Czy opłata za prowadzenie rachunku bankowego jest kosztem podatkowym?
alicja60
Użytkownik
Zwracam się do księgowych i nie tylko kto miał taką sytuację.Czy mogę pomniejszyć przychód od odsetek za lokaty kosztami za opłatę rachunku bankowego ,czy naliczyć podatek 19 % od odsetek nie pomniejszając kosztów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeśli natomiast to odsetki pochodzą z lokat bankowych, albo oddzielnego rachunku (np w ING Banku - rachunek OKO) to według mnie nie możesz pomniejszyć przychodu z odsetek o koszty z rachunku rozliczeniowego
Z resztą na jedno ci wyjdzie w efekcie końcowym, ponieważ przychód z lokat i tak pomniejszy się o koszty w postaci opłat za konto bankowe. De facto podatek dochodowy zapłacisz od różnicy lokata minus opłata bankowa.
http://www.rp.pl/artykul/56685,345013-Szersze-zwolnienie-dla-wspolnot-i-spoldzielni.html
A ja nie wnikam, czy zna inne interpretacje
odsetki z lokat, rachunków oszczędnościowych są opodatkowane
Ponieważ koszty pomniejszają przychód i w efekcie podatek płaci się od różnicy przychód minus koszty, czyli od dochodu.
W tym tekście rzeczywiście pominąłem fakt, że zwolnienie nie obejmuje lokat bankowych.
I tylko te koszty.
Do tych kosztów też należą opłaty za przelew pieniędzy między rachunkiem podstawowym, a rachunkiem na którym jest lokata.
Te opłaty mogą pojawić się, gdy lokujemy pieniądze w innym banku niż mamy rachunek podstawowy.
Natomiast nie uznałbym za koszt podatkowy opłat za rachunek bankowy bieżący - podstawowy Wspólnoty, nawet jeśli w tym samym banku jest ta lokata.
A tak pobocznie - w jakich bankach do założenia lokaty potrzebny jest odpłatny rachunek?
Na jakiej podstawie??
W przypadku odsetek od środków pieniężnych opodatkowaniu we Wspólnocie Mieszkaniowej podlegają:
1. odsetki od środków zgromadzonych na lokatach bankowych
2. odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowych (takich jak np. OKO w ING Banku Śląskim)
zwolnione z podatku są odsetki od środków zgormadzonych na rachunku bieżącym Wspólnoty (czyli takim na którym Wspólnota dokonuje na bieżąco operacji)
Koszt uzyskania przychodu z punktu widzenia podatku CIT stanowią koszty:
założenia i prowadzenia lokaty, założenia i prowadzenia rachunku oszczędnościowego. Kosztem mogą być również koszty rachunku założonego w innym banku, pod warunkiem, że było to wymogiem do założenia lokaty (tj. bez tego rachunku nie dałoby się założyć lokaty). Kosztem mogą być również inne wydatki, których poniesienie było konieczne dla utworzenia takiej lokaty. W takich przypadkach opodatkowana jest kwota: odsetki - koszty.
Nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z lokaty (rachunku oszczędnościowego) wydatki na rachunek bieżący podstawowy Wspólnoty, to jest taki, na którym Wspólnota dokonuje bieżacych operacji.
Proszę o ewentualne uwagi/uzupełnienia, aby było to jak najpełniejsze i czytelne.
Ja zadałem pytanie odnośnie kosztów utrzymania rachunku bieżącego wspólnoty.
Ja spytałem:
Mamy trzy możliwe sytuacje:
1. Wspólnota posiada rachunek bankowy bieżący - nie posiada żadnych lokat
2. Wspólnota posiada rachunek bankowy bieżący w banku X i w tym samym banku posiada lokatę.
3. Wspólnota posiada jeden rachunek - bieżący, podstawowy w banku X, ale założyła lokatę w banku Z i częścią umowy o lokatę jest umowa o rachunek bankowy w tym banku.
I teraz:
1. koszty rachunku oczywiście stanowią koszt podatkowy w normalnej sytuacji, ale ponieważ Wspólnota korzysta ze zwolnienia przedmiotowego przychodów "GZM" to kosztu w sensie podatkowym nia ma - pomijam zatem ten przypadek.
2. W tym przypadku nie można powiązać kosztów rachunku z przychodem z lokaty. A zatem nie można pomnieszyć przychodu z lokaty o koszty prowadzenia rachunku - nie da się bowiem wykazać, że poniesienie tych kosztów ma wpływ na przychody z lokaty.
3. W tym przypadku kosztem uzyskania przychodu z lokaty są koszty prowadzenia rachunku w banku Z. istnieje związek między poniesieniem tego kosztu i przychodem z lokaty (umowa z bankiem w której założenie lokaty i rachunku są powiązane ze sobą). Można od przychodu z lokaty odjąć koszty prowadzenia rachunku Z i opodatkować tą różnicę. Ale nie można odjąć od przychodu z lokaty w banku Z kosztów rachunku w banku X.
I we wszsytkich przypadkach podstawą są odpowiednie zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Mam nadzieję że to wyczerpująca odpowiedź
Pisałem Ci, żebyś nie łączył kosztów rachunku bieżącego z lokatą, bo to dwie różne rzeczy.
Czyli interesował mnie przypadek:
I tutaj potwierdziłeś, że "koszty rachunku oczywiście stanowią koszt podatkowy w normalnej sytuacji" i w ten sposób potwierdziłeś moje wątpliwości i moje racje.