Czy wspólnota ma prawo do zmiany obecnego administartora?
agga
Użytkownik
Witam,
bardzo chcielibyśmy zmienić naszą dotychczasową administratorke (zarządcą budynku jest TBS) , gdyż jak sama powiedziała ma nas i nasze problemy gdzieś , jak również bardzo nagannie traktuje strasze osoby.
W jaki sposób mozna starać sie o zmianę administratorki, czy mamy taką możliwość?
bardzo chcielibyśmy zmienić naszą dotychczasową administratorke (zarządcą budynku jest TBS) , gdyż jak sama powiedziała ma nas i nasze problemy gdzieś , jak również bardzo nagannie traktuje strasze osoby.
W jaki sposób mozna starać sie o zmianę administratorki, czy mamy taką możliwość?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Tylko prośba wchodzi w grę i dobra wola TBS, a nie przepisy
Do podpisania umowy i wypowiedzenia wystarczy wola 2 członków zarządu, ale wiem, że praktykuje się też, że jeśli administratora powołano uchwałą, to także robi się uchwałę o wypowiedzeniu mu umowy.
Zacznij od przeczytania ustawy o własności lokali (UoWL- link masz w mojej stopce) a następnie od wyboru Zarządu Wspólnoty. Budowanie struktur Wspólnoty na emocja prowadzi w ślepą uliczkę, a nie o to przecież Wam chodzi.
przeczytania ustawy o własności lokali (UoWL- link masz w mojej stopce) a następnie od wyboru Zarządu Wspólnoty.
przeczytania ustawy o własności lokali (UoWL- link masz w mojej stopce) a następnie od wyboru Zarządu Wspólnoty.
Dla pewności sprawdź w księdze wieczystej gruntu i budynku (dział III, łam 3), czy TBS jest wpisany jako Wasz zarządca: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
Jeśli masz powierzony, to aby go zmienić
a) na innego zarządcę powierzonego - nie trzeba do tego notariusza
b) na właścicielski, czyli zmiana SPOSOBU zarządu - konieczny jest notariusz
Tak czy owak wybór zarządu wspólnoty jest pierwszym koniecznym krokiem, żeby się porozumieć z sąsiadami i ustalić, co chcecie robić
Żeby dokonać zmiany tego wpisu na inną osobę, sąd wieczystoksięgowy będzie wymagał aktu notarialnego. Uchwała właścicieli nie jest wystarczającą podstawą do dokonania wpisu w KW. Wybór zarządu wspólnoty to drugi krok - ma on sens dopiero po zmianie sposobu zarządu.
Na pewno, tak jak już poradzili Kuba i Elan - przeczytać ustawę.
Należy ustalić sposób zarządu, tak jak napisał Owner, proszę sprawdzić stan księgi wieczystej macierzystej żeby ustalić czy wpisano tam sposób zarządu i zwrócić się do TBS o wyjaśnienie ich tytułu prawnego do zarządzania.
Potem trzeba omówić sprawę z sąsiadami, właścicielami lokali, jak radzi Koziorożka, ponieważ w pojedynkę niewiele się zdziała.
Takie zapatrywanie przedstawił Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach, jednak różnie sądy tę kwestię interpretują:
Pomocne orzecznictwo
- z uzasadnienia postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 29.06.2010 r., sygn. akt I ACz 369/10:
" ... w przywołanej wyżej uchwale z 21 września 2009 r. i w postanowieniu z 27 lutego 2009 r. w sprawie II CZ 4/09 Sąd Najwyższy wskazał, że zmiana osoby zarządcy nie jest zmianą sposobu zarządu. W pierwszej z tych spraw Sąd Najwyższy wyraził jednak pogląd, że zmiana zarządcy wymaga zaprotokołowania przez notariusza z uwagi na to, podmiot zarządzający podlega wpisaniu do księgi wieczystej. Tego ostatniego stanowiska Sąd Apelacyjny nie podziela. Wymóg zastosowania dla czynności formy szczególnej musi znajdować podstawę w wyraźnym przepisie prawa; nie można go konstruować w oparciu o kryteria pozaustawowe bądź w drodze dość ryzykownej analogii. Nie zawsze wszak dla dokonania wpisu w księdze wieczystej konieczny jest dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, polskie prawo zna bowiem przypadki, gdy wystarczające jest złożenie dokumentu sporządzonego w formie innej niż akt notarialny"
- z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 stycznia 2002 r., I ACa 995/2001:
"wynikająca z art. 18 ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 903) szczególna forma przewidziana dla uchwały dotyczyć będzie zmiany sprawowania zarządu, uprzednio powierzonego osobie trzeciej, nie zaś zmiany osoby sprawującej zarząd"
W praktyce - sam o tym pisałeś - powierzenie zarządu ogranicza się do wzmianki w akcie notarialnym o tym, że zarząd nieruchomością wspólną powierza się firmie ... (tutaj nazwa firmy dewelopera, jej spółki-córki lub zaufanego zarządcy). Zmiana osoby (fizycznej lub prawnej) wymaga zmiany w KW.
Jak to zrobić bez aktu notarialnego?
Tak w realu, a nie w akademickich rozważaniach jurystów?
Tak w realu, to trzeba aktu, a w rozważaniach to trzeba, albo i nie:rasta: