CZY GARAŻ LICZY SIĘ JAKO LOKAL ?

garażgaraż Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Wolne tematy
Witam,

Mam pytanie jest nas w wspólnocie 7 rodzin. I do tej pory była to mała wspólnota i podczas głosowania była potrzebne 100% aby cokolwiek zdecydować.
Ale po jakimś czasie zarządca stwierdził że jak ktoś ma garaż dodatkowo do mieszkania i ma go zapisanego na oddzielnej KW to jest jakby dodatkowy lokal i tym samym zwiększa się liczba lokali i w tedy można już głosować większością głosów bo jest już to duża wspólnota.

Napiszcie mi czy faktycznie tak jest ? Że jak ktoś ma mieszkanie razem z garażem to jest to jako kolejny lokal i tym samym zwiększa ilość członków we wspólnocie???

Dziękuje i Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] garaż:[/cite]Witam,

    Mam pytanie jest nas w wspólnocie 7 rodzin.

    Domyślam się, że jest 7 lokali, bo to ilość lokali jest wyznacznikiem rodzaju wspólnoty, a nie liczba rodzin. Rodzin może być 7, a lokali mniej lub więcej niż 7.

    Jeśli posiadasz umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego to lokal o przeznaczeniu garażowym będzie stanowił odrębną nieruchomość i wtedy IMO lokali we wspólnocie będzie więcej niż 7. We wspólnocie mogą być lokale mieszkalne lub lokale o innym przeznaczeniu.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] EDDIE:[/cite](...) i wtedy IMO lokali (...)

    Lubujesz się w akronimach? Może masz "dziką satysfakcję", że ponad 90% "czytacieli" Twoich postów po prostu nie rozumie co masz na myśli - swoim skromnym zdaniem?
    Moim skromnym zdaniem (IMO, IMHO), żeby być uczciwym wobec "swoich czytacieli", abyś obok akronimu wklejał link który by dawał szansę zrozumienia tekstu zwykłym użytkownikom forum, np:
    "i wtedy IMO http://www.jazz.erb.pl/akronimy.htm , lokali..." - wiem, że to trochę głupio wygląda, ale pewnie jeszcze głupiej czują się ludzie nie rozumiejąc tekstu który czytają.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] garaż:[/cite]Witam,

    Mam pytanie jest nas w wspólnocie 7 rodzin. I do tej pory była to mała wspólnota i podczas głosowania była potrzebne 100% aby cokolwiek zdecydować.
    Ale po jakimś czasie zarządca stwierdził że jak ktoś ma garaż dodatkowo do mieszkania i ma go zapisanego na oddzielnej KW to jest jakby dodatkowy lokal i tym samym zwiększa się liczba lokali i w tedy można już głosować większością głosów bo jest już to duża wspólnota.

    Napiszcie mi czy faktycznie tak jest ? Że jak ktoś ma mieszkanie razem z garażem to jest to jako kolejny lokal i tym samym zwiększa ilość członków we wspólnocie???

    Dla oceny czy wspólnota jest duża czy mała nie ma znaczenia liczebność jej członków, lecz liczba lokali.
    Nie ma też znaczenia czy lokal jest mieszkalny, czy użytkowy, skoro dla garażu prowadzona jest księga wieczysta, tzn., że został wyodrębniony jako lokal.
    Jeżeli w nieruchomości znajduje się więcej niż 7 lokali (razem z garażem) to tworzycie tzw. dużą wspólnotę, oznacza to że do zarządu nieruchomością wspólną należy stosować zasady wynikające z ustawy o własności lokali, w takiej sytuacji zarządca ma rację.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej_K:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite](...) i wtedy IMO lokali (...)

    Lubujesz się w akronimach?

    Sądzę, że Eddi zwyczajnie się pomylił w pisowni i tego nie zauważył.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] Andrzej_K:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite](...) i wtedy IMO lokali (...)

    Lubujesz się w akronimach? Może masz "dziką satysfakcję", że ponad 90% "czytacieli" Twoich postów po prostu nie rozumie co masz na myśli - swoim skromnym zdaniem?
    Moim skromnym zdaniem (IMO, IMHO), żeby być uczciwym wobec "swoich czytacieli", abyś obok akronimu wklejał link który by dawał szansę zrozumienia tekstu zwykłym użytkownikom forum, np:
    "i wtedy IMO http://www.jazz.erb.pl/akronimy.htm , lokali..." - wiem, że to trochę głupio wygląda, ale pewnie jeszcze głupiej czują się ludzie nie rozumiejąc tekstu który czytają.

