Dzierżawa wspólnego gruntu 2

arlaarla Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam dylemat w sprawie opłat za dzierżawę tzw"ogródków". Jestem właścicielem w MW / 5 loklali: 2 właścicieli- ja i gmnina/ Grunty na posesji podzielono na maleńkie ogródeczki i pobiera się opłaty za dzierżawę, zasilając tym fundusz remontowy. M.inn. ja jako właściciel też muszę za dzierżawę wnosić opłatę,taką jak najemcy, chociaż posiadam spore udziały w gruncie /1/4/. Nie do końca wydaje mi sie to w porządku.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy podział ogródeczków jest zgodny z waszymi udziałami? Jeśli korzystasz z powierzchni zgodnie ze swoimi udziałami to nie możesz ponosić za to żadnych opłat. To twoja własność i twoje prawo.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    arla: Grunty na posesji podzielono
    Kto konkretnie podzielił ?
    Jestem właścicielem w MW (5 lokali: 2 właścicieli - ja i gmina)
    MW - to skrót od Wspólnota Mieszkaniowa ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MW - to skrót od Wspólnota Mieszkaniowa ?

    MW - Mała Wspólnota
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MW - to skrót od Wspólnota Mieszkaniowa ?
    Moja Wspólnota .... może być
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja jako właściciel też muszę za dzierżawę wnosić opłatę,taką jak najemcy, chociaż posiadam spore udziały w gruncie /1/4/. Nie do końca wydaje mi sie to w porządku.
    Kochana, takie jest prawo. Każdy płaci wg posiadanego udziału w NW, bo grunt stanowi nieruchomość wspólną (NW). Właściciel posiadający duży udział (inaczej posiadający duży lokal) płaci dużo i na odwrót
  • Opcje
    arlaarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może dojaśnię sytuację. Posesja ma ok.1000 m kw. gruntu. Ja "dzierzawię" / od wspólnoty, której jestem członkiem/ ogródek o pow. 130 m kw. i płacę za tą nieszczesną dzierżawę na fundusz remontowy, chociaż i tak w opłatach stałych na ten fundusz płacę, wg udziałów. Jestem teraz w trakcie przekształacania użytkowania wieczystego w własność, /może to ma wpływ?/ Mam wrażenie, że płacę , a powinnam odnosić korzyść. Co sądzicie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    Mam wrażenie, że płacę , a powinnam odnosić korzyść. Co sądzicie?
    No to nie tak . Ty nie możesz żądać od wspólnoty której jesteś członkiem, aby wygrodziła ci twój udział w częściach wspólnych. Podział gruntu wspólnoty ,na te ogródeczki, został dokonany za zgodą (pewnie) wszystkich właścicieli lokali (Ty +Gmina) za zamierem uzyskania pożytków dla wspólnoty.(nie ma obowiązku tworzenia takich przydomowych ogródków jeżeli pozwala na to działka gruntowa, nie każdy właściciel musi mieć taki ogródek, stąd te pożytki dla WM - dodatkowe opłaty z dzierżawy )
    Posesja ma ok.1000 m kw. gruntu. Ja "dzierzawię" / od wspólnoty, której jestem członkiem/ ogródek o pow. 130 m kw. i płacę za tą nieszczesną dzierżawę na fundusz remontowy,
    Grunt jest częścią wspólną.Wynajem części wspólnych jest pożytkiem dla wspólnoty za ograniczenia jakie ta dzierżawa niesie ze sobą. Powinno mieć to przełożenie na wysokość zaliczki jaką płacisz wspólnocie.... i chyba ma, bo inaczej płaciłabyś więcej na FR.

    Zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego
    (Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] arla:[/cite]Może dojaśnię sytuację. Posesja ma ok.1000 m kw. gruntu. Ja "dzierzawię" / od wspólnoty, której jestem członkiem/ ogródek o pow. 130 m kw. i płacę za tą nieszczesną dzierżawę na fundusz remontowy, chociaż i tak w opłatach stałych na ten fundusz płacę, wg udziałów. Jestem teraz w trakcie przekształacania użytkowania wieczystego w własność, /może to ma wpływ?/ Mam wrażenie, że płacę , a powinnam odnosić korzyść. Co sądzicie?

    Czy 1000m2 to jest grunt razem z budynkiem, czy sam teren wokół budynku?
    Jaki masz % udział we wspólnocie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jaki masz % udział we wspólnocie?
    arla napisała:
    chociaż posiadam spore udziały w gruncie /1/4/.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.