zakup krzewów ozdobnych dla wspólnoty

alicja60alicja60 Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
zakupiliśmy krzewy do Wspólnoty Mieszkaniowej od rolnika,kto ma wystawić rachunek lub fakturę RR Wspólnota czy rolnik. Zaznaczam ,że nie jesteśmy VAT -owcami ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zakupiliśmy krzewy do Wspólnoty Mieszkaniowej od rolnika,kto ma wystawić rachunek lub fakturę RR
    Rolnik jako sprzedawca...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zakupiliśmy krzewy
    My - to znaczy kto ? Za czyje pieniądze ?
  • Opcje
    alicja60alicja60 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota zakupiła krzewy od rolnika za swoje pieniądze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kto ma wystawić rachunek lub fakturę RR Wspólnota czy rolnik.
    Fakturę / Rachunek ma wystawić sprzedający czyli rolnik. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy zrobić protokół z zakupu podpisany przez członków Zarządu WM.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    należy zrobić protokół z zakupu podpisany przez członków Zarządu WM

    Nie wystarczy podpis członków zarządu na fakturze? Skąd wymóg sporządzania protokołu?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zrobić protokół z zakupu podpisany przez członków Zarządu WM
    Bądź opisać fakturę - pod kątem celowości takiego zakupu - przez członków Zarządu (kłania się tu słynna "żaba"). Pozdrawiam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    alicjo - we wspólnocie to może być także zwykła kartka papieru z oświadczeniem członka zarządu - wydałem x zł na x sztuk krzewów irgi na potrzeby wm i podpis.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]alicjo - we wspólnocie to może być także zwykła kartka papieru z oświadczeniem członka zarządu - wydałem x zł na x sztuk krzewów irgi na potrzeby wm i podpis.

    No niezupełnie, taka kartka to trochę mało, rozumiem że masz na myśli dowód wewnętrzny, paragon by się przynajmniej przydał.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    By się przydał, ale jak mam kupić krzew za 20 zł w sklepie i mieć paragon albo wydać 10 zł mniej z kasy wspólnotowej i kupić go od rolnika, to wybieram to drugie rozwiązanie. Skąpa jestem a nie jestem strażnikiem moralności podatkowej rolnika :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]By się przydał, ale jak mam kupić krzew za 20 zł w sklepie i mieć paragon albo wydać 10 zł mniej z kasy wspólnotowej i kupić go od rolnika, to wybieram to drugie rozwiązanie. Skąpa jestem a nie jestem strażnikiem moralności podatkowej rolnika :wink:

    Ja rozumiem, ale wspólnota musi to rozliczyć i to w dodatku poprawnie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że bez paragonu jest niepoprawnie. A konkretnie? Jakie są konsekwencje niepoprawności?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - takie niepoprawności są u Zarządcy, który zatrudnia księgową, która działa zgodnie z Ustawą o rachunkowości. Tam rządzi księgowa a nie Zarząd. Wspólnota rozlicza się przed członkami WM a nie księgową.U siebie w Statucie określiłem : faktura , rachunek, paragon oraz każdy dokument poświadczający zakup. Kiedy przy zakupie internetowym nie dostalem faktury, napisałem oświadczenie, i po bólu.Protokól też załatwia sprawę, ale w każdym sklepie papierniczym dostaniemy druki rachunków. :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Znam przypadek, gdy urząd skarbowy dokładnie sprawdzał ewidencję wspólnoty mieszkaniowej, na pewno taki "koszt" zostałby zakwestionowany.
    Właściwie każdy właściciel może go zakwestionować i odmówić partycypacji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - I co US zrobil z tym "zakwestionowanym kosztem"? Opodatkował go?:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Również jestem zdania, że musi być faktura, rachunek lub przynajmniej paragon (opisany). W innym przypadku każdy może zakwestionować koszt bez dowodu zakupu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Zarządca - I co US zrobil z tym "zakwestionowanym kosztem"? Opodatkował go?:bigsmile:

    Nie, ponieważ nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości (wszystkie koszty były udokumentowane).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    baki kasiabaki kasia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    po prostu może być dokument stwierdzajacy zakup czyli oświadczenie,ważne jest aby zaakceptował to zarzad i kropka
    lepiej jest kupic taniej od rolnika niz w sklepie,trzeba umiec liczyc koszty
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] Zarządca:[/cite]Znam przypadek, gdy urząd skarbowy dokładnie sprawdzał ewidencję wspólnoty mieszkaniowej, na pewno taki "koszt" zostałby zakwestionowany.
    Właściwie każdy właściciel może go zakwestionować i odmówić partycypacji.
    Zakup roślinności na tzw zagospodarowanie terenu wspólnoty to temat wrażliwy . Znam przypadek w którym zarząd został pozwany za to że ...cześć roślin się nie przyjęła... bo nie robiła to firma (osoba uprawniona). W ramach oszczędności zarząd zatrudnił amatorów ogrodników.
    Takie zachowanie reszty członków WM, uważam za chwyt poniżej pasa. Jak się później okazało rośli uschły, bo "opiekunowie amatorzy" (nomen omen później oskarżający) wyjechali na ...urlop.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja jako członek zarządu wolalbym zapłacić drożej, ale mieć podkładkę pod wydatek niż być podejrzewany że przywłaszczyłem sobie cokolwiek.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A-z: A ja jako członek zarządu wolalbym zapłacić drożej
    Bez przesady... :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.