    Nie mam szczególnego upodobania do akronimów, dość rzadko je stosuję. Traktuję wszystkich userów jak ludzi dorosłych, ludzi, którzy jeśli funkcjonują w internecie, to mają podstawową wiedzę o zwyczajach, specyfice internetu, wiedzą co to znaczy IMO, czy EOT. A nawet jeśli spotykają coś nowego, to wiedzą, że zawsze wujek google im pomoże i wyjaśni.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Sądzę, że Eddi zwyczajnie się pomylił w pisowni
    Skoro Eddie zwyczajnie pomylił się w pisowni, to jak ma być poprawnie ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie pomyliłem się w pisowni, można pisać IMO albo IMHO. IMO jest krócej:smile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przydalby się w tym miejscu link zalozonego wątku EDDIEGO o trzymaniu się wątku, wg mnie jest to nie fair do proszących o radę.
    :bigsmile:Nie róbmy z tego forum magla.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL, jestem pierwszą osobą, która będzie broniła pisania na temat ale jeśli ktoś zadaje pytanie, to jestem zobowiązany odpowiedzieć.

    Inna sprawa, że takie pytania powinny być zadawane na priva, o co proszę userów.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak ktoś ma garaż dodatkowo do mieszkania i ma go zapisanego na oddzielnej KW to jest jakby dodatkowy lokal
    Garaż z oddzielną KW jest samodzielnym lokalem.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]
    Garaż z oddzielną KW jest samodzielnym lokalem.

    Tsuda, to już co najmniej dwa razy zostało napisane.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Nie pomyliłem się w pisowni
    Toć prawda, IMO - akronim od In My Opinion (moim zdaniem) jest przecież synonimem IMHO. Tylko po co te wytłumaczenia... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napiszcie mi czy faktycznie tak jest ?
    Że jak ktoś ma mieszkanie razem z garażem to jest to jako kolejny lokal i tym samym zwiększa ilość członków we wspólnocie???
    O tym jaka to jest wspólnota (mała czy duża) stanowi ilość lokali posadowionych na nieruchomości gruntowej(art.2, art.3 UoWL). Jeżeli takich lokali jest 7 to jest to "mała wspólnota" i działają tu zapisy K.C. ... . Jeżeli tych lokali jest powyżej 7 (8 w górę) to jest to "duża wspólnota" i obowiązuje tu, w pierwszej kolejności, (jako nadrzędna) ustawa o własności lokali (UoWL)
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziwna to wspólnota , w której nie mogą doliczyć się ilości lokali.
    I dziwne jest też to ,że autor wątku garaż ucichl, ale za to poznaliśmy upodobanie do akronimów, i to w języku calkowicie obcym.
    "Mądrego po szkolach to aż przyjemnie posluchać".:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Mądrego po szkołach, to aż przyjemnie posłuchać".
    Władysław P.
  • Opcje
    garażgaraż Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam Wszystkich,

    Dziękuję wszystkim za odpowiedz. Wszystko zostało mi przedstawione jasno i klarownie.
    "O tym, jaka to jest wspólnota (mała czy duża) stanowi ilość lokali posadowionych na nieruchomości gruntowej…"
    Czyli tworzymy dużą wspólnotę.

    Dziękuję Wszystkim i Pozdrawiam
  • Opcje
    garażgaraż Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przekształcenia pomieszczeń przynależnych na lokale użytkowe. Chodzi mi oto, że w mojej WM sąsiedzi mają mieszkania dwu poziomowe, ale na poddaszu mają tylko wpisane w akcie notarialnym, że góra jest jako pomieszczenie przynależne. Czy w tej sytuacji jest potrzebna zgoda wszystkich 8 lokatorów ze wspólnoty aby mogli sobie to przekształcić na mieszkanie ?

    Pozdrawiam
  • Opcje
    ciotkaciotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] garaż:[/cite]Witam,

    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przekształcenia pomieszczeń przynależnych na lokale użytkowe. Chodzi mi oto, że w mojej WM sąsiedzi mają mieszkania dwu poziomowe, ale na poddaszu mają tylko wpisane w akcie notarialnym, że góra jest jako pomieszczenie przynależne. Czy w tej sytuacji jest potrzebna zgoda wszystkich 8 lokatorów ze wspólnoty aby mogli sobie to przekształcić na mieszkanie ?

    Pozdrawiam

    Dlaczego sądzisz że jest potrzebna zgoda pozostałych lokatorów? Na jakiej podstawie prawnej się kierujesz?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sąsiedzi mają mieszkania dwu poziomowe, ale na poddaszu mają tylko wpisane w akcie notarialnym, że góra jest jako pomieszczenie przynależne.
    Czy w tej sytuacji jest potrzebna zgoda wszystkich 8 lokatorów ze wspólnoty aby mogli sobie to przekształcić na mieszkanie ?
    Uważam, że w tym przepadku nie , bo nie są to dwa odrębne lokale.
    Art. 22. UoWL
    4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.