Zmiana statusu wspólnoty mieszkniowej

JOANJOAN Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy jest możliwe aby wspólnota mieszkaniowa zmieniła swój status i przestała funkcjonować jako wspólnota?Współwłaściciele nieruchomości odzyskali ją w całości od ZGN. Przed tym faktem nieruchomość funkcjonowała jako wspólnota mieszkaniowa. Czy w związku z tym, że obecnie jest trzech współwłaścicieli, którzy są rodziną Wspólnota może zmienić swój status prawny i przestać funkcjonować jako taki podmiot?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota powstaje z mocy prawa i to, że trzech współwłaścicieli jest rodziną nie ma znaczenia.
    Przecież taka sytuacja bardzo upraszcza zarządzanie taką wspólnotą, jeśli to rodzina to łatwo dogadają się we wszystkich sprawach.
    Aby zlikwidować wspólnotę należałoby podzielić grunt na trzech współwłaścicieli, założyć trzy odrębne księgo wieczyste, a to chyba nie jest możliwe, bo jak rozumiem na nim stoi jeden budynek...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota przestanie istnieć również wtedy, gdy wszystkie lokale będą należeć do jednego właściciela.
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek stoi na jednym gruncie, oczywiście. Jest trzech współwłaścicieli i przysłali pismo, że w związku z tym, że ostatni lokal (który był własnością innej osoby fizycznej) odkupili i w związku z tym zmienił się status prawny nieruchomości-przestała funkcjonować wspólnota.
    Zupełnie nie wiem co mam z tym zrobić!!!
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zupełnie nie wiem co mam z tym zrobić!!!
    Czy jesteś jednym z właścicieli lokali?
    Jeżeli lokale są wyodrębnione (mają oddzielne księgi wieczyste) i mają różnych właścicieli, to nadal istnieje wspólnota mieszkaniowa.
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, nie jestem
    Lokale są wyodrębnione a właścicieli nieruchomości są trzy osoby fizyczne w częściach: dwie po 1/25 a jedna 1/50
    Potrzebuję jakiejś rady, żeby ich przekonać, że chyba nie mogą od tak sobie zrezygnować z funkcjonowania wspólnoty.
    Nigdzie nic nie znalazłam.
    Przecież mają NIP, REGON jako wspólnota. Co z tym wszystkim zrobić???
    Będę wdzięczna za pomoc.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego masz ich do czegoś przekonywać?
    Właściciele są w błędzie, ale to nie jest zaraźliwe. :wink:
    Może Ty ich zapytaj, na jakiej podstawie uważają, że wspólnota nie istnieje?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner: Czy jesteś jednym z właścicieli lokali?
    JOAN: Nie, nie jestem
    Jaki masz interes aby zajmować się tą sprawą ? Rodzinny, przyszłorodzinny ?
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pracuję w firmie administrującej tą nieruchomością.
    Najgorsze jest to, że moje szefostwo zgadza się z współwłaścicielami na temat zmiany statusu wspólnoty.
    Niestety mi przyapda wątpliwie przyjemna rola udania się w tej sprawie do U.S.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co ma do tego US?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli te same podmioty są współwłaścicielami lokali, to moim zdaniem rzeczywiście wspólnota mieszkaniowa już nie istnieje.

    Pomocne piśmiennictwo:

    " W świetle obowiązującej ustawy samo ustanowienie odrębnej własności lokalu w danym budynku nie jest wystarczającą przesłanką, aby ukonstytuowała się wspólnota mieszkaniowa. Już z literalnej wykładni przepisu art. 6 WłLokU można wywnioskować, że wspólnotę kreuje co najmniej dwóch właścicieli lokali (ogół właścicieli lokali tworzy wspólnotę mieszkaniową). Pogląd ten akceptuje również doktryna, która wskazuje na dwa konieczne warunki niezbędne do powstania wspólnoty mieszkaniowej: pierwszy to ustanowienie odrębnej własności lokalu, drugi to istnienie co najmniej dwóch właścicieli lokali ... Skupienie własności lokali w jednym podmiocie prawa (np. gminy, dewelopera) wyłącza możliwość powstania wspólnoty mieszkaniowej... Należy się zgodzić z poglądem wyrażonym w doktrynie, iż w razie ustanowienia odrębnej własności lokali dla siebie przez współwłaścicieli również nie dochodzi do powstania wspólnoty mieszkaniowej.."

    Własność lokali, R. Strzelczyk, A. Turlej, CH BECK, Warszawa 2007, s. 145.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie do końca jest jasne, czy te lokale (choćby jeden z nich) mają różnych właścicieli.
    Jeżeli tak, to wspólnota istnieje. Pisałem o tym:
    Jeżeli lokale są wyodrębnione (mają oddzielne księgi wieczyste) i mają różnych właścicieli, to nadal istnieje wspólnota mieszkaniowa.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3359/zmiana-statusu-wspolnoty-mieszkniowej/#Item_5
    Jeżeli nie (jedynym "różnym" właścicielem była osoba, która zbyła lokal), to faktycznie wspólnota przestała istnieć. Sam fakt wyodrębnienia lokali nie wystarczy.
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele mają udziały w nieruchomości tj. dwoje po 1/2 a trzeci 1/50, konkretne lokale nie są przyporządkowane konkretnej osobie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli Zarządca ma rację: nie ma wspólnoty, jest współwłasność ułamkowa całej nieruchomości.
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim.
    Jeszcze jakiś link do przepisu o współwłasności ułamkowej i jestem w domu :)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    JOANJOAN Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.