka indywidualnych przewodów ciągniętych po elewacji. No, a poza tym, niezawodność działania nieporównywalna (brak uzależnienia od warunków atmosferycznych).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    criscris Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik 5-Pięknie dziękuje za wyczerpująca odpowiedź na moje pytanie.(wentylacja mechaniczna wywiewna-tym tropem poszedłem )Małe zebranko w naszej WM i wspomniałem o czynnikach atmosferycznych+estetyka i oczywiście:bigsmile: koszty:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